| DeliaaaMary a întrebat:

Stiti niste citate de dragoste? Fundita pentru cele mai frumoase!batting eyelashes

Răspuns Câştigător
| BitchImfabulous a răspuns:

Dragostea este frumoasa tocmai pentru ca nu cunoste nici o silnicie, e preferinta sincera.
Dragostea este o poveste straveche, dar care este totdeauna noua.
Dragostea este sentimentul celmai maret, care face minuni, care faureste oameni noi, creeaza cele mai mari valori morale.
Dragostea este singurul joc de doi in care amandoi pot sa castige.
Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima. - Marcel Proust
Dragostea este un joc ciudat: sau amandoi castiga sau amandoi pierd...
Dragostea este un lucru simplu si profund. Este un fapt de viata, nu o iluzie.
Dragostea ii arata omului cum ar trebui el sa fie. Cand iubesti, descoperi in tine o nebanuita bogatie de tandrete si duiosie si nici nu-ti vine sa crezi ca esti in stare de o astfel de dragoste.
Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali.
Dragostea marcheaza triumful imaginatiei asupra inteligentei.
Dragostea nu e oarba, ea doar nu spune ceea ce vede.
Dragostea nu intreaba: Cat trebuie sa fac?, ci Ce trebuie sa fac?
Dragostea poate fi minunata, dar de asemenea poate fi foarte destructiva. Ea poate face oamenii sa minta, sa însele sau chiar sa omoare.
Dragostea vindeca oameni - pe cei ce o daruiesc, dar si pe cei ce o primesc.
Dragostea, cea adevarata, face toate intentiile onorabile.
Dragostea, sub toate formele ei, este drumul unic care duce spre puritatea morala.
Iadul este un loc, un timp, o stare a constiintei, în care nu este nici un fel de dragoste.
Iadul, înseamna sa nu mai iubesti niciodata.
In dragoste nu este nici impartire, nici masura.
In general vorbind, este mult mai usor sa iubesti toata omenirea decat pe vecinul de alaturi.
In iubire, totul se schimba, toate devin insemnate: dintr-un nimic se naste un colos.
Inima are taine pe care nici o ratiune nu le patrunde.
Inima cunoaste ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.
Iubim sa fim indragostiti, acesta este adevarul.
Iubirea este o prietenie care a luat foc.

Iubirea este o stofa a naturii, brodata de imaginatie.
Iubirea este pentru oameni si zei o mareata si minunata divinitate.
Iubirea este singura pasiune care se plateste cu o moneda fabricata de ea insasi... jertfa.
Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze.
Iubirea misca soarele si celelalte stele.
Lumea aceasta va fi o lume mai buna atunci cand puterea dragostei va inlocui dragostea de putere.
Nu exista prietenie sau dragoste ca aceea a unui parinte pentru copilul sau.
Nu numai ca vreau sa fiu iubit, vreau sa se spuna ca sunt iubit.
Nu poti porunci inimii! Dragostea se castiga, respectul se merita.
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere
O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara. - proverb suedez
O, iubire! Daca ne-ai parasi, Pamantul ar ajunge neroditor, vietuitoarele vrasmase intre ele, soarele foc vatamator, iar lumea jale, spaima si distrugere universala.

5 răspunsuri:
| Rebecca a răspuns:

Cand moartea imi va ordona sa parasesc pamantul,
Si oamenii cu mila imi vor sapa mormantul,
Cand viata pentru mine nu va mai exista
Atunci, dar nici atunci eu nu te voi uita

| Spikey a răspuns:

Te urasc.
Sa nu te mai vad.
Mi-e scarba de tine.
Functiuneaza in totdeauna.

| Hata a răspuns:

Si daca dragoste nu e...parca e bine!

| Marcia a răspuns:

"Te vreau pe tine, pentru ca-i mai simplu decat sa imbratisez omenirea intreaga - de care as avea nevoie sa te inlocuiesc." (J. Salome)
"Iubirea nu-ti cere socoteala de sarutarile ce ai dat sau nu ai da altora. Iubirea nu-ti scormoneste trecutul si nu-ti cerceteaza prezentul. Viitorul este nadejdea ei; viitorul este egoismul ei.
Iubesti, suferi, treiesti: iata troita iubirii." (L. Rebreanu)
"Doamne! Ma intreb cat de nebun trebuie sa fi fost cel ce a inventat sarutul!"(J. Swift)
Iti recomand site-ul http://www.intelepciune.ro/... O adevarata colectie, din toate categoriile.

| danimarie90 a răspuns:

Doamneee spikey ke raspons categorik nu ke ai zis tu eu as zice ceva de genu : raza mea de soare te iubesc si te ador dragostea mea pe care o port pentru tine nu e de pe pamant ci de pe un loc de vis si fara pic de nori de aceea vreau sa vi cu mine in lomea aceea ce tio daruiesc pe toata tie (nu ca e siropos?laughing ) 2.mereu te gasesc in visele mele de aia nu mai vreau sa ma trezesc 3. buzele tale rosii ca vinul si dulci ca mierea pline de sclipire imi aduc aminte de primul nostru sarut care si el era dulce ca zaharul 4.cand ma trezesc de dimineata te vad pe tine lumina ochilor mei esti raza de soare care mia alungat toate visele negre si care a adus numai lumina in viata mea 5.cu tine adorm cu tine ma trezesc si cu tine am sa mor deeacea vreau saty spun cat de mult te iubesc