| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ce sunt inca o adolescenta si ce se intampla la varsta asta, sunt doar intamplari care ne fac sa ne dau seama de unele lucruri, sa ne maturizam, mai pe inteles.
Am decat 17 ani si sa va spun sincer, dragi cititori, am recut prin o gramada de lucruri.
Am trait fara tata, m-am mutat din loc in loc pentru ca nu ne mai permiteam sa locuim acolo, eu si mama, si asa mai departe.
Dar astazi vreau sa va cer un sfat. De cand m-am mutat ultima oara, necunoscand pe nimeni, mi-am facut o prietena, si pot spune ca in timp imparteam orice, vorbeam orice si orice lucru il faceam impreuna. Eram ca doua surori, si nimeni nu a putut sa rupa aceasta prietenie, nici macar copii de aici, care sa va spun sincer, sunt cu doua fete, toti.happy
Asta a durut vreun an si ceva, pana cand ea a cunoscut un baiat, si i-am spus cu frumosu, nu face asta, eu stiind prin ce trecusem cu fostul meu prieten (am scris intr-un post anterior)... dar ea a decis sa nu mai vorbeasca cu mine. La un timp am aflat ca ma jignea in fata celorlati, mai ales cu prietena actuala a fostului meu prieten, ca ma facea in toate felurile, gen: sunt un 0 pentru ea, ca eu o invatasem sa bea si asa mai departe.
Sunt vreo 6 luni de cand prietenia noastra a murit, sa spun asa, dar am incercat sa mai vorbesc cu ea... si nimic.happy
Ce ar trebui sa fac? Sunt o persoana care pune suflet in orice, si pot sa spun ca mereu am fost dezamagita, dar nu ma pot schimba... oh go on

P. S.: am postat acest comment aici pentru ca as vrea sfaturi, nu vorbe goale.

Multumesc frumos.:*

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Draga mea @ViseleSuntSacre, tu chiar nu ai greșit cu nimic, dimpotrivă chiar ai facut tot ceea ce este omenește posibil pentru ca prietenia voastră sinceră să se reia. Dacă nu se poate, nu e un capăt de țară. Toată viața învățăm din fiecare experiență plăcută sau neplăcută, așa ne maturizăm, așa evoluăm, astfel învățăm să fim un pic mai rezervați și să nu ne punem sufletele pe tavă.
Ai grijă de tine!
Mari succese și o zi cu zâmbet.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pacat de tine nu ai reusit sa iti faci o prietena buna si pare ca ti-a tras teapa respectiva tu stai linistita ca fiecare isi gaseste un nas in viata asta.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Ai fost foarte naiva si credula: o prietenie nu e eterna.
Mai ales ca toti alegem dragostea inaintea prieteniei.
Asta a facut si ea: a ales sa simta divinul.

| AnGeL a răspuns:

Stii prietenii buni se gasesc tare gru
eu am 14 ani si cea mai buna prietena a mea imi este si colega de banca si vecina dar si mai important noi suntem ca 2 surori
daca intr-adevar acea prietena a ta te-ar fi crezut atat de apropiata nu ar fi spus nimic vreodata urat despre tine oricat de tare v-ati fi certat
nu merita prietenia ta
din cate ai scris esti o fata cu multa experienta de viata (avem cam aceeasi poveste) si de fiecare data cand ai cazut te-ai ridicat si ai mers mai departe cu capul sus
asa trebuie sa faci si acum si pe viiitor cand vei mai intampina obstacole
sper ca te-am ajutat

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Nici nu-ți imaginezi că astfel de situații ne fac mai puternici și de asemenea ne învață să fim mai siguri pe noi. Eu cred în dictonul "ajută-te singur" că este mai sănătos. O să mai crești și vei înțelege altfel, @ViseleSuntSacre.

| TheSpecialOne a răspuns:

O injuri cand de candesti la ea sau iti vine in minte si o uiti...

| pinkystyle? a răspuns:

Off esti exact la fel ca mine.Eu iti spun din experienta proprie ca nu ar mai trebui sa vorbesti cu ea.Incearca sa cunosti pe alt cineva.

Oamenii ca noi (cei care pun la suflet si sunt onesti si sinceri) ar trebui sa isi dea seama ca persoanele acestea cu 2 fete nu ne vor fii niciodata prieten adevarat.Incearca sa cunosti pe cineva exact ca tine.

Eu inteleg ca va spuneati secrete etc etc dar tu inca nu ia-i cunoscut si cealalta fata a ei. Sper ca te-am ajutat si ca ti-am deschis ochii. Paste fericithappy:*

| ViseleSuntSacre a răspuns:

Multumesc frumos, Imperia.happy
Dar stii, uneori simti ca cedezi atat pishic, cat si fizic. Am multe probleme si uneori simt nevoia sa ma descarc. D-asta imi e cel mai greu, pentru ca mereu ea a fost omul potrivit la momentul potrivit. Si vorba aceea, nu mereu gasesti aceeasi persoana.
E greu, si mai ales cand la varsta asta nimeni nu te intelege.

| ViseleSuntSacre a răspuns:

@I'mPerfect(a), te inseli. Eusi acum mai tin legatura cu fosta mea prietena din fosta localitate, si pot sa spun ca inca ne spunem totul, doar ca nu ne vedem, nu cred ca acea "divinatate" se afla in iubire, ci in viata.happy

@Imperia, vezi, tocmai de aceea, nu pot sa ma ajut singurahappy... Am nevoie de sfaturi, de cineva care sa fie langa mine, si probabil o sa repet aceasta greseala la nesfarsit oh go on