| BlonduDePeScara a întrebat:

Sunt împreună cu iubita mea de 6 luni, o iubesc ca pe ochii din cap si am trecut peste multe conflicte impreuna și sper ca intr o zi să pot sa am un viitor cu ea. sa se abtina sa comenteze aia care o sa zica ca e relație de copii. da, este dar suntem amândoi destul de maturi, nu mă ajutați cu nimic daca imi afirmati ca e relatie intre doi copii. ideea este că eu o cunosc pe fata asta de 4 luni si in ultimul timp am inceput să stăm posomorâți amandoi din fie ce motive. ea imi spune mereu ca e bine si nu contează cum se simte (practic refuză sa imi spună problemele ei). eu, fiind cam demoralizat fiindcă nu sunt mulțumit cu persoana mea am intrebat o in seara asta ce ar schimba la mine dacă ar putea. mi-a răspuns :,, eu înțeleg iubirea dar sunt puțin materialista" eu stiam partea cu,, puțin materialista" fiindcă am mai intrebat o odata daca vrea sa i cumpăr un ursuleț de plus gigant sa doarma cu el si m-a intrebat cât costă (nu are relevanță prețul insa mi-a zis ca ar fi mai bine sa ii dau banii aia să își ia bijuterii), sa zicem ca chestia asta nu m-a afectat prea mult. dar dupa ce mi-a zis chestia de mai sus am continuat sa ii pun întrebări pe tema asta. ce ai alege dintre un inel cu pietre sau inimioara pe care am facut o astazi (eu ii fac fel de fel de chichițe din carton, chestii trestii pentru că asa imi mai arat eu dragostea) si a zis ca le ar alege pe amândouă (la fel, nu m-a miscat prea mult), apoi i am pus o întrebare si acum regret din cauza raspunsului pe care l a dat. am intrebat o daca m ar fi iubit mai mult daca aveam mai mulți bani si mi-a spus: nu, doar as fi fost mai fericită. chestia asta m-a ranit fiindca ii zic din 2 in 2 minute ca o iubesc si imi spune ca ar fi fost mai fericită daca aveam bani? am inceput sa discutam despre problemă, ea ajungand sa imi spuna asta:,, îmi doresc sa ma fac nu știu tehnician dentar sau ceva și sa am mulți bani banii aduc fericirea, banii mei, nu profit de nimeni" in cele din urma i-am zis ca m-a cam dezamăgit și eu acum habar nu am ce sa mai cred, ma gandeam sa stau sa ma uit pe pereți si sa analizez problema dar nu merge asa ca am decis sa cer ajutor, o iubesc foarte foarte foarte foarte mult însă simt ca dupa treaba asta gandirea imi e oarecum afectată. nu vreau sa mă iubească pentru bani si vreau sa imi fie alaturi chiar si daca ajung boschetar prin absurd. ce sa fac

Răspuns Câştigător
| Oviatafrumoasa a răspuns:

Se vede ca ți mult la ea dar încearcă sa fii puțin mai realist. Este clar ca ea nu comunica iar o relație fără comunicare nu face față timpului și greutăților. Nu te sfătuiesc sa renunti la ea, te sfătuiesc doar sa lași puțin dragostea ta pentru ea deoparte și sa privești lucrurile cu ochi limpezi. Un om materialist nu se va mulțumi niciodată cu puțin iar gesturile tale drăguțe nu o vor mai încânta cu trecerea timpului, nu ca acum ar face-o prea tare, din ce ai explicat. Pe de alta parte nu e bine sa gândești totul atat de mult și de departe. Observ ca îți place să analizezi totul și pui foarte multe întrebări iar treaba asta poate fi deranjanta pentru ca nu e totuși la interogatoriu. Bucura-te de timpul cu ea, fa lucrurile atât cât îți permite bugetul tău și da-ti silința sa meargă, asta e tot ce trebuie sa faci. Dacă nu își va dori sa continue cu tine, îți va spune ea singura.

| BlonduDePeScara explică (pentru Oviatafrumoasa):

Nu prea stiu cum sa nu mai gandesc atât fiecare problemă in parte, simt si eu ca sunt cam sufocant uneori dar o fac fiindcă îmi pasă. cum sa fac să nu mai gandesc atat de mult

| Oviatafrumoasa a răspuns (pentru BlonduDePeScara):

Eu și logodnicul meu am copilărit împreună și la început și lui ii plăcea sa pună multe întrebări. Nu m-a deranjat pentru ca ii răspundeam cu drag, dar au fost și momente în care ma simțeam prea sufocata. Cu timpul, comunicând și explicând fiecare ce simte, el a început sa renunțe la asa de multe întrebări consecutive, dar asta pentru ca amândoi am comunicat și ne-am făcut înțeleși ca vrem o relație liniștită și bazata pe încredere. Încearcă sa ai o discuție cu ea și sa ii spui ce simți iar apoi intreab-o dacă vrea și ea sa îți spună ce simte, ca te-ar bucura lucrul ăsta. E ceva ce poate oricine iar dacă nu pune puțin efort în treaba asta înseamnă că lupți pentru persoana nepotrivita. Și știi ce? Nu e capăt de țară, dacă lucrurile nu vor merge cu ea, exista pentru tine, undeva, o persoana care îți va oferi ce ai nevoie si nu vei mai simti ca vrei sa pui intrebari despre relatia ta unor straini happy

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Desparte te de profitoarea asta, este clar ca vrea numai bani, nu o multumeste nimic din tot ce faci, ce varsta aveti voi?

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i dragoste, fiindca functioneaza numai dintr-o singura directie, de la tine si atat.
Ea este direct interesata doar de bani si atat, indiferent ca esti tu de indragostit de ea, sau cat ii oferi.

Ea va pleca dupa primul care are bani, asta este sigur, fiindca pentru ea "fericirea" inseamna DOAR bani multi si tu nu-i ai.
Copiilariile pe care tu incerci sa o rasfeti o lasa rece si ti-a spus asta, ca mai bine-i dai ei banii sa-si cumpere bijuterii nu jucarii de plus.

Sfatul meu, ca femeie matura si cu experinta multa de viata este sa-ti cauti o alta fata, ca asta nu va fi niciodata a ta, fiindca nu ai unicul lucru pe care ea si-l doreste: banii!

In cele 4 luni de cand sunteti impreuna au fost prea multe neintelegeri ca sa poti numi o asemenea relatie fericita sau de iubire, neexistand viitor fericit intre voi.

| doctorandus a răspuns:

Si care-i problema? Femeile trebuie sa fie materialiste, ca se gandesc ca vor avea copii de crescut.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Incep cu sfârșitul intrebării tale. E clar că nu o să stea cu tine dacă ajungi boschetar, asta pentru că o femeie care iti zice că mai bine îi dai ei banii să-și ia bijuterii, e clar o femeie care ori incearcă să profite ori banii sunt scopul fericirii ei, după cum a zis si ea că ar fi mai fericită. 4 luni e un timp scurt, in care să ajungi să cunoști pe cineva. Nu stiu ce varsta ai tu, ce varsta are ea, cu ce te ocupi tu, cu ce se ocupă ea, dar, dacă vrea să o meserie bănoasă, e clar că vrea să investești in ea, că o astfel de facultate nu e ieftină deloc. Să nu pățești ca vărul meu, el era mândru tare că are iubită studentă la medicină (farmaceutică), și săracul muncea in Spania și îi trimitea ei bani, ba chiar i-a luat și mașină. Și ce să vezi, cand a intrebat-o dacă vrea să se casatorească cu el, a zis da. Dar cand i-a luat inel și a cerut-o cu toată familia lui de față, a zis da din rușine. A doua zi și-a și luat aia tălpășița și l-a părăsit. Râdea sora mea, că deja iși pusese poze cu altul la nici o saptamana, tot așa un băiat cu bani. Tre să ai grijă cu femeile, că se vede că tu ții la ea, la fel a făcut si vărul meu, a ținut la ea ca la dumnezeu. O să regreți mult dacă investești in ea, și la urmă te lasă. Dar totusi, nu trebuie sa iti pierzi speranța, ci să iti deschizi bine ochii să o cunoști cu adevărat, pentru că astfel de femei caută bani nu iubire. Iar bijuteriile costă mai mult ca un ursuleț să știi. Eu sunt am avut ocazia sa cunosc tot felul de femei, dar cele materialiste sunt cel mai greu de păstrat dacă nu ai bani să le plimbi prin tot felul de locuri si să le cumperi haine și cadouri scumpe. Iti zic sincer, nu știu cat vei putea să o mai ții, dar mai bine o lași să plece decat să te profite. Fii băiat isteț și vezi dacă vrea să profite, că să oferi bijuterii unei fete, nu e o dovadă a dragostei tale, ci bani aruncați. Alții nu dau nici măcar o floare decat de ziua unei femei sau 8 martie, mai bine așa decat decat să arunci banii.

| BlonduDePeScara explică:

4 luni, nu 6

| Aririn a răspuns:

Fa-te avocat, sa ai bani s-o intretii.

| Emma48 a răspuns:

Cred ca tu ești cel care are așteptări foarte mari de la relație. Relațiile sunt ca un parteneriat. Nu e neapărat ca trebuie sa ai beneficii în ele, dar consider ca banii pot aduce o fericire suplimentara. Eu zic sa te focusezi mai mult pe tine, sa te gândești dacă te face cu adevărat fericit. Dacă apar probleme de bani în relație deja e grav. Consider ca dacă ții la cineva o ajuți și fără sa ți ceara ea. Și faptul ca ți a zis ca prefera niște bijuterii din banii aia, nu înseamnă că e profitoare, doar ți a comunicat o dorința și dacă ai dubii ca nu te iubește comunica cu ea chestia asa sa I vezi reactia