| Elenalarysa a întrebat:

Sunt curioasa de raspunsurile voastre, pe data de 26.03 trebuie sa imi vina menstruația si nu mi-a venit, pe 28 am avut contact (ni s-a rupt prezervativul) deci soțul a cam ejacuat in mine, pe 31.03 mi-a venit menstruația, mentionez ca CM nu e regulat. (mai mentionez ca, ma simt cam rau, ma simt foarte obosita, dureri de burta si nu prea mai suport mirosul de prajeala) ce parere aveți? Poate fi vorba de o sarcină? (mentionez ca maine voi face un test de sarcina.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cum in topicul din 30 aprilie ai mentionat ca nu ti-a venit ciclul, dat fiind ca nu l-ai avut nici in martie (acum suntem deja in Mai), as tinde sa cred ca esti deja gravida in 3 luni, ori mai mult, asta in situatia in care ai ciclul regulat, nu neregulat sau ovare polichistice ori fibroame uterine, cand ciclul poate intarzia din alte cauze, decat o sarcina.
Fa un test de sarcina!

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca conform afirmatiei tale, ciclul tau menstrual este de tipul neregulat, in astfel de situatii este imposibil de stabilit cand esti fertila si cand esti infertila. Insa luand in considerare si afirmatia potrivit careia sangerarea menstruala a pornit dupa ce au trecut 3 zile de la data la care a avut loc actul sexual in urma caruia a ajuns sperma in vagin, reiese ca acel act sexuala fost intretinut intr-o zi 100% INFERTILA a ciclului menstrual terminat in data de 30 Martie si in acest caz in urma acelui act sexual era cu totul imposibil sa se poata forma o sarcina. Fiindca in astfel de situatii ar fi cu totul hazardat sa te pronunti si/sau sa oferi un raspuns, este indicat sa fie efectuat un test de sarcina acasa sau intr-un laborator de analize medicale, fiindca in acest moment rezultatul obtinut va fi 100% viabil, valabil si mai ales corect. Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Presupunand ca ar exista o sarcina ipotetica, care ar fi instalata in uter si ti-ar induce starile descrise (''mai mentionez ca, ma simt cam rau, ma simt foarte obosita, dureri de burta si nu prea mai suport mirosul de prajeala''), acea sarcina ar trebui sa aiba in jur de minim 6-7 saptamani, fiindca doar/numai incepand de la acea varsta o sarcina poate sa produca si induca simptome de sarcina. Insa in acest caz, practic ar fi fost cu totul IMPOSIBIL ca in data de 31 Martie sa se produca si desfasoare o sangerare menstruala autentica.
Fiindca ai specificat si mentionat in intrebarea postata pe TPU :
în 30 Aprilie | Elenalarysa a întrebat:
Buna seara, mi-a intarziat menstruația 2 zile, ni s-a rupt prezervativul in cele 2 zile de intarziere, iar soțul a ejaculat in mine, urmatoarea zi a inceput menstruația pot ramane insarcinată?
Nu ai mentionat care este data calendaristica in care a pornit menstruatia amintita? Este vorba de menstruatia din 31.03 care a pornit la 3 (trei) zile dupa actul sexual intretinut in 28.03, sau este vorba de o alta menstruatie care a inceput ''in urmatoarea zi'' fata de data intrebarii, adica in data de 1 Mai?
Informatia transmisa este explicata ambigu. Sanatate!

| CentyLox a răspuns:

Nu as prea crede

| Cismi a răspuns:

Șansele sunt cam 0