| Tmcn a întrebat:

Un barbat trece prin mai multe relatii pana sa o gaseasca pe cea potrivita pentru a-i fi sotie, deci toate celelalte vor fi un numar pentru el, foste prietene. De aici rezulta ca femeia potrivita e greu de gasit si va schimba multe pana sa ajunga la cea care ii va fi sotie. Cand o gaseste, are o varsta, e maturizat, stie ce vrea de la viata. Avand in vedere ca iubirea adevarata nu tine de aspectele pe care le cauti la femeia ideala pentru a-ti fi sotie (adica cea care va fi mama copiilor tai, va intretine casa, va educa copii, te va astepta cu o cina calda ), ci de persoana in sine de care te--ai indragostit (te-ai indragostit de ea chiar daca nu o vezi ca pe o mama ideala etc), crezi ca viitoare ta sotie o alegi cu mintea sau cu inima?

Răspuns Câştigător
| CityOfSatan a răspuns:

70% mintea, 30% inima.Degeaba iubesti pe cineva care nu e capabil sa formeze o familie, si nu e suficient de responsabil.De asemenea e importanta si inteligenta. Sentimentele exista pe moment, dar cu timpul ramane doar respectul si afectiunea.

7 răspunsuri:
| dariaelena a răspuns:

Eu cred ca o alegi cu inima.Trebuie sa existe iubire din ambele parti.Dar si cu mintea.Dar atunci cand intalnesti persoana potrivita iti vei da seama.

| WhatMeanLove a răspuns:

40% cu mintea
60% cu inima

| blueheart a răspuns:

Cred ca amandoua vor cantari la fel de mult.Te-ai gandit si la posibilitatea in care ai o singura relatie,te-ai indragostit,ai inceput sa iubesti si ai realizat ca pentru tine ea este prietena,iubita,sotie si mama copiilor tai? Nu e neaparat nevoie sa ai mai multe relatii. Exista posibilitatea ca si dupa multe relatii sa nu o gasesti pe cea care sa-ti fie sotie.
Depinde de caracterul fiecarei persoane in parte, depinde ce asteptari are de la partener, ce crede despre casnicie in general, depinde de cat de profund simte. Unii gandesc mai mult, altii simt mai mult.
Tu o sa faci alegerea atunci cand va veni momentul si desi inima cantareste mult in astfel de alegeri cred ca si ratiunea are un cuvant de spus.Casatoria nu este o joaca.Implica responsabilitati, pe langa dragoste. happy

| DiazAndreea a răspuns:

80% cu inima si 20% cu mintea. trebuie sa o iubesti, daca nu o iubesti nu va merge acea casnicie, in timp o sa iti dai seama ca ai facut o alegere gresita si intotdeuna vei cauta pe cienva care sa iubesti, iubirea se face in 2 nu in unul, trebuie sa fie iubire reciproca.

| Tmcn explică (pentru DiazAndreea):

Si daca cea pe care o iubesti nu e sotia ideala? Nu e tocmai femeia care vrea sa fie mama sau isi poate asuma responsabilitati?

| DiazAndreea a răspuns (pentru Tmcn):

Inseamna ca nu ai facut alegerea corecta si ea are alte planuri si asteptari in viata, de la viata

| lavinutsa a răspuns:

Nu stiu cati ani ai dar daca o iubesti ea invata sa fie si mama si sotie si ce vrei tu nu te gandi ca niciodata nu o sa gasesti o femeie sa te iubeasca, sa iti faca mancare ca la mama acasa, sa iti ingrijeasca, copii si ce mai spui tu. O vei ajuta si vei umple golurile, wake up!