| mel1 a întrebat:

Toata lumea imi spune ca spermatozoizii in contact cu aerul mor.am inteles.dar totusi, nu ramaneau pe hartia igienica? intrau ei fix in vagin spre ovul sa-l fecundeze? Pun intrebarea aceasta nu stiu a cata oara, am primit sfaturi care nu m-au lamurit.Va rog sa nu radeti, am facut o prostie, sunt mare, dar am minte de copil.Nu trebuia sa fac asta, dar am facut-o.Acum am nevoie de sprijinul vostru.Eu greu cand tu iti faci griji de ceva si altul face misto de tine.Am facut prostia sa-l masturbez pe prietenul meu, am folosit prezervativ, dar l-a pus cand a simit ca ii vine si l-a pus doar pe capul penisului. Problema este ca am avut o cearta mica, la 5 minute dupa ce a terminat de ejaculat, am avut o discutie mai aprinsa, pentru ca mai mult m-a obligat sa fac asta.La 5 minute dupa ce terminase de ejaculat, dupa ce se stersase m-am dus la toaleta, am facut pipi, dar nu m-am spalat pe maini dupa ce l-am masturbat.Mi-e frica tare ca atunci cand m-am sters la toaleta, probabil aveam lichid seminal pe mana si l-am imprastiat pe acolo si poate ajung spermatozoizi in vagin.Ma gandesc pe de alta parte ca ei puteau muri in contactul cu aerul sua ramaneau pe hartia igienica.Stiu, sunt o proasta, am 19 ani.Sa-mi fac un test de sarcina? Mai este nevoie? sunt sanse sa raman insarcinata sau sunt eu nebuna? menstruatia trebuie sa-mi vina, dar am inteles ca, chiar daca iti vine menstruatia sansele nu sunt inexistente.deci au trecut 21 de zile d ela intamaplre, sa fac test de sracina sau ma ingrijorez prea mult?(eu nu aveam un ciclu regulat, imi intarzia mai mereu, dupa calculele mele ieri azi ar trebui sa vina, dar ma gandesc ca de la stres de aia intarzie)...ce sa fac? este nevoie sa mai fac test? sau sunt nebuna de legat? Toata lumea imi spune ca spermatozoizii in contact cu aerul mor.am inteles.dar totusi, nu ramaneau pe hartia igienica? intrau ei fix in vagin spre ovul sa-l fecundeze?

39 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Toata lumea isi bate joc de tine. In vagin este aer, daca spermatozoizii ar muri in aer, nimeni niciodata nu ar mai ramane insarcinata. Se accepta ca spermatozoizii traiesc 24 de ore in aer dupa uscarea completa a lichidului spermatic.
Spermatozoizii sunt foarte atrasi de medicul vaginal. Deci daca vor simti in vecintatate compozitia mediului vaginal, vor fi atrasi ca un magnet de acesta, nu vor ramane nicaieri altundeva.
Nu cred ca esti insarcinata, dar in afara de ginecolog nimeni nu iti poate spune cu certitudine 100%. Nu am auzit pe nimeni sa ramana insarcinata asa, dar iarasi sunt extrem de putine femei care nu se spala pe maini inainte de a folosi toaleta, deci nu prea stiu cata experienta exista in domeniu.
da, trebuie sa-ti faci test de sarcina. Da, trebuie sa mergi la ginecolog. Nu mai accepta sfaturi de la lume fara studii in doemniu. Asta cu spermatozoizii care mor in aer este un banc vechi pe care unii foarte ignoranti l-au preluat si l-au transformat in adevar. E doar poanta unui banc, nu are nici o legatura cu realitatea.
Daca ai fost fortata, anunta politia, se numeste viol si nu trebuie acceptat. daca nu anunti politia, atunci asuma-ti responsabilitatile si renunta la a mai fi copil.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Pai nu crezi ca sunt insarcinata, dar ma pui sa fac testul de sarcina?sad uof.pai cum e? ce test sa cumpar?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

"Nu cred" este foarte foarte departe de "sunt absolut sigura". Absolut sigura nu vei fi decat dupa vizita la ginecolog, nu exista teste de sarcina 100% sigure. Cumpara un test Barza, fa-l din urina de dimineata, repeta-l dupa 3-4 zile in aceleasi conditii si apoi mergi la medic.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Daca iese testul negativ, de ce mai trebuie sa merg la medic?
dar daca aveam totusi sperma pe maini, sau lichidul acela seminal, nu ramanea pe artia igienica, sua pe clanta?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Fiindca 2% din femei testeaza negativ toata perioada sarcinii si numai ginecologul poate stabili cu certitudine daca esti sau nu insarcinata.
Discutiile cu hartia igienica si clanta sunt prea prostesti, hai sa nu ne coboram la ele, du-te frumos la medic si gata, nu te mai gandi la prostii inutile.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Nu cred ca trebuie sa ma alarmez totusi atat.Cam cat ar costa o consultatie? Testele de sarcina pe baza de sange se pot face acasa?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Eu nu m-as alarma deloc, as astepta linistita, mi-as face testele la momentul lor, as consulta medicul si apoi as face ceea ce trebuie in functie de situatie. O sarcina nu este nimic alarmant, nu e o boala.
Consultatia poate fi gratuita cu trimitere de la medicul de familie, in policlinica. Altfel, pretul variaza de la medic la medic. Testele pe baza de sange se fac la laboratorul de analize.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Ce test de sarcina sa-mi iau? cel tip stilou e bun? trebuie neaparat sa fac pipi pe el? ce marca sa iau?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Ia-ti barza, asa cum ti-am zis, de orice tip. Trebuie neaparat sa urmezi cu strctete tot ce scrie pe ambalaj, orice variatiuni dupa ureche il fac neconcludent.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Deci tu ma sfatuiesti sa nu ma alarmez degeaba? dar daca intamplarea de care ti-am zis a fost pe 2 august, si avortul se face pana la 12 saptamani, cam pana pe ce data calendaristica as putea face avortul? pana la ce data sa ma prezint sa fac avortul?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Nu te gandi al avort, nu stii nici macar daca esti insarcinata si, daca ai fi, nu ai facut ce esti obligata moral sa faci, adica sa incerci prin toate metodele sa salvezi viata copilasului tau. Daca cumva esti insarcinata, vei discuta cu parintii tai, cu ai lui, cu toata familia, vei plange, vei implora, vei sta in genunchi cerand o sansa. Daca ei te refuza si nu te ajuta sa il cresti, vei lua legatura cu asistenta sociala. Sunt sigura ca poti sta intr-un centru de ocrotire a mamelor cu copii, ca iti vor gasi ceva de munca si te vor ajuta sa cresti copilul. Nu trebuie sa ajungi la a-l omori, fiindca este copilasul tau si asa va fi toata viata. Si ai sansa sa fii mama unui copil viu, nu a unui copil mort, deci toata viata in doliu.
Dar astea sunt actiuni de facut dupa vizita la medic, daca esti insarcinata. Oricum ar fi, nu te gandi macar la avort inainte sa te asiguri ca ai vorbit cu toata lumea, ca ai facut eforturi supraomenesti sa salvezi viata copilului.
Termenul ed 12 saptamani se calculeaza, evident, de la prima zi a ultimei menstre, ce legatura are in context data actului sexual?

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Pai daca stiu data posibilului act sexual de ce se calculeaza de la prima zi a ultimei menstruatii? ca atunci nu s-a intamplat nimic...adica nu aveam cum sa raman

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Da, dar varsta ovulului conteaza, informeaza-te. Varsta sarcinii se calculeaza de la data ultimei menstruatii, indiferent daca stii sau nu data contactului sexual.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Inca ceva, daca trebuie sa citesc testul dupa 5 minute sau cate minute trebuie sa astept dupa ce l-am facut, si nu apare nici o liniuta in timpul ala de citire, dar apare peste o perioada mai mare de timp cea de a doua liniuta, se ia in considerare?

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Prima zi a ultime menstre insemnand cand incepe sangerarea sau prima zi dupa ce se opreste sangerarea?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Nu, nu se ia in considerare. Citesti la momentul corect si il arunci.

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Pai daca e prima zi a menstruatiei, cum sa fie prima zi dupa menstruatie? Este prima zi de sangerare, evident, prima zi a ciclului menstrual.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Daca cumpar d ela farmacie sure check tip banda e ok?

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Este vreo problema, influenteaza cuc eva daca fac pe23.08 un test si mai fac unul, la o saptamana, pe 3.09?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Da, nu conteaza practic, e la fel de sigur ca oricare altul, maxim 98%

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Daca fac testul de sarcina, in ziua in care se fac 21 de zile, chiar in ziua aia, este vreo problema? iese corect? Este vreo problema, influenteaza cuc eva daca fac pe23.08 un test si mai fac unul, la o saptamana, pe 3.09?

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Este vreo problema, influenteaza cuc eva daca fac pe23.08 un test si mai fac unul, la o saptamana, pe 3.09?
Daca vineri se fac 21 de zile de la intamplare, pot sa fac testul chiar vineri?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Da, este o problema, trebuie sa-l faci dupa 21 de zile. Nu numeri ziua contactului sexual (adica 2 august) si nici ziua in care il faci, ci un interval de 21 de zile intre ele. Adica poti face testul, cel mai devreme, pe 24 august. Nu are nici un rost sa faci testul pe 23, daca il faci pe 23, trebuie sa mai faci apoi doua teste dupa 24 august.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Da. astazi mi-a venit enstruatia.il pot face pe 24 testul? dar daca fac unul intr-o zi si pe celalalt nu neparat la 3-5 zile, ci mai mult, 7 zile, este vreo problema?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Da, poti face testul pe 24. nu e absolut nici o problema daca faci testul cu 7 zile mai tarziu.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Il poti face si cand ai menstruatie? nu influenteaza cu nimic rezultatul? ma gandeam sa-l fac dupa ce imi trece menstruatia, pe 27, 28 ..ca sa fiu eu sigura ca iese corect testul si nu iese gresit din cauza menstruatiei.este tarziu pe 28 sa-l fac testul?

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Cand ai spus sa nu ma alarmez ai vorbit serios sau era ironic? adica ca ar trebui sa ma alarmez? pana pe ce data as putea sa ma prezint la medic, sa fac consultatia tot ecografie si sa mai am si timp de avort? cele 12 saptamani sun la inceputul lunii octombrie

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Hei, care-i treaba cu lichidul preejaculator? daca un baiat se excita elibereaza acet lichid involuntar? adica cum au femeile secretia asa au ei lichidul preejaculator? daca un baiat vede o fata buna pe strada si se excita elibereaza lichidul acesta involuntar sau se poate abtine? se uda in pantaloni fara sa vrea? sau se poate tine sa nu dea durmul la acest lichid?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Sangerarea nu influenteaza in nici un fel testul de sarcina, in mod logic. Nu are cum sa iasa ggresit din cauza ca sangerezi, fiindca tu sangerezi din vagin si il faci cu urina, care se elimina din uretra. Nu exista prea tarziu.

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Eu nu am spus sa nu te alarmezi, am spus ca eu nu m-as alarma, fiindca o sarcina nu mi se pare ceva alarmant, ci urmarea normala a activitatii sexuale. Ti-am mai zis ca nu e cazul sa te gandesti la avort, ci la salvarea vietii copilasului, care este, in caz ca esti insarcinata, principala ta obligatie si singurul tau interes.

| Brigaela a răspuns (pentru Brigaela):

Lichidul preejaculator rste acel lichid care umezeste capul penisului in momentul in care apare excitatia. Nu poate fi controlat, barbatul nu se poate abtine

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Nu cred ca e vorba de sracina, o sa fac un test si o sa vorbesc cu maa, dar nu in momentul acesta pentru ca avem probleme.nu cred ca e vorba de o sarcina, mi se pare o tampenie sa raman asa gravida.Nu este momemntul pentru un copil, si mai ales ca am o facultate de terminat si nici posibilitati. Intrebarea mea este daca este tarziu pentru un avort? adica, daca fac primul test de sarcina pe 28 si altul pe 31, si voi vorbi cu mama dupa ce voi face testele de sracina, ca sa ma linistesc eu, e tarziu? mai am timp de avort?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Poti face facultatea si sa muncesti in paralel, daca asta inseamna sa salvezi viata copilului tau. Nu vorbim de un caine, ci de un copil si nici macar de orice copil, ci de copilul tau, sange din sangele tau. Cred ca poti sa te sacrifici un pic pentru viata lui, nu? Nu e cazul sa-l omori pe el aiurea. Refuz sa discut despre omorarea unui copil, in conditiile in care nu m-ai convins ca ai facut tot ce e posibil sa il salvezi.
Asa cum spuneam, nici eu nu cred ca esti insarcinata, dar si daca esti, trebuie sa iti salvezi copilul sacrificand orice altceva, sa nu te gandesti o clipa la a-l omori dintr-un capriciu prostesc de genul: mi-e lene sa muncesc.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Un copil trebuie crescut cu iubire si de ambii parinti, eu una nu o sa iubesc copilul asta...iar prietenul meu nici el nu va fi de acord.v-am intrebat pe dvs credeam ca aveti mai multa experienta.multa lume mi-a zis ca, categoric nu se ramane asa insarcinata, nu este posibil asa ceva, pe cand dvs imi dati sanse. mi se pare ciudat.ma gandesc, la insemniari, de ce naiba mai cheama oamneii aia femeile sa le insemineze cu nu stiu ce aparate, asa mai bine le puneau sperma in maini si gata, ramaneau singura cu degetul, nu?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Poti sa-l dai spre adoptie unei familii care sa-l iubeasca daca chiar nu ai putea sa-l iubesti, desi eu cred ca esti o persoana normala, nu una dezumanizata. daca maine partenerul tau sau orice alta persoana ti-ar spune: in clipa asta trebuie sa mori fiindca eu am hotarat ca nu te voi mai iubi si am hotarat ca nu trebuie sa traiesti fara iubire si ti-ar fi mai bine moarta, ai simti ca e drept?
Eu ti-am spus ca nu cred ca esti insarcinata, ca n-am vazut pe nimeni care sa fi ramas asa insarcinata, dar pana la urma eu am vazut doar cateva sute de femei insarcinate (ca medic ma refer), ar fi o idiotenie sa consider ca experienta mea personala este absolut relevanta.
Uneori viata ne joaca feste: femei care ar fi bune mama nu reusesc sa ramana insarcinate niciodata sau numai in urma unor tratamente dificile, iar niste nenorocite, care isi omoara sau isi chinuie copiii, raman de zeci de pri insarcinate si ajung sa-si arunce copiii de vii la caini. dar pe mine viata m-a invatat ca tocmai ce-ti doresti cel mai mult sa nu ti se intample, ti se intampla.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Sunteti medic ginecolog?

| Brigaela a răspuns (pentru mel1):

Nu sunt medic ginecolog, sunt medic anatomopatolog.

| mel1 explică (pentru Brigaela):

Am inteles. pana la acte saptamani s epoate face avortul?

| wawe a răspuns:

Sansele sa fi insarcinata sub foarte aproape de 0, avand in vedere ca au trecut mai mult de 14 zile hcg-ul ar fi in cantitati mai mult decat suficiente ca sa confirme un test de sarcina, e 4 lei unul si din cel putin 20 pe care le-am folosit in diverse ocazii, niciunul nu a dat gres.
Cat despre un copil, decat sa fie nascut si apoi abandonat pe strada, sau pe la mai stiu eu ce centru de plasament ca apoi sa ajunga un homeless sau un cersetor intotdeauna as fi pentru avort, ca din cei mai sus mentionati oricum avem destui.
Pentru curiozitatea mea, la ce facultate esti?