| bellisima_6518 a întrebat:

Spuneti-mi va rog ce efecte negative au anticonceptionalele asupra femeii

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ca si efecte negative ar fi boala tromboembolica( e risc mare la femeile cu varice si la fumatoare), afecteaza ficatul, diminueaza libidoul, poti avea tulburari de vedere, cefalee, etc. Reactiile adverse si contraindicatiile anticonceptionalelor sunt multe, de aceea nu se prescriu numai de catre ginecolog, dupa o anamneza riguroasa si analize de laborator( inclusiv testul Papanicolau).

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Caută un prospect de anticoncepţionale şi citeşte reacţiile adverse.

| mihaela_7915 a răspuns:

Nici eu nu stiu prea multe:te poti ingrasa si nu mai poti slabi orice cura de slabire vei tine...nimic,daca le vei lua prescrise de medic. dupa nij analize facute nu cred ca vor avea efecte negative deoarece medicul iti va prescrie genul de pastile bun pentru organismul tau.imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mt. dar vorbeste cu un psiholog sh poti afla mai mte te pup

| princess92 a răspuns:

Pai sunt cateva. din ce nu s-a spus: opresc cresterea.nu se iau dupa ureche, pentru ca pot sa nu aiba efect. cel mai bine ar fi sa te duci la o farmacie si sa vorbesti cu farmacista daca nu vrei la ginecolog, endocrinolog sau un doctor din acela pentru planificare familiala(sau ceva in gen este numele)

| bianka_7238 a răspuns:

Daca le iei dupa 35 de ani exista riscul sa nu mai poti face copii

| eu_1429 a răspuns:

In afara de cele pe care le a enumerat abh mai sunt si altele, mai marunte sa le zicem, pe care nu toata lumea le stie,.
Efecte colaterale a anticonceptionalelor fara risc de viata:
Reactii alergice

Hemoragii improvize
Diminuirea functionalitatii al sistemului imunitar
Probleme la ochi, inflamatii
Cresterea de par pe fata si pe corp
Retentie de lichide si balonari
Caderea parului
Asm, mancarimi
Sani moi
Emicranie
Stari de voma
Dezordine psicologica si emotiva, depresie
Secretii la san
Infectie sistematica de Candida
Infectie al aparatului urinar
Pierderi secretii vaginale, inclusiv o mai mare tendenta la inflamatii
Vene varicoase

eu am patit-o pe cea cu sani moi, desi se spune ca in urma acestor pastile iti cresc sani la mine s a intamplat exact invers...

| dragonjad a răspuns:

Daca iei prea multe si nu pastrezi distante sau ce scrii pe prospect poti sa risti sterilitate