| Evolettee a întrebat:

Ultima oara cand am întreținut relatii sexuale a fost pe data de 29 fiind ultima zi menstruatie, si protejat bineinteles. Niciodată nu am facut o fara, doar "prima oara ",'asta fiind acum cateva luni. Azi m-am simtit putin rau iar acum, seara, am fost sa mănânc la mc, iar dupa mi-a revenit starea de rau mai puternica. Am vomitat de 2 ori, nu inteleg poate fi de la mâncare, sunt confuză avand in vedere ca am facut o protejat. Si nu mi s-a mai intamplat sa imi fie asa rau dupa ce mănânc mc sau ceva incat sa vomit. Ar putea fi vorba despre o sarcina?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu poate exista sarcina daca e protejat si nu s-a spart perzevativul

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Nu ma mir ca ti a venit rau, acolo e otrava mancarea de acolo, daca ai sti ce otravuri baga aia in mancare ai avea cosmar, evita mancarea fast food

| Evolettee explică (pentru RAY):

După faza asta chiar o sa evit nu pot sa dorm, imi e foarte rau

| JimJones a răspuns (pentru Evolettee):

Stai linistita...probabil sunt mici probleme digestive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ați făcut-o protejat nu avea cum să rămâi însărcinată, asta doar dacă ești sigură că nu s-a rupt prezervativul. Oricum dacă zici că erai în ultima zi de menstruație, șansele sunt și mai mici. Apropo, cam acum cât timp a fost această "prima oară" și ce vârstă aveți?

| Evolettee explică (pentru anonim_4396):

Am mentionat, a fost acum cateva luni si eu 17, el 19

| anonim_4396 a răspuns (pentru Evolettee):

Scuze,nu am observat

| P4rAd0x a răspuns:

Buna. Nu se poate garanta asta fara un test de sarcina, desi e cam tarziu, dar pana la urma ar putea sa fie si alte situatii in care sa vomiti, chiar daca probabil nu au legatura cu mancarea. Poate ar ajuta cumva sa astepti si sa vezi daca urmeaza si alte simptome.

| Maya_Dakota_1996 a răspuns:

Poate fi de la mancare, pentru ca si eu am patit asa ceva de la mancarea de la mc. O sarcina poate aparea in schimb chiar daca ati folosit prezervativ, pentru ca nu in toate cazurile un prezervativ inseamna 100% siguranta ca nu va aparea o sarcina nedorita. Pot exista scurgeri nedorita chiar daca partenerul poarta un prezervativ, desi sansele nu sunt asa mari, exista acest risc. Desi daca ai facut-o pe data de 29, pana ce toti cromozomii ajung si incearca sa fecundeze ovulul, ia cateva zile, timp in care tu nu simti nimic.
Eu consider ca a fost de la mancare, de la caldura sau alti factori ce ti-au putut schimba starea fizica. Daca te simti mai sigura, poti cumpara un teste de sarcina peste putin timp( chiar si peste 2 saptamani, pentru ca schimbarile in corpul tau nu apar imediat iar acest lucru influenteaza testul) si il poti face pentru a fi sigura ca nu este nimic.

| Mahna a răspuns:

Până când ajung "cromozomii" la ovul laughing
E clar, n-ai nici cea mai mică cunoștință când vine vorba de reproducere, să nu mai vorbim de alte domenii.
Fată, stai liniștită, nu ramai însărcinata. Daca singurul act sexual a fost cel întreținut cu o zi înainte de începerea menstruației, nu exista nici cea mai mică șansă să ramai însărcinată.

| Evolettee explică (pentru Mahna):

In ultima zi de menstruatie l-am avut, multumesc pentru raspuns, am fost azi la doctor si e exclusă sarcina laughing