| aanonimm a întrebat:

V-am mai spus ca mama nu e de acord sa ies cu un baiat desi i l-am prezentat si tot. mi-a spus ca e urat, ca nu e de mine, etc. doar ca eu am inceput sa tin la el mult si el la mine si mi-a spus ca na va renunta. acum mama mi-a interzis sa ma mai vad cu el sau sa vina la mine in vizita. ne stim de 2 luni. ea nu e de acord sa am vreo relatie pentru ca ii este frica sa nu am relatii cu el(sunt virgina, am 18 ani si el are 22). mama e o persoana dificila si nici nu pot sa ma vad cu el pe ascuns pentru ca ar fi si mai rau atunci. mi-a zis ca ma da afara din casa si stiu ca ar face asta. nu stiu ce sa fac, ce sa ii zic. m- am gandit sa vb cu ea si sa ii spun sa ma lase sa ma vad cu el macar impreuna cu niste prieteni dar nu stiu daca va fi de acord si alta solutie nu as mai avea. s-a certat si cu tata pe tema asta pentru ca tata nu are nimic cu baiatul dar nu vreau sa mai fac probleme si sa isi faca griji din cauza mea. nu stiu ce sa mai fac. va rog dati-mi niste sfaturi, pentru ca eu simt ca innebunesc. tin sa mentionez ca ea zice ca e urat, ca ce vad la el, si degeaba ii zic eu ca nu ma intereseaza asta, pentru ca eu ma simt bine cu el, ca ea imi raspunde sa nu o iau cu din astea. plus ca eu sunt frumoasa, cuminte si el e primul meu prieten,(nu ma laud, doar ca asta imi spun toti si etc). nu stiu ce sa mai fac. astept parerile voastre. multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Avand in vedere ca e primul tau prieten merita sa incerci. Pare un baiat potrivit pentru tine. Prima data nu e bine sa iesi cu oricine pentru ca daca va fi o dezamagire, aceasta va fi crunta. Eu te sfatuiesc sa te vezi cu baiatul asta in continuare. E un baiat linistit, potrivit pentru tine. Merita sa incerci sa il cunosti mai bine. Chiar daca nu va iesi o relatie asa cum visezi tu si poate si el, dar oricum veti pastra legatura. Chiar daca nu reusiti sa pastrati statutul de iubiti puteti fi prieteni foarte buni pe viitor. Iti zic eu ca e baiatul cel mai potrivit pentru prima relatie. Nu conteaza ce spune mama ta. Aici iti decizi viitorul tau. Nu mai sunt asa multi baieti tandri si respectuosi. Explica-i mamei tale ca vrei sa incerci. Ca mai bine incerci cu el decat cu un golan. Spune-i ca nu procedeaza corect si ca te obliga sa ii ascunzi lucruri daca va continua asa.

15 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Intreab-o, ea ce facea cand era ca tine? Cheama-l pe tipu ala acasa sa il cunoasca.
Oricum, aici cred ca sunt putin de partea mamei, din cauza unor cazuri asemanatoare...

| valy a răspuns:

In primul rand imi pare foarte rau pentru tinesadin al doilea rand incearca sa convingi pe mami tau ca tii la el, si ca nu ai de gand sa te desparti de el.ca frumusetea nu este tot ce conteaza pe lumea asta.promite-i ca nu vei face nimic, si ca daca vrea sa o sa mergi cu el pe la controale, ca sa o convingi, si pana la urma daca nu vrea si nu vrea pana la urma ai 18 ani in locul tau pe bune ca mi-as cauta un loc de munca, si sa ii spui daca nu va incerca macar sa incerce sa il accepte pe baiatul pe care tii la el, te muti de la ea si situatia mama-fica nu va mai fi.incearca sa o sperii putin, si sa ai sa vezi ca se schimba situatia.incearca sa vorbesti si cu tatal tau sa o convinga pe mama ta ca tii la acel baiat,, si ca nu vrei sa te desparti de el din cauza faptului ca ei nu ii place de el.mult succes:*

| ÅñdRa a răspuns:

Spunele ca nu lor trebuie sa le placa de prietenul tau ci tie, si daca chiar nu se poate in fata zici ca faci ca ea si in spate faci ca tine.Nici un parinte nu va zice de un baiat ca e foarte bun pentru fata lor...mult succes

| Unique a răspuns:

Mama ta trebuia sa se gandeasca si la fericirea ta!

| laraandy a răspuns:

Povestea ta este asemenatoare ca a mea.doar ca pr meu are 28, eu 18 si suntem de 9 luni impreuna. el a fost primul baiat din viata mea, mama a aflat, apoi mi-a zis sa il aduc acasaa.si de aici au inceput toate discutiile ca "ba este urat, ba este mai mic de inaltime, ba ca nsuh ce mai are. diverse"mi-a zis sa il las in pace ca nu e de mine, insa eu il iubesc f mult si nu pot sa il las.
daca iti spun sa vb cu mama ta din nou, nu isi va schimba parerea.asa ca parerea mea este sa il mai aduci acasaa de cate ori este nevoie, chiar daca mama ta nu este de acord si vb si cu pr tau. spune-i ca mama ta nu este de acord, intreaba-l daca vrea sa va vedeti pe ascuns, daca este pregatit sa treaca prin diferite probleme.multa bafta

| SCUFY a răspuns:

Da, suflet de mama, nici un baiat nu va fi suficient de bun pentru fata ei, dar nu asta e problema, oare teama de a nu te``pierde``o face sa fie putin mai aspra? Numai tu poti afla asta, comunica cu ea, niciodata un parinte nu va vrea raul copilului sau.Succes

| slayer666 a răspuns:

Nu poti aplica metoda: "spun ca ea si fac ca mine"? la mine merge...bafta :*

| assus a răspuns:

Nu ii asculta vedete cu el pe ascuns!

| adamrazvan a răspuns:

Sti unde este usa? apasa pe clantza si daca te intreaba unde te duci spune-i ca mergi la o prietena sati faci un proiect si maine iti faci altul si poimaine o sa faci o casa cred cand ai ajuns afara uita de proiecte si ducetiva undeva unde este intuneric si singuri dar fara prosti?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, imi pare rau de situatia ta, asa e orice mama nimeni nu va fi suficient de bun pentru copilul ei.In situatia ta asi incerca sa discut cu mama, sa-i demonstrez ca poate avea incredere in tine, sa-i arati ca esti o persoana responsabila si ca o intelegi de ce-si face griji si de ce nu e de acord cu alegerea ta. Poti sa-i spui mamei tale ca e posibil ca primul prieten sa nu fie si ultimul, sa te lase sa vezi cum va evolua relatia voastra, chiar daca el e uratel, cum spunemama ta, asta nu inseamna ca va profita de tine, de fapt cred ca despre sata e vorba, de asta nu e mama ta de acord cu relatia voastra, nu vrea ca tu sa suferi si e convinsa ca acest baiat vrea doar sa profite de tine. Fa in asa fel incat ea sa-l cunoasca mai bine, pe el.sa vada ce fel de persoana e, poate isi va schimba parere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu chiar il iubesti, mama ta ar trebui sa te inteleaga, pentru.ca si ea a trecut prin asta.nu trebuie sa-i placa mamei tale, ci tie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti virgina? doamne! in fine... spune-i si u ca il iubesti si daca tu te simti bine cu el ea ce treaba ar avea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh, Dumnezeule rolling eyes credeam ca sunt singura. Buna, frate de suferinta love struck. Ma rog, eu am aproape 13 ani si sunt cu un baiat, dar mama nu este absolut deloc de acord cu el. si avem amn2 aceeasi problema. sfatul meu? nu te desparti de el decat in cazul in care relatia nu mai merge intre voi doi, nu pentru ca asa zice mama tawinking nu are rost. tineti unu' la altu' si nu are rost sa va despartiti doar pentru cineva care e.mai close-minded. no offence, si mama e la fel cand vine vorba de relatia mea. a mea a durat 3 luni si jumatate si inca mergehappy si suntem fericiti. deci.asa sunt mamele, spune ca ele, dar fa ce stii tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu am mmama si ce sa fac ma ajutati

| adanand a răspuns:

Buna! Ce sa zic si eu sunt in aceiasi stare ca si tine mama nu e de acord ca el am fost cu el 6 luni si de 3 luni suntem despartiti acum joi m-am vazut ca el si i-am zis mamei la inceput nu a zis nimic da dupa a inceput sa spuna diferite chestii ca nu e de acord cu el ca e ortodox si eu catolik si nu vrea din alta relige pana acum 3 luni a fost de acord ca el da cand i-am dat papucii si a trecut aceste luni numai e de acord cu el ca zice ca s-a saturat de altele si acum vine inapoi la tine. Ce sa fac m-am saturat de situatie de 3 zile plang in continuu imi curg lacrimi fara sa vreausad Ce sfaturi imi datizi?