| Jessabell a întrebat:

Sunt pe contul unei prietene si acum cateva zile am pus o intrebare daca pot ramane insarcinata la 15 ani...
Faza este ca am facut un test de sarcina si mi-a iesit pozitiv, am greturi si de la un timp mananc foarte mult,
iubitul meu are 14 ani si ii este rusine sa le spuna si la parinti si mie la fel.

Nu stiu ce sa fac?!
Daca fac avort ma doare sau numai pot face copii?

Rog seriozitate va rog

17 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Pfff

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Tu vrei sa ti copilul? daca da, tinel daca nu, avort

| corbulalbrosu a răspuns:

Ti-am cautat intrebarile postate anterior.Cred ca nu ai de ce sa-ti faci griji deoarece nu ai cum sa fii insarcinata. Testul poate fi facut gresit sau sa nu fi folosit urina corespunzatoare, si acesta sa fie motivulca ti-a indicat existenta unei sarcini. Testul ar trebui repetat si doar dupa o reconfirmare a unei posibile sarcini sa incepem sa discutam ( mult prea devreme) sa discutam despre avort. Avortul este de obicei traumatizant dar facut de specialist nu prezinta riscuri decat in cazul varstelor foarte fragede asa cum esti tu, si in acest cazeu as opta si ti-as recomanda daca totusi s-a ajuns aici sa avortezi medicamentos.

| mihai69 a răspuns:

Poți să nu mai faci copii, dacă avortezi la vârsta asta; riscul e mult, mult mai mare decât la maturitate.
Iar avort fără consimțământul scris al unui părinte (pentru o fată de vârsta ta) e imposibil.
Așadar... naștere ușoară! și vezi ce le spui părinților; peste vreo patru - cinci luni maximum nu cred să mai poți ascunde burtica.

| Dariusuu a răspuns:

Vorbește cu ai tăi odată oricum vor afla. Știi bine că fără semnătură nu vei putea face avort dacă asta îți dorești.

Nu-i oribil că ți-ai distrus viața în câteva minute?

Asta-i realitatea fetelor.

| Alcyon a răspuns:

Am vazut c-ai scris ca ai facut sex protejat. Totusi, e bine de stiut, ca prezervativul protejeaza 98%, doar daca e folosit cum trebuie. Daca nu e bine pus, are vreun defect din fabricatie, sau nu e scos imediat dupa ce baiatul a ejaculat, riscul de sarcina creste considerabil. Te sfatuiesc sa discuti urgent cu parintii, fiindca un avort nu e un lucru usor (mai ales la varsta asta). E posibil sa ramai sterila, sa faci hemoragie sau infectii. Asa ca lasa jena, si spune-le ce-ai facut. Asta in primul rand. In al doilea rand, ar fi bine sa renunti la astfel de activitati, pana te vei mai mari putin. Dupa cum observi, viata sexuala vine cu o gramada de probleme, mult prea mari pentru o fata de varsta ta. La 15 ani trebuie sa iesi in oras la suc, sa te distrezi, si nu sa stai prin spitale.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Happyjump a răspuns:

Trebuie sa înțelegi ca unele cazuri prostia te costa mult.

| just4ubr2015 a răspuns:

Decat sa faci avort mai bine da copii la adoptie sau cauta parinti adoptivi e mare pacat sa faci avort

| TPUuser199 a răspuns:

Tinand cont ca esti minora, nu vei putea face avort fara semnatura unui parinte. Deci, nu ai alta solutie decat sa vorbesti cu ai tai. Daca iti place viata, suporta consecintele acum. Mai bine vorbeste cu parintii, si probabil vei face avort, decat sa pastrezi copilul, si sa fie prea tarziu!

| Ezeru a răspuns:

Vorbeste cu parinti tai. Mai devreme sau mai tarziu tot isi vor da seama, iar cand vei ajunge intr-un stagiu mai avansat ( a 5-a luna parca ) e posibil ca avortul sa iesueze si copilul sa iasa cu probleme.
Gandeste-te ca nu ai alta alternativa...
De aceea eu sustin educatia sexuala introdusa in licee. Uite ce se intampla din cauza lipsei de cunoastere...

| ღஜღpikapikaღஜღ a răspuns:

Aha! Vad ca nu prea te uiti la stiri laughing)
O fata a ramas insarcinata la 12 ani, deci...
Du-te si spune-le parintilor. O sa rezolvati problema impreuna

| Futhakari a răspuns:

Faza e ca nu poti face avort cum vrei tu, daca scoti mai mult bani din buzunar asa mai inchide ochiu doctoru fara ati cere scoteala pe urma. Si in ainte sa faci sex nu te-ai gandit sa cumperi bilula/pastila de a 2 zi? Si e normal sa ati fie frica de parinti cred ca var snopi in bataie pentru ce ati facut puteai linistit sa ati incepi viata sexuala la 20 ani in sus ca atunci sti mai multe lucruri si altcumva te descurci esti major si estea.

| IoneeLaaaMaa a răspuns:

Wut? Iubitul tau de 14 ani te-a lasat insarcinata? La 14 ani? omg. Ai fost fraierita, nu trebuia sa te aveturezi la 15 ani mai ales cu unu de 14 ani laughing Nu AVORTA, CA PE TINE MAMATA NU TE-A AVORTAT! Asta e, ori le spui oarintilor cat mai repede ca nu mai poti face avort dupa 2 saptamani, ori iti cresti copilul happy ti-ai distrus viitorul, dar asta e

| ionutmystic a răspuns (pentru IoneeLaaaMaa):

Poate parintii ei au aflat prea tarziu, sau le-a fost frica sa spuna parintilor lor ca sunt insarcinati.

| Ammy2001 a răspuns:

Intrebarea de fapt a fost pusa azi si incearca totusi sa vorbesti cu parintii tai, iar daca nu du-te la doctorul de familie si vorbeste ceva in legatura cu avortul! Mult succes, nu trebuia sa te aventurezi!

| Adelu a răspuns:

Cel mai bine este sa le spui totusi parintilor, si sa vizitezi si un medic, de capu tau asa nu poti face avort.