| alina23 a întrebat:

Suntem de 1 an impreuna si amandoi dorim sa facem sex dar ma tot gandesc la consecinte si mi'e si putin rusine ...va rog sa ma ajutati sa mi dati un sfat bun( mentionez ca am 15 ani )

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Esti prea mica pentru asa ceva. Consecinta imediata este ca vei intra in categoria femeilor cu risc maxim de cancer de col uterin. Asta te va transforma practic intr-o persoana cu handicap, va trebui sa te duci la fiecare 6 luni la ginecolog toata viata ta, va trebui sa suporti manevre de investigatie ivazive, scumpe si dureroase si toata viata vei trai cu sabia lui Damocles desupra capului.
In plus, gandeste-te ca nu exista nici o metoda de contraceptie 100% sigura si nu mai departe de ieri era o fata de 16 ani care se vaieta ca e insarcinata in ciuda folosirii prezervativului. La varsta ta, in tara nu poti face avort (e mult prea periculos), asa ca iti ramane doar solutia avortului in strainatate sau solutia nasterii (daca rezisti). Apoi, cu parintii tai ai vorbit, fiindca din saptamana urmatoare inceperii vietii sexuale va trebui sa mergi la ginecolog. Fiind minora va trebui sa te insoteasca un parinte. Ei sunt de acord, te sustin?

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Maica! Ce iti trebuie tie sex la varsta asta? Pe cuvant ca nu va inteleg.asteapta si tu macar sa ai 17 ani! GOD!

| Bacemi a răspuns:

In primul rand esti prea mica. Nu te grabi. Cu siguranta aceste probleme ale tale se vor simti si in timpul actului sexual. Te vei simti stanjenita si iti va fi si frica mereu ( si frica e indreptatita, poti capata boli grave ). Foarte frumos ca sunteti de un an impreuna dar la varsta asta trebuie sa intelegi si mai ales el sa inteleaga ca nu se poate sa incepi viata sexuala. Daca te forteaza sa faci pasul acesta nu tine la tine. Daca ai tu initiativa te fortezi singura, o faci din obligatie. Trebuie sa simti ca vrei asta, fara temeri si fara rusine. Ori asta poti face doar dupa ce ai macar 17 ani jumate, 18. Daca va iubiti faceti-o fara sa aveti contact sexual. Daca faceti acum sex iti garantez ca vei regreta mai tarziu.

| Razvan a răspuns:

Au dreptate.Asculta-i ca au mai multa experienta ca tine.Si informeza-te mai mult cu privire la inceperea vietii sexuale pentru ca implica niste transformari si bineinteles niste griji in pluswinking

| catthshshshs a răspuns:

Eu as zice sa te mai gandesti o data daca vrei sa faci asta.Viata sexuala inceputa la 15 ani implica foarte multe riscuri, de la sarcina la boli.Cum spuneau si cei dinaintea mea, ai timp mai tarziu.Asteapta macar pana pe la 18-19 ani.Acum eu cred ca esti pregatita poate doar fizic, dar pentru asta trebuie sa fii pregatita si psihic.Asa ca nu te grbiwinking

| fabiola a răspuns:

Daca te gandesti la consecinte eu zic ca poti sa mai astepti putin!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Un sfat bun ar fi să mai aşteptaţi câţiva ani (2-3).

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Bucura-te de anii astia cat ii mai ai, fara sex. Toate la timpul lor, odata trecuta in lumea aia, nu ai cale de intoarcere.

| marsy a răspuns:

Asteapta. nici nu te gindi la viata sexuala. o sa ai de suferit. o sa-ti distrugi viata. pn ca nu primesti din asta numai placere. dar si consecinte!

| EUSIATIT a răspuns:

Mi se pare ca prea devreme te gindesti la sex. Pune scoala pe locul intii. apoi traieste ti copilaria. Ai timp si de sex. Ma uimesti. si nu numai tu in general toate cele de virsta ta. mai fetelor chiar nu aveti alte preocupari?// va ti facut un viitor.sunteti pe picioarele voastre? nu imi pot comenta nimic doar daca as fi avut asa ceva la usa, vai vai

| MonicutZZa a răspuns:

Cu siguranta vei regreta daca faci asta acum. Gandeste-te la o sarcina. Ti-ar conveni sa ai un copil a 15 ani? Apoi, gandeste-te la bolile cu transmitere sexuala. Nu cred ca ti-ar placea sa te trezesti cu una dintre ele dintr-o prostie. Cel mai mare pericol este cancerul de col uterin, boala fatala. Apoi, majoritatea relatiilor din adolescenta nu dureaza prea mult, iar pe "primul" nu-l veiuita NICIODATA. Ia gandeste-te? Ti-l vei aminti cu placere pe baiatul asta peste 20-30 de ani? Dar dupa ce o vei face cum te vei simti? Multumita si bucuroasa sau jenata si dornica sa nu afle nimeni? Gandeste-te la toate acestea si daca nu ai nicio problema cu niciuna dintre cele de mai sus, poti linistita sa o faci. Eu nu am facut-o si stiu ca daca in momentul in care am fost presata as fi cedat, acum as fi regretat foarte mut.

| arrriadna a răspuns:

Salut
E bine ca te gandesti la consecintze.
Ce simti tu este o reactie hormonala normala. De aici incepe diferenta intre "instinct" (al speciei, o chestie pur biologica) si "gandire". Foloseste-ti mintea, fiindca vad ca stii singura ca inca nu e cazul.
Mai asteapta pana la un 17, astfel incat corpul tau sa fie suficient de maturizat. Altfel risti tot felul de chestii naspa (de la rani pe vagin, col, basca sa fii parasita aiurea, sa fii aratata cu gedetul "ete aia" si tot asa). Viata amoroasa e o complicaciune.
Pana atunci pune mana si citeste... Despre schimbarile corpului, schimbarile psihologice, implicatii, cum functioneaza corpul unei fete, cum facut corpul unui barbat (info utile).

| vyo a răspuns:

Esti mult pre mica pentru asa ceva de ce nu mai astepti putin ca nu a trecut vremea o sa ai tot timpul din lume sa faci asa ceva acu depinde numai de tine.

| vyo a răspuns:

In primul rand cred ca esti un pic cam mica sa iti incepi viata sexuala si ar putea sa ai surpriza ca nu e chiar asa de bine dupa cum iti imaginezi si mai e o treaba... daca sunteti amandoi mici nu o sa iasa nimic dar daca chiar vrei te-as sfatui sa o faci cu cineva care are ceva experienta. In fine daca vrei sa stii ce cred eu este ca ar trebui sa mai astepti un pic.

| Alphawolf a răspuns:

Este o virsta foarte frageda sa iti incepi viata sexuala si trebuie sa-ti scoti din cap aceasta dorinta daca te intereseaza viitorul tau. Esti la o virsta in care mai ai multe de invatat si consecintele vor aparea oricit ai vrea tu sa le previi, iar scoala este doar un exemplu, care va avea mai putina importanta

| Adela_9686 a răspuns:

Esti prea mica sa iti incepi viata sexuala, mai bine astepti pana pe la 18 ani, ca pe urma vei regreta, crede-ma ca stiu ce spun.

| aly_4607 a răspuns:

Viata sexuala implica multa responsabilitate... sfatul meu este sa mai astepti pana la 18 aniwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cui ii este frica de apa nu mananca peste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia lasati ma fata in pace.in loc sa ii spuneti sa faca cum credea ea. daca simte ca o tine pzd sa se f. sa se f. c *** va dati voi cu parearea la 17-18 ani. CONSECINTE : nu vb masa, tacsu cu ea 3-4 zile si gta. c mare ***. o omoara c poate sa ii faca? sunteti penibili! ALINA23 mama f. a cum crezi u ca e mai bine pentru tine! nu te lua dupa toti tantalaii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai oameni buni! totusi e 1 an! suntem in secolul 21! eu zic ca daca chiar crezi ca te iubeste, ca nu o sa se laude dupa aia la prieteni lui cu chestia asta si crezi ca esti pregatita poti sa te culci cu el! sunt sigura ca el te iubeste.ai grija sa fie intr-un loc frumos.sa fi excitata inainte sa te penetreze si sa nu te speri daca o sa-ti curga sange.bafta fato!