| anonim_4396 a întrebat:

Sunt intr-o relatie cu un baiat (amandoi avem 20de ani) de 2ani si 4luni.
Cand l-am cunoscut, nu stiam ca a renuntat la liceu, am aflat abia in a doua luna de relatie -cand deja ma atasasem de el si speram si credeam ca o sa il pot ajuta. Si asa am si facut, l-am ajutat sa se intoarca la scoala, l-am ajutat sa isi gaseasca un job. Toate bune si frumoase pana cand aflu ca si-a lovit parintii, ca ii injura si ca vorbeste ca la usa cortului; apoi a renuntat din nou la scoala din diverse motive (trebuia sa fie a 12-a acum) si pleca de la un job la altul.
Pe scurt, ca sa va spun asa, alte lucruri pe care le-a mai facut: a ridicat mana la mine, m-a jignit, mi-a spus ca nu merit respect si ca altele merita (apoi a spus ca a glumit), se uita dupa fete, a avut tupeul sa ma minta de nenumarate ori privindu-ma in ochi Si se uita la filme p*rno.
Acest subiect este unul din cauza caruia ne.am certat o buna parte din relatie pentru ca stergea arhiva si ma mintea ca el nu face asa ceva, practic, ma lua de proasta.
Si cand am aflat am fost devastata pentru ca i-am explicat ca nu sunt de acord, ma face sa ma simt oribil in pielea mea si mai ales pentru ca a facut si alte lucruri, precum sa isi faca un Facebook fals si sa se uite la fete/fostele pe el.
Atunci a spus ca a inteles si situatia la cateva luni s-a mai repetat si isi stergea din nou arhiva si tot tacamul. Din nou, am avut incredere in el si chiar incepusem sa cred ca va merge si ca este un baiat okay dar s-a dovedit ca nu este, avand in vedere ca vorbim despre mai multe greseli repetate de n ori la rand si multe lacrimi varsate.A ajuns sa imi spuna ca sunt nebuna, ca sunt copil ca nu am nici o treaba cu realitatea si sa dispara cu zile, sa nu dea nici un semn decat cand ii convine lui sa isi lase orgoliul deoparte.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Niciodata intr-o relatie sa nu faci asa ceva. Asta este cicaleala si nimeni nu o suporta. Un om nu se schimba fiindca asa vrei tu, ci numai cand vrea el. Este suficient as ii spui cand te deranjeaza ceva, simplu si o singura data, fara sa despici firul in patru si fara sa ii arati de ce ai tu pretentia ca a gresit (nu detii adevarul suprem, poate nu a gresit). Ii spui o data: nu mi-a placut ca mi-ai spus stricata, as vrea as nu o mai faci. Daca o mai face, inseamna ca asa vrea el si discutia nu isi mai are rostul. Nu inseamna ac nu a inteles, inseamna ca nu vrea sa faca asa cum vrei tu si asta este.
Nu stiu daca tu plangi in fata lui, dar daca o faci, este foarte urat din partea ta. Lacrimile tale il incarca si il fac sa sufere. Zici ac ai 2 ani si 4 luni de relatie. daca te-a vazut plangand de mai mult de 3-4 ori (excludem inmormantarile), atunci sa stii ca il supui unui abuz. daca iti vine sa plangi, te abtii pana esti singura si faci in asa fel incat el sa nu banuiasca ca tu plangi. Fiindca nu e frumos sa il ranesti cu lacrimile tale, evident ca va reactiona urat si violent daca tu ii plangi o data la 3 luni, nimeni nu suporta asa ceva. sa plangi de fata cu cineva si, eventual, sa lasi sa se inteleaga ca e vina acelei persoane este un semn de egoism si rautate si va determina rapid raspunsuri pe masura (adica rautati binemeritate). Este treaba ta daca nu mananci, nu e vina lui si sa nu ii spui niciodata, nici in gand, ca ar fi vina lui (ajungi sa crezi si tu tampenia asta si sa te porti urat cu el). Intr-o relatie, trebuie sa fii puternic si stapan pe tine. Nu esti fericita, pleci, dar nu ii transformi viata celuilalt intr-un iad.
Nu inteleg de ce ti-a spus ca nu e normal sa se uite la filme porno? Nu cumva i-ai sugerat tu sau ceva de genul asta? Nu am mai auzit pana acum un barbat normal la minte sa sustina asta. Si daca el a sustinut aberatia asta, tu de ce ai insistat pe ea? Era evident o prostie, trebuia sa o lasi sa treaca ca si cum nu ar fi zis-o.
Tu de unde stii ca din punct de vedere sexual nu i-a lipsit nimic? Doar fiindca tie nu ti-a lipsit nimic, asta nu inseamna ca situatia este reciproca. Nu poti sti asta, rareori cuplurile se inteleg perfect in pat, de obicei mai lipseste cate ceva. Trebuie sa fii extrem de atenta la nevoile partenerului tau si sa nu fii niciodata auto-suficienta, adica sa stii ca mereu poti imbunatati ceva. Si sincer daca i-ai facut o scena cu istericale, plans si despicat firul in patru poti fi sigura ca vreo 6 luni sexul nu e prea bun, fiindca va va lipsi relaxarea si intimitatea necesara. Dupa o cearta in care tu plangi si lasi sa se inteleaga ca e vina lui, va trece multa vreme pana sexul sa ajunga din nou bun, fiindca lucrurile astea lasa urme adanci.
Eu ti-am spus ca el actioneaza gresit ca te jigneste si te ameninta, dar iti arat ca si tu te porti foarte urat cu el, ca il ranesti intentionat cu lacrimi, depresii si nemancare. banuiesc ca nu i-ai spus niciodata ac ar fi vina lui (asta ar fi chiar aberant), dar ca lasi sa se inteleaga asta, ca iti accentuezi nemancarile dupa certuri. gandeste-te ca probabil si el sufera la fel de mult ca tine si, asa cum tu il faci sa sufere, te face si el sa suferi pe caile lui (mai directe). Orice barbat te va lasa balta daca incepi sa plangi in mijlocul unei discutii. Fiindca este o arma nedemna si urata, el nu poate plange si atunci tu il pui la colt folosind aceasta arma. daca vrei sa discuti cu el, trebuie sa o faci de la egal la egal, fara sa folosesti metode nedemne si josnice. plansul se face numai in camera ta inchisa, cand esti perfect sigura ca nu te vede si nu te aude nimeni nici plangand, nici revenindu-ti dupa plans.
Eu cred ca voi aveti o relatie toxica in care unul dintre voi (nu stiu care) ii face mult rau celuilalt si celalalt reactioneaza cu aceeasi moneda. Daca vrei sa iti salvezi relatia, incearca ca macar un an sa nu plangi niciodata in prezenta lui, sa nu ii faci nici un repros, cat de mic, sa nu aveti nici o discutie despre greselile lui, sa accepti greselile cu zambetul pe buze si cu o vorba impaciuitoare. Atunci o sa vezi daca si el se va schimba. Nu te astepta la schimbari dupa 3-4 luni, ci dupa un an sau un an jumatate. Sincer, mie daca imi trimitea sotul meu un clip porno, imi cumparam un obiect de lenjerie care sa se semene cu cel din clip si il asteptam asa intr-o zi. Transformam o gluma proasta intr-o noapte fierbinte. Asa am fi castigat amandoi si nimeni nu ar fi avut de suferit. data viitoare, cand ar fi vrut sa imi faca o rautate, si-ar fi amintit cu drag de rezultatul ultimei rautati si s-ar fi abtinut.
Tu ii tot storci in nas ca a gresit, ca a facut aia si ailalta. Asta nu se face intr-o relatie, este urat si nu duce la nimic bun. El iti spune ca esti grasa si urata. Este exact raspunsul pe masura la discutiile tale interminabile despre cum te-a ranit.
Nu te supara, eu nu te judec si nu te condamn. Relatia asta este compromisa, dar vei compromite orice relatie, daca nu iti vei vedea greselile. Nici un barbat nu te va tine in viata lui daca tu la orice cearta plangi. O sa accepte o data, poate si a doua oara si apoi fie o sa te paraseasca, fie o sa te abuzeze, in functie de caracterul lui.
Reprosurile nu sunt niciodata o solutie, insa abtinerea de la eleeste intotdeauna o cale buna de urmat. Eu nu as incerca sa salvez relatia asta, dar daca tu vrei sa o faci trebuie sa te schimbi foarte foarte mult. Si dupa ce esti 100% sigura ca tu esti intotdeauna blanda, intelegatoare, iertatoare, zambitoare, ca nu il bati la cap, ca nu ai plans in fata lui de macar un an, atunci poti astepta si de la el mici schimbari in bine. Iar daca nu le face, sa stii ca nu merita nici o sansa (nici el si nici relatia)

32 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu amesteci niste probleme foarte serioase (te umileste, te injura, te bate) cu niste probleme imaginare (se uita la filme porno, ca toti barbatii din lume). daca tu nu poti accepta ca partenerul tau sa se uite la filme porno si iti bati joc de el verificandu-i arhiva si facandu-i istericale pe aceasta tema, atunci e bine fie sa ramai singura (pana te lamuresti cum sta treaba), fie sa suporti umilintele oferite de acest barbat fara sa cracnesti (fiindca nu vei gasi un barbat normal care sa nu se uite, macar ocazional la filme porno si care sa nu vrea ca, macar ocazional, sa va uitati impreuna si sa va condimentati viata sexuala).
Eu nu as accepta niciodata sa fiu lovita, jignita, insultata, as pleca imediat din viata acelui barbat si mi-as cauta o relatie normala, in care sa fiu respectata. Pe de alta parte, eu respect intimitate si fanteziile barbatului de langa mine, stiu ca pornografia este normala si utila pentru adulti, stiu sa imi condimentez viata sexuala asa incat sa nu il plictisesc (nu stiu cata imaginatie ai tu, dar te asigur ca dupa 2-3 ani de viata sexuala o sa incepi sa te repeti, sa nu mai agsesti de fiecare data ceva nou, proaspat si interesant de facut in pat). Nu este obligat sa isi stearga arhiva, tu nu ai absolut nici un drept sa ii verifici activitatea pe net, daca o faci, este urat si foarte umilitor pentru el (inteleg de ce te-ar umili si el, ca rasplata).

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ti s-a spus deja aproape tot ce era de spus/raspuns!
Daca mai continui aceasta relatie, esti masochista si dependenta de el, si vei suferi din ce in ce mai mult!
Respecta-te, renunta la asa un specimen oribil si poate chiar putin patologic, care in mod clar nu te merita, pleaca din viata lui si revino-ti si gaseste-ti un tip normal, intelegator, afectuos si care sa te aprecieze pentru tot ceea ce esti cu adevarat!
Deci, stop! Eject, respect yourself and next!
Success!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna! Am citit tot mesajul pe care l ai scris aici, intr-adevar e dureros prin ce treci, tu nu ai nicio vină, el este un om dur, un om rău, nu are dreptul sa te bată, părintii tai ce zic? Le ai spus si dînșilor cum se poartă el cu tine? Te bate te injură, cred ca plîngi deoarece ti au ajuns problemele, plînsul este o descărcare, dar ai grijă de tine, mănîncă, nu sta ne mîncată, te imbolnavesti, lui nu i pasă de tine, cel mai bine desparte te de el, nu te merită asa un om, tu te distrugi si pe el il doare in fund, ce daca i plac blondele si tu esti brunetă, el trebuie sa te respecte, esti un om pana la urmă, nu culoarea părului contează, ci omul, inima ta e bună, ai un suflet bun, si el i si bate joc de tine prostul, cum l ai cunoscut pe omul ăsta de nimic? Nu mai sta nicio secundă lîngă el, el este obsedat de filme porno si de minciuni, lasă l in pace cu obsesiile lui, si nu mai sta cu el, te va bate rău de tot vei ajunge in spital si pe el nu il va interesa de tine, el te umileste ca esti grasă, păi ăsta e om? Asa se manifestă iubirea? El trebuie sa te iubeasca asa cum esti tu, nu sa caute sa facă din tine fotomodel, tu ai alte calităti de apreciat, nu mai plînge ca te distrugi, si lacrimile tale nu il sensibilizează pe el, un om de nimic. Sănătate multă si somn usor. Sarut mîna.

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc mult pentru mesaj.
Intr-adevar, motivul pentru care plang, acela este.
Seara buna!

| RAY a răspuns:

Draga mea viata cu el e o drama exact ce va doriti majoritatea, continua relatia ca nu e plictisitoare deloc si voua va plac dramele jignirile,violenta,bataia, imi povestea o fata ca i este de iubi ei care o baga in spital saptamanal cand proasta a dat de un baiat cuminte, bun la inselat cu fostul, voua va place suferinta, am citit undeva ca fetele find mai emotionale fara suferinta nu pot coexista

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

"Problema" mea este ca nu stiu cand nu mai este cazul de a trece cut vederea.
Tind sa iert in speranta ca se va schimba ceva, din pacate.

| Violleta2022 a răspuns:

Este clar ca, relatia asta nu va avea un sfarsit fericit, prea multe probleme, neintelegeri, incompatbilitati.
In cazul asta, nu mai pierde timpul si nu mai lungii agonia, rupe relatia si reda-i libertatea!

| T0T a răspuns:

Cum ai putut să te atașezi de un din ăsta? Dar normal, multe dintre voi fetele căutați numai golani și după tot voi vă plângeți, ce ironic.
Ce mi s-a părut amuzant în postarea ta e că în timp ce ziceai ce chestii urâte a făcut ai stricat absolut toată seriozitatea postării cu:

"Si se uita la filme p*rno."

Orice băiat se mai uită și la așa ceva dacă e normal, chiar e puțin penibil cum ai încercat să pui asta într-o lumină proastă când nu e absolut nimic în neregulă că face asta. Restul sunt, nu am nimic de zis.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu am vrut sa pun acel subiect intr-o lumina proasta, ci modul in care el manipuleaza totul. Nu mi se pare normal sa te bati cu pumnii in piept luni de zile ca tu nu faci asa ceva, cand de fapt faci. SI mai si spunea ca sunt prea frumoasa ca sa imi faca asa ceva. Daca nu ma implica pe mine in toata situatia asta, nu imi pasa ca se uita. Dar din moment ce imi spunea ca are tot ce ii trebuie si ca nu are nevoie, iar dupa ceva timp se dadea de gol. e clar ca ori nu are ce ii trebuie si mintea, sau are o problema.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Consider ca una este sa te folosesti de filme porno pentru a creste apetitul sexual intr-o relatie. si una e sa distrugi persoana de langa tine trimitandu-i video cu femei cum iti plac tie si facand indirect o comparatie. Mj-a recunoscut ca a facut-o intentionat ca sa ma raneasca.
Nu sunt absurda. Insa lui ii cam place sa ma minta si asta nu o sa accept niciodata...

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Nu, nu am cautat golani. Era super diferit la inceput si la locul lui, nu vorbea urat, nu nimic. INSA in timp s-a cam dat in petic.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Mare lucru laughing Poate mai mult a trimis ca să vă amuzați.

| Emilian65 a răspuns:

Daca este asa, lasa-l si gaseste un alt baiat care sa te iubeasca cu adevarat.

| LoveSleep a răspuns:

Trăiești într-o lume de basm și ai niște probleme grave. Ai nevoie de un psiholog, sau mai mulți.
Cât despre tipul ăla, el e ok. Nu e genul tău, dar e ok. Nu mai arunca involuntar, cu în el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am ajuns la concluzia ca am tras mult prea mult de el ca sa ne facem un viitor impreuna, am crezut ca merita sa sufar pentru un viitor frumos, dar vad ca am fost folosita drept papusa.
Tin sa precizez ca eu sunt la o facultate extrem de buna din toata Romania si ca mai am putin si o termin.
El face sport, cat si eu, de altfel. Prin ceea ce facem ne-am fi putut gasi un numitor comun si sa ajungem sa fim impreuna, chiar daca asta ar insemna sa termin acea facultate si sa nu ajung sa profesez. Eu asa am simtit si asa an vrut sa fac, insa in momentul in care l-am intrebat daca el ar putea sa isi schimbe profesia, pentru mine, asa cum eu am luat-o de la zero cu sportul, pentru a fi pe acelasi drum cu el, mi-a raspuns ca nu pentru ca, vezi Doamne, altceva nu stie sa faca.
Mi se pare ca m-am invartit in tot acest timp numai in cuvinte frumos impachetate cu vorbe goale.
Este agresiv, se enerveaza foarte repede si vorbeste foarte urat.
Din pacate, ajunsesem sa ii copiez caracterul, pana intr-o zi cand mi-am dat seama ca ma distrug pe mine insami si ca, prefer sa plang in fata lui decat sa vorbesc urat sau sa spun lucruri la nervi.
Spunea: "Te-am stric*t." De parca as fi o stric*ta, desii el ar fi vrut sa spuna ca, greselile lui m-au facut sa fiu foarte sensibila... Dar cine stie ce a vrut sa spuna prin acea exprimare.

Printre altele, dupa cum v-am spus mai sus, sunt o persoana care nu se crede frumoasa, desii se intampla foarte des sa aud complimente de la straini sau sa vad oameni care ma fixeaza cu privirea.
Am ajuns sa nu ma mai simt frumoasa in pielea mea din cauza lui, din cauza faptului ca a tor gresit pe tema femeilor, mai ales cu filmele p*rno - spunea ca nu intelege cum barbatii fac asa ceva cand au o femeie langa ei si il crezusem, eram impacata ca ma intelege(ii povestisem ca in trecut un alt baiat mi-a smuls increderea de sine prin acelasi lucru), cand de fapt, el probabil inca face asta. Din punct de vedere sexual nu a lipsit nimic, au fost cel drept perioade in care nu se intampla nimic din diferite motive, insa majoritatea greselilor se intamplau fix cand era activitate.
Mi-a spus ca, el sta si se gandeste ca eu gresesc si ca sa aiba si el ceva la mana in cazul in care eu calc stramb, face si el ceva care stie ca ma raneste.
Ultima oara cand mi-a facut o astfel de faza a fost acum o saptamana, cand nu numai ca el gresise, dar dupa o zi a mai facut o alta greseala-mi-a trimis un video cu p*rno cu o femeie care e mult mai dezvoltata decat mine si blonda (eu stiind in sinea mea ca lui ii plac blondele. eu sunt bruneta) si mi.a lasat tot felul de mesaje dureroase.
Per total, repeta aceleasi greseli, spune ca intelege ca ma raneste iar apoi iar se repeta.
Am ajuns sa stau sa ii explic ca la copii aia mici, sa ii fac romane cu ceea ce greseste, sa despic firul in cinci, numai si numai sa inteleaga. Dar nu.
Printre altele, simt ca se joaca cu mintea mea, imi spune ca sunt bipolara, nebuna si tot tacamul.
Ma face sa plang foarte des si deja m-am consumat foarte mult. Ajungeam sa nu mai fac fata facultatii si nici examenelor. Imi tot repeta ca el crede ca il fac pe la spate, ca il mint, ca stau si cu altii, ca ma culc cu altii, etc. Cand de fapt, eu nu fac nici un rau.
Eu am avut niste probleme de sanatate foarte grave din vina lui, am slabit foarte mult si era sa intru in spital pentru ca devenisem anemica, faceam sport multe ore pe zi ca sa imi scot durerea si nu mancam mai nimic pentru ca eram deprimata, extrem de trista.
Iar in ultima saptamana, am inceput sa ma balonez sau chiar sa fi pus pe mine si de la abdomen cu patratele am ajuns sa imi arate abdomenul de parca as fi in 9luni. (probabil balonare sau ceva medical..sau chiar m-am ingrasat)
Iar astazi, mi-a spus: "Esti grasa." Si i-am spus cu lacrimi in ochi sa nu mai imi spuna asa pentru ca ma raneste si ca nu e frumos sa spui unui om un astfel de lucru, mai ales mie pentru ca mi-a smuls toata increderea si m-a facut sa ma simt deloc feminina, deloc frumoasa, caci a gresit pe aceasta tema extrem de mult... Apoi a inceput sa vorbeasca urat si sa imi spuna ca exagerez, ca sunt un copil, ca ce e vina lui ca eu sunt grasa si tot felul de expresii "nu e vina mea ca esti tu grasa" (am 1.58 si 46kg ai musculatura formata) "nu vezi ce picioare ai facut","Doamne, de ce **** mea faci asa ca un copil, ne aude lumea." Si a plecat de langa mine si eu m-am incaltat si am plecat de la antrenament plangand. si pe el l-am vazut fara nici o problema stand la discutii cu un baiat, fumand.
Cand vreau sa ii explic ceva, se enerveaza si pleaca sau chestii de genu, ma lasa plangand sau ma lasa sa plec, fara sa miste un deget.
Ps: sa nu mai spun ca familia lui nu ma sufera, spuneau ca vreau sa le distrug baiatul pentru ca il trimit la scoala.
Nu stie sa inmulteasca si de multe ori la magazin il pacalesc la bani si i-al atras atentia cand era si mama lui de fata, i-am spus ca nu stie tabla inmultirii si mama lui a sarit la bataie..pff si cate si mai cate.
Spunea ca eu sunt asa sensibila din vina trecutului meu si ca nu din vina lui si ca o sa ii povesteasca tatalui meu tot ce a gresit el cat si ce i-am spus eu lui, secretele mele, durerile mele din trecut. Mie mi se pare ca asta a fost un fel de amenintare sau o incercare de a ma face pe mine sa par rea.
Eu mi-am ferit familia de lacrimile mele si de tot ce am patit in trecut, pentru ca voiam sa ma stie aceeasi fata zambitoare si vesela, nu o persoana deprimata, ranita. I-am protejat.

Va rog din suflet, vreau o parere sincera. Vreau sa stiu daca am tras prea mult caruta asta. Vreau un sfat, ceva, orice!
Am ajuns iar sa plang instant si nu mai pot astfel. Nu mai stiu daca faptul ca vreau sa pun punct este un lucru rau si ca ar trebui sa mai continui sa rabd si sa sper, sau ca ar trebui sa fiu mai tare si mai dintr-o bucata si sa inchei totul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spunea ca eu sunt asa sensibila din vina trecutului meu si ca nu din vina lui si ca o sa ii povesteasca tatalui meu tot ce a gresit el cat si ce i-am spus eu lui, secretele mele, durerile mele din trecut. Mie mi se pare ca asta a fost un fel de amenintare sau o incercare de a ma face pe mine sa par rea.
Eu mi-am ferit familia de lacrimile mele si de tot ce am patit in trecut, pentru ca voiam sa ma stie aceeasi fata zambitoare si vesela, nu o persoana deprimata, ranita. I-am protejat.

Am ajuns iar sa plang instant si nu mai pot astfel. Nu mai stiu daca faptul ca vreau sa pun punct este un lucru rau si ca ar trebui sa mai continui sa rabd si sa sper, sau ca ar trebui sa fiu mai tare si mai dintr-o bucata si sa inchei totul?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brigaela a zis bine in ceea ce priveste barbatul si filemle por.no. Insa in ceea ce privestebataile sau loviturile care ti le aplica, mama avea o vorba pentru sora mea: Un barbat care ti-a dat o plama, o va face toata viata! Asa ca nu te mai stresa si dai eject. Poate are probleme psihice, poate asa este firea lui si nu te respecta. Stiu famili care au dus-o numai intr-o bataie si ea a stat numai de dragul copiilor. Ce vei face atunci cand veti avea copii si el va continua mai mult ca sigur sa te plamuiasca?
Atunci chiar ca este mult mai greu sa il parasesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa ma fac inteleasa pe tema acelui subiect cu p*rno: EU nu i -am interzis. El singur mi.a spus ca nu este normal ca un baiat sa faca asa ceva intr-o relatie. Si I.am spus ca sunt de acord. EL daca nu abera last inceputul relatiei, eu acum eram ok. Nu am o problema cu filmele porno, cat am cu faptul ca ma minte. La inceput il controlam si nu faceam isterii. Daca el nu ar fi facut alte greseli reale in legatura cu acest subiect, eu eram in regula. PE mine ma doare ca a reusit sa ma distruga PSihic, sa aiba o putere foarte mare asupra mea. si se vede ca ii place manipularea.
DA, inainte ma enervam.Dar de mai bine de jumatate de an, ma comport cat see poate de normal, nu tip, nu nimic.Insa Daca ma apuca plansu si suspin si imitate curg lacrimile pe obraz gata el crede ca fac teatru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spre exemplu, daca vreau sa avem o discutie, cum a fost Astazi, de am vrut sa ii explic de ce m-a Ranit..se enerveaza, tipa, injura, pleaca..Se scoate din conversatie instant si se comporta de parca nu s-a intamplat nimic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"a ridicat mana la mine", credeam ca numai in pesteri voi mai auzi expresia asta. Si se mai uita si la filme porno! Cum un astfel de infractor a avut noroc de o fata atat de frumoasa si desteapta!?

| Pendek a răspuns:

De ce toti ratatii au iubite...a pentru ca iubitele lor n-au creier si caracter.

| Hopeless0 a răspuns:

Eu am ajuns la concluzia ca am tras mult prea mult de el ca sa ne facem un viitor impreuna, am crezut ca merita sa sufar pentru un viitor frumos, dar vad ca am fost folosita drept papusa.
Tin sa precizez ca eu sunt la o facultate extrem de buna din toata Romania si ca mai am putin si o termin.
El face sport, cat si eu, de altfel. Prin ceea ce facem ne-am fi putut gasi un numitor comun si sa ajungem sa fim impreuna, chiar daca asta ar insemna sa termin acea facultate si sa nu ajung sa profesez. Eu asa am simtit si asa an vrut sa fac, insa in momentul in care l-am intrebat daca el ar putea sa isi schimbe profesia, pentru mine, asa cum eu am luat-o de la zero cu sportul, pentru a fi pe acelasi drum cu el, mi-a raspuns ca nu pentru ca, vezi Doamne, altceva nu stie sa faca.
Mi se pare ca m-am invartit in tot acest timp numai in cuvinte frumos impachetate cu vorbe goale.

| Hopeless0 a răspuns:

Este agresiv, se enerveaza foarte repede si vorbeste foarte urat. Din pacate, ajunsesem sa ii copiez caracterul, pana intr-o zi cand mi-am dat seama ca ma distrug pe mine insami si ca, prefer sa plang in fata lui decat sa vorbesc urat sau sa spun lucruri la nervi.
Spunea: "Te-am stric*t." De parca as fi o stric*ta, desii el ar fi vrut sa spuna ca, greselile lui m-au facut sa fiu foarte sensibila... Dar cine stie ce a vrut sa spuna prin acea exprimare.

Printre altele, dupa cum v-am spus mai sus, sunt o persoana care nu se crede frumoasa, desii se intampla foarte des sa aud complimente de la straini sau sa vad oameni care ma fixeaza cu privirea. Am ajuns sa nu ma mai simt frumoasa in pielea mea din cauza lui, din cauza faptului ca a tor gresit pe tema femeilor, mai ales cu filmele p*rno - spunea ca nu intelege cum barbatii fac asa ceva cand au o femeie langa ei si il crezusem, eram impacata ca ma intelege(ii povestisem ca in trecut un alt baiat mi-a smuls increderea de sine prin acelasi lucru), cand de fapt, el probabil inca face asta.

| Hopeless0 a răspuns:

Din punct de vedere sexual nu a lipsit nimic, au fost cel drept perioade in care nu se intampla nimic din difDierite motive, insa majoritatea greselilor se intamplau fix cand era activitate.
Mi-a spus ca, el sta si se gandeste ca eu gresesc si ca sa aiba si el ceva la mana in cazul in care eu calc stramb, face si el ceva care stie ca ma raneste.
Ultima oara cand mi-a facut o astfel de faza a fost acum o saptamana, cand nu numai ca el gresise, dar dupa o zi a mai facut o alta greseala-mi-a trimis un video cu p*rno cu o femeie care e mult mai dezvoltata decat mine si blonda (eu stiind in sinea mea ca lui ii plac blondele. eu sunt bruneta) si mi.a lasat tot felul de mesaje dureroase.
Per total, repeta aceleasi greseli, spune ca intelege ca ma raneste iar apoi iar se repeta.
Am ajuns sa stau sa ii explic ca la copii aia mici, sa ii fac romane cu ceea ce greseste, sa despic firul in cinci, numai si numai sa inteleaga. Dar nu.
Printre altele, simt ca se joaca cu mintea mea, imi spune ca sunt bipolara, nebuna si tot tacamul.
Ma face sa plang foarte des si deja m-am consumat foarte mult. Ajungeam sa nu mai fac fata facultatii si nici examenelor. Imi tot repeta ca el crede ca il fac pe la spate, ca il mint, ca stau si cu altii, ca ma culc cu altii, etc. Cand de fapt, eu nu fac nici un rau.
Eu am avut niste probleme de sanatate foarte grave din vina lui, am slabit foarte mult si era sa intru in spital pentru ca devenisem anemica, faceam sport multe ore pe zi ca sa imi scot durerea si nu mancam mai nimic pentru ca eram deprimata, extrem de trista. Iar in ultima saptamana, am inceput sa ma balonez sau chiar sa fi pus pe mine si de la abdomen cu patratele am ajuns sa imi arate abdomenul de parca as fi in 9luni. (probabil balonare sau ceva medical..sau chiar m-am ingrasat)
Iar astazi, mi-a spus: "Esti grasa." Si i-am spus cu lacrimi in ochi sa nu mai imi spuna asa pentru ca ma raneste si ca nu e frumos sa spui unui om un astfel de lucru, mai ales mie pentru ca mi-a smuls toata increderea si m-a facut sa ma simt deloc feminina, deloc frumoasa, caci a gresit pe aceasta tema extrem de mult... Apoi a inceput sa vorbeasca urat si sa imi spuna ca exagerez, ca sunt un copil, ca ce e vina lui ca eu sunt grasa si tot felul de expresii "nu e vina mea ca esti tu grasa" (am 1.58 si 46kg ai musculatura formata) "nu vezi ce picioare ai facut","Doamne, de ce **** mea faci asa ca un copil, ne aude lumea." Si a plecat de langa mine si eu m-am incaltat si am plecat de la antrenament plangand. si pe el l-am vazut fara nici o problema stand la discutii cu un baiat, fumand.
Cand vreau sa ii explic ceva, se enerveaza si pleaca sau chestii de genu, ma lasa plangand sau ma lasa sa plec, fara sa miste un deget.
Ps: sa nu mai spun ca familia lui nu ma sufera, spuneau ca vreau sa le distrug baiatul pentru ca il trimit la scoala.
Nu stie sa inmulteasca si de multe ori la magazin il pacalesc la bani si i-al atras atentia cand era si mama lui de fata, i-am spus ca nu stie tabla inmultirii si mama lui a sarit la bataie..pff si cate si mai cate.

Spunea ca eu sunt asa sensibila din vina trecutului meu si ca nu din vina lui si ca o sa ii povesteasca tatalui meu tot ce a gresit el cat si ce i-am spus eu lui, secretele mele, durerile mele din trecut. Mie mi se pare ca asta a fost un fel de amenintare sau o incercare de a ma face pe mine sa par rea. Eu mi-am ferit familia de lacrimile mele si de tot ce am patit in trecut, pentru ca voiam sa ma stie aceeasi fata zambitoare si vesela, nu o persoana deprimata, ranita. I-am protejat.

Va rog din suflet, vreau o parere sincera. Vreau sa stiu daca am tras prea mult caruta asta. Vreau un sfat, ceva, orice! Am ajuns iar sa plang instant si nu mai pot astfel. Nu mai stiu daca faptul ca vreau sa pun punct este un lucru rau si ca ar trebui sa mai continui sa rabd si sa sper, sau ca ar trebui sa fiu mai tare si mai dintr-o bucata si sa inchei totul?

| Hopeless0 a răspuns:

Din punct de vedere sexual nu a lipsit nimic, au fost cel drept perioade in care nu se intampla nimic din diferite motive, insa majoritatea greselilor se intamplau fix cand era activitate.
Mi-a spus ca, el sta si se gandeste ca eu gresesc si ca sa aiba si el ceva la mana in cazul in care eu calc stramb, face si el ceva care stie ca ma raneste.
Ultima oara cand mi-a facut o astfel de faza a fost acum o saptamana, cand nu numai ca el gresise, dar dupa o zi a mai facut o alta greseala-mi-a trimis un video cu p*rno cu o femeie care e mult mai dezvoltata decat mine si blonda (eu stiind in sinea mea ca lui ii plac blondele. eu sunt bruneta) si mi.a lasat tot felul de mesaje dureroase.
Per total, repeta aceleasi greseli, spune ca intelege ca ma raneste iar apoi iar se repeta.

| Hopeless0 a răspuns:

Am ajuns sa stau sa ii explic ca la copii aia mici, sa ii fac romane cu ceea ce greseste, sa despic firul in cinci, numai si numai sa inteleaga. Dar nu.
Printre altele, simt ca se joaca cu mintea mea, imi spune ca sunt bipolara, nebuna si tot tacamul.
Ma face sa plang foarte des si deja m-am consumat foarte mult.
Ajungeam sa nu mai fac fata facultatii si nici examenelor.
Imi tot repeta ca el crede ca il fac pe la spate, ca il mint, ca stau si cu altii, ca ma culc cu altii, etc. Cand de fapt, eu nu fac nici un rau.
Eu am avut niste probleme de sanatate foarte grave din vina lui, am slabit foarte mult si era sa intru in spital pentru ca devenisem anemica, faceam sport multe ore pe zi ca sa imi scot durerea si nu mancam mai nimic pentru ca eram deprimata, extrem de trista.
Iar in ultima saptamana, am inceput sa ma balonez sau chiar sa fi pus pe mine si de la abdomen cu patratele am ajuns sa imi arate abdomenul de parca as fi in 9luni. (probabil balonare sau ceva medical..sau chiar m-am ingrasat)
Iar astazi, mi-a spus: "Esti grasa." Si i-am spus cu lacrimi in ochi sa nu mai imi spuna asa pentru ca ma raneste si ca nu e frumos sa spui unui om un astfel de lucru, mai ales mie pentru ca mi-a smuls toata increderea si m-a facut sa ma simt deloc feminina, deloc frumoasa, caci a gresit pe aceasta tema extrem de mult... Apoi a inceput sa vorbeasca urat si sa imi spuna ca exagerez, ca sunt un copil, ca ce e vina lui ca eu sunt grasa si tot felul de expresii "nu e vina mea ca esti tu grasa" (am 1.58 si 46kg ai musculatura formata) "nu vezi ce picioare ai facut","Doamne, de ce **** mea faci asa ca un copil, ne aude lumea." Si a plecat de langa mine si eu m-am incaltat si am plecat de la antrenament plangand.
SsSi pe el l-am vazut fara nici o problema stand la discutii cu un baiat, fumand.Cand vreau sa ii explic ceva, se enerveaza si pleaca sau chestii de genu, ma lasa plangand sau ma lasa sa plec, fara sa miste un deget.
Ps: sa nu mai spun ca familia lui nu ma sufera, spuneau ca vreau sa le distrug baiatul pentru ca il trimit la scoala. Nu stie sa inmulteasca si de multe ori la magazin il pacalesc la bani si i-al atras atentia cand era si mama lui de fata, i-am spus ca nu stie tabla inmultirii si mama lui a sarit la bataie..pff si cate si mai cate.
Spunea ca eu sunt asa sensibila din vina trecutului meu si ca nu din vina lui si ca o sa ii povesteasca tatalui meu tot ce a gresit el cat si ce i-am spus eu lui, secretele mele, durerile mele din trecut. Mie mi se pare ca asta a fost un fel de amenintare sau o incercare de a ma face pe mine sa par rea.
Eu mi-am ferit familia de lacrimile mele si de tot ce am patit in trecut, pentru ca voiam sa ma stie aceeasi fata zambitoare si vesela, nu o persoana deprimata, ranita. I-am protejat.

Am ajuns iar sa plang instant si nu mai pot astfel. Nu mai stiu daca faptul ca vreau sa pun punct este un lucru rau si ca ar trebui sa mai continui sa rabd si sa sper, sau ca ar trebui sa fiu mai tare si mai dintr-o bucata si sa inchei totul?

| Hopeless0 a răspuns:

Am ajuns sa stau sa ii explic ca la copii aia mici, sa ii fac romane cu ceea ce greseste, sa despic firul in cinci, numai si numai sa inteleaga. Dar nu.
Printre altele, simt ca se joaca cu mintea mea, imi spune ca sunt bipolara, nebuna si tot tacamul.
Ma face sa plang foarte des si deja m-am consumat foarte mult.
Ajungeam sa nu mai fac fata facultatii si nici examenelor.
Imi tot repeta ca el crede ca il fac pe la spate, ca il mint, ca stau si cu altii, ca ma culc cu altii, etc. Cand de fapt, eu nu fac nici un rau.
Eu am avut niste probleme de sanatate foarte grave din vina lui, am slabit foarte mult si era sa intru in spital pentru ca devenisem anemica, faceam sport multe ore pe zi ca sa imi scot durerea si nu mancam mai nimic pentru ca eram deprimata, extrem de trista.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Spun ca nu ii lipseste nimic in pat, pentru ca el imi spune acest lucru foarte des.
Cat despre cicaleala, eu nu deschid acest subiect decat cand ma supara si reactioneaza urat. Eu in timpul discutiei ma comport calm, dar daca vad ca se comporta ignorant si nepasator, nedorind sa rezolve problema.
Eu nu plangeam in fata lui, insa, de-a lungul timpului s-au strans niste lucruri si indiferent cat de mult ma abtin, tot se observa ca ma doare. -S-a intampla sa planga si el si sa se foloseasca intr-un fel sau altul de acest lucru. Facandu-ma sa imi fie mila sau sa il iert..ca mai apoi iar sa se comporte urat cu mine.
Am avut multe discutii cu el si i.am explicat ca am devenit foarte sensibila (si el stie cum eram inainte..nu ma facea nimic sa plang) si ca vreau sa aiba grija la comportamentul sau fata de mine, insa face promisiuni goale.
El este genul de om, care, din pacate, minte cu speranta ca totul se va linisti intre noi doi, iar eu sunt fix opusul: daca sunt mintita, nu exista liniste, la modul ca ma face sa am suspiciuni din ce in ce mai dese si sa nu mai am incredere in el.

Insa da, in mare parte, am inteles mesajul dvs., insa tot in mare parte, din pacate, l-ati descris fix pe el...
Cel mai probabil ne.am creat un cerc foarte vicios si toxic.
Nu stiu daca e mai vreun rost sa mai incerc sa mai schimb ceva. caci durerile mele raman neschimbate si comportamentul lui neschimbat.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Gresala cea mare a pornit de la mine. Poate daca eram mai insensibila si nu mai imi pasa de acest subiect, lucrurile stateau diferit. Insa eu nu pot accepta aceste lucruri.

| Brigaela a răspuns (pentru Hopeless0):

Niciodata intr-o relatie sa nu faci asa ceva. Asta este cicaleala si nimeni nu o suporta. Un om nu se schimba fiindca asa vrei tu, ci numai cand vrea el. Este suficient as ii spui cand te deranjeaza ceva, simplu si o singura data, fara sa despici firul in patru si fara sa ii arati de ce ai tu pretentia ca a gresit (nu detii adevarul suprem, poate nu a gresit). Ii spui o data: nu mi-a placut ca mi-ai spus stricata, as vrea as nu o mai faci. Daca o mai face, inseamna ca asa vrea el si discutia nu isi mai are rostul. Nu inseamna ac nu a inteles, inseamna ca nu vrea sa faca asa cum vrei tu si asta este.
Nu stiu daca tu plangi in fata lui, dar daca o faci, este foarte urat din partea ta. Lacrimile tale il incarca si il fac sa sufere. Zici ac ai 2 ani si 4 luni de relatie. daca te-a vazut plangand de mai mult de 3-4 ori (excludem inmormantarile), atunci sa stii ca il supui unui abuz. daca iti vine sa plangi, te abtii pana esti singura si faci in asa fel incat el sa nu banuiasca ca tu plangi. Fiindca nu e frumos sa il ranesti cu lacrimile tale, evident ca va reactiona urat si violent daca tu ii plangi o data la 3 luni, nimeni nu suporta asa ceva. sa plangi de fata cu cineva si, eventual, sa lasi sa se inteleaga ca e vina acelei persoane este un semn de egoism si rautate si va determina rapid raspunsuri pe masura (adica rautati binemeritate). Este treaba ta daca nu mananci, nu e vina lui si sa nu ii spui niciodata, nici in gand, ca ar fi vina lui (ajungi sa crezi si tu tampenia asta si sa te porti urat cu el). Intr-o relatie, trebuie sa fii puternic si stapan pe tine. Nu esti fericita, pleci, dar nu ii transformi viata celuilalt intr-un iad.
Nu inteleg de ce ti-a spus ca nu e normal sa se uite la filme porno? Nu cumva i-ai sugerat tu sau ceva de genul asta? Nu am mai auzit pana acum un barbat normal la minte sa sustina asta. Si daca el a sustinut aberatia asta, tu de ce ai insistat pe ea? Era evident o prostie, trebuia sa o lasi sa treaca ca si cum nu ar fi zis-o.
Tu de unde stii ca din punct de vedere sexual nu i-a lipsit nimic? Doar fiindca tie nu ti-a lipsit nimic, asta nu inseamna ca situatia este reciproca. Nu poti sti asta, rareori cuplurile se inteleg perfect in pat, de obicei mai lipseste cate ceva. Trebuie sa fii extrem de atenta la nevoile partenerului tau si sa nu fii niciodata auto-suficienta, adica sa stii ca mereu poti imbunatati ceva. Si sincer daca i-ai facut o scena cu istericale, plans si despicat firul in patru poti fi sigura ca vreo 6 luni sexul nu e prea bun, fiindca va va lipsi relaxarea si intimitatea necesara. Dupa o cearta in care tu plangi si lasi sa se inteleaga ca e vina lui, va trece multa vreme pana sexul sa ajunga din nou bun, fiindca lucrurile astea lasa urme adanci.
Eu ti-am spus ca el actioneaza gresit ca te jigneste si te ameninta, dar iti arat ca si tu te porti foarte urat cu el, ca il ranesti intentionat cu lacrimi, depresii si nemancare. banuiesc ca nu i-ai spus niciodata ac ar fi vina lui (asta ar fi chiar aberant), dar ca lasi sa se inteleaga asta, ca iti accentuezi nemancarile dupa certuri. gandeste-te ca probabil si el sufera la fel de mult ca tine si, asa cum tu il faci sa sufere, te face si el sa suferi pe caile lui (mai directe). Orice barbat te va lasa balta daca incepi sa plangi in mijlocul unei discutii. Fiindca este o arma nedemna si urata, el nu poate plange si atunci tu il pui la colt folosind aceasta arma. daca vrei sa discuti cu el, trebuie sa o faci de la egal la egal, fara sa folosesti metode nedemne si josnice. plansul se face numai in camera ta inchisa, cand esti perfect sigura ca nu te vede si nu te aude nimeni nici plangand, nici revenindu-ti dupa plans.
Eu cred ca voi aveti o relatie toxica in care unul dintre voi (nu stiu care) ii face mult rau celuilalt si celalalt reactioneaza cu aceeasi moneda. Daca vrei sa iti salvezi relatia, incearca ca macar un an sa nu plangi niciodata in prezenta lui, sa nu ii faci nici un repros, cat de mic, sa nu aveti nici o discutie despre greselile lui, sa accepti greselile cu zambetul pe buze si cu o vorba impaciuitoare. Atunci o sa vezi daca si el se va schimba. Nu te astepta la schimbari dupa 3-4 luni, ci dupa un an sau un an jumatate. Sincer, mie daca imi trimitea sotul meu un clip porno, imi cumparam un obiect de lenjerie care sa se semene cu cel din clip si il asteptam asa intr-o zi. Transformam o gluma proasta intr-o noapte fierbinte. Asa am fi castigat amandoi si nimeni nu ar fi avut de suferit. data viitoare, cand ar fi vrut sa imi faca o rautate, si-ar fi amintit cu drag de rezultatul ultimei rautati si s-ar fi abtinut.
Tu ii tot storci in nas ca a gresit, ca a facut aia si ailalta. Asta nu se face intr-o relatie, este urat si nu duce la nimic bun. El iti spune ca esti grasa si urata. Este exact raspunsul pe masura la discutiile tale interminabile despre cum te-a ranit.
Nu te supara, eu nu te judec si nu te condamn. Relatia asta este compromisa, dar vei compromite orice relatie, daca nu iti vei vedea greselile. Nici un barbat nu te va tine in viata lui daca tu la orice cearta plangi. O sa accepte o data, poate si a doua oara si apoi fie o sa te paraseasca, fie o sa te abuzeze, in functie de caracterul lui.
Reprosurile nu sunt niciodata o solutie, insa abtinerea de la eleeste intotdeauna o cale buna de urmat. Eu nu as incerca sa salvez relatia asta, dar daca tu vrei sa o faci trebuie sa te schimbi foarte foarte mult. Si dupa ce esti 100% sigura ca tu esti intotdeauna blanda, intelegatoare, iertatoare, zambitoare, ca nu il bati la cap, ca nu ai plans in fata lui de macar un an, atunci poti astepta si de la el mici schimbari in bine. Iar daca nu le face, sa stii ca nu merita nici o sansa (nici el si nici relatia)

| Hopeless0 a răspuns:

Iar in ultima saptamana, am inceput sa ma balonez sau chiar sa fi pus pe mine si de la abdomen cu patratele am ajuns sa imi arate abdomenul de parca as fi in 9luni. (probabil balonare sau ceva medical..sau chiar m-am ingrasat)
Iar astazi, mi-a spus: "Esti grasa." Si i-am spus cu lacrimi in ochi sa nu mai imi spuna asa pentru ca ma raneste si ca nu e frumos sa spui unui om un astfel de lucru, mai ales mie pentru ca mi-a smuls toata increderea si m-a facut sa ma simt deloc feminina, deloc frumoasa, caci a gresit pe aceasta tema extrem de mult... Apoi a inceput sa vorbeasca urat si sa imi spuna ca exagerez, ca sunt un copil, ca ce e vina lui ca eu sunt grasa si tot felul de expresii "nu e vina mea ca esti tu grasa" (am 1.58 si 46kg ai musculatura formata) "nu vezi ce picioare ai facut","Doamne, de ce **** mea faci asa ca un copil, ne aude lumea." Si a plecat de langa mine si eu m-am incaltat si am plecat de la antrenament plangand.
Si pe el l-am vazut fara nici o problema stand la discutii cu un baiat, fumand.

| Hopeless0 a răspuns:

D.Cand vreau sa ii explic ceva, se enerveaza si pleaca sau chestii de genu, ma lasa plangand sau ma lasa sa plec, fara sa miste un deget.
Ps: sa nu mai spun ca familia lui nu ma sufera, spuneau ca vreau sa le distrug baiatul pentru ca il trimit la scoala. Nu stie sa inmulteasca si de multe ori la magazin il pacalesc la bani si i-al atras atentia cand era si mama lui de fata, i-am spus ca nu stie tabla inmultirii si mama lui a sarit la bataie..pff si cate si mai cate.

| Hopeless0 a răspuns:

Imi cer scuze ca am fragmentat postul insa nu am reusit sa pun tot textul de prima data.