| IrinaRebeca222 a întrebat:

Urgent! Helppp. Relatie de un an jumate, el cu 4 ani mai mare decat mine, religie diferita (el crestin-penticostal, eu crestin-ortodoxa). Am trecut de cateva despartiri, certuri, mereu sfarsind impreuna. Ne iubim foarte mult, nu am avut nicidoata probleme in legatura cu el, mereu mi-a dat importanta, a fost sincer si mi-a fost alaturi, cat despre alte fete. nici nu pot vorbi. Eu am facut mici greseli care in timp s-au strans si l-au afectat. Recent ne-am despartit (el de mine), de la o cearta, el fiind pretentios si strict, dar imi da de inteles sa nu renunt si sa continui sa incerc sa ne impacam (desi mi-a zis prima data ca fiecare merge pe "drumul lui", apoi imi zice ca stie ca puteam fi bine, s.a.m.d). Sunt sigura ca ma iubeste, e prima mea iubire adevarata si nu vreau sa renunt la tot ce am "cladit" pana acum. Parintii, prietenii [majoritatea] sunt cam impotriva noastra, mai ales ca e si diferenta de religie. Dar eu cred ca merita sa lupt pentru iubire. Multumesc pentru ca v-ati facut timp sa cititi. Sfaturi? ce sa fac?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce legătură are religia în relaţia voastră?
Urăsc asta, religia încă de când se ştie a despărţit oamenii, nu i-a unit.
Nu pare o problemă aşa mare, tu fiind ortodoxă iar el penticostal. Amândoi credeţi în aşa numitul şi imaginarul "Dumnezeu".
Eu sunt ateu, iar iubita mea este catolică, dar nu am avut nici o problemă legată de asta până acum. Şi suntem împreună de aproape doi ani.
Problema va veni odată şi odată dacă ne decidem să ne căsătorim, dar pentru iubire faci orice compromis şi sacrificiu.
Nu lăsa religia să te despartă de cel iubit, nu ar trebui să laşi nimic să vă despartă.
Lasă orgoliul la o parte şi încearcă să-l împaci. Cât despre ceea ce cred rudele şi cunoştiinţele voastre despre relaţia voastră, cui îi pasă? Nu lor trebuie să le placă, să îşi vadă de treaba lor.

5 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Romeo si julieta made in Romania 2014

| neutrino a răspuns:

Religia nu are legatura cu iubirea voastra si nici cu faptul ca nu va mai intelegeti. Pentru iubire merita sa lupti, dar pentru prostie, nu. Asadar, definitivati-va pozitia si sentimentele reciproce.

| IrinaRebeca222 explică (pentru neutrino):

Sentimentele sunt foarte clare. Din partea amandurora. Alta e problema, si anume ca el e genul : renunt si renunți la tot pentru noi/noi înainte de orice. si sunt multe lucruri care il deranjează și nu știu cum sa fac sa il impac cu astea si daca sa mai încerc sau nu...

| neutrino a răspuns (pentru IrinaRebeca222):

Nu.

| Lariii15 a răspuns:

Religia nu conteaza si nici diferenta de varsta nu este asa mare...tot ce conteaza este sa va iubiti. Eu zic sa incerci sa faci tu primul pas si sa va impacatiwinking