| Cristina20099 a întrebat:

Sunt șanse de a rămine însarcină daca am facut dragoste cu iubitul la sfîrșitul ciclului neprotejat și nu a dat drumul în mine?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sarcina se poate forma numai daca ovulul este fecundat de catre un spermatozoid. Spermatozoidul exista doar in sperma si poate sa ajunga la ovul si sa-l si fecundeze, numai in situatia in care sperma este ejaculata in interiorul vaginului. In cele mai multe cazuri ovulul viabil poate sa existe cam pe la mijlocul ciclului menstrual, adica numai dupa cea de-a 12-14 a zi numarata fata de prima zi a ultimei menstruatii. In concluzie in urma unui sex intretinut (cel mai probabil) in cea de-a 4-a, 5-a sau a 7-a zi a ciclului menstrual si coitul s-a terminat fara ca sperma sa fie ejaculata in vagin, se poate aprecia ca este in proportie de peste 98% IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina in asemenea conditii. Trebuie sa stii/sa intelegi ca CICLUL MENSTRUAL incepe odata cu PRIMA ZI de menstruatie si din acest motiv fata de acea zi se fac toate calculele privind procesul de procreere. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu sunt sanse reale de sarcina mai ales ca nici nu a existat o finalizare in interior.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sanse foarte mici spre 0.

| Jo17 a răspuns:

Dacă ai facut dragoste nu rămâi gravidă.

| eliza7943 a răspuns:

Sunt șanse de 20% sa rămâi însărcinată... dar dacă ciclul tau nu este regulat sunt șanse de 60-70% sa rămâi deoarece nu știi când ești fertila
Dacă sperma nu a ajuns in vaginul tau, nu se poate forma o sarcina
Sănătate!