| Ellaabcd a întrebat:

Va rog, dati-mi un sfat! Am 18 ani jumatate, iar iubitul meu 19 jumatate. Suntem impreuna de 4 ani. Il iubesc mai mult ca orice si ne intelegem perfect.Eu locuiesc singura in casa mea, casa fiind aproximativ in centrul vechi al orasului Sibiu, e foarte frumoasa, cu conditii si tot ce trebuie..Noi vrem sa ne construim viitorul impreuna. Problema e ca el nu vrea sa se mute impreuna cu mine, la mine acasa pentru ca mama lui se va supara ca-i pleaca singurul ei fiu si o lasa.Nu stiu ce sa fac, eu fac de mancare, curat, am grija de casa, de el, absolut orice. nu stiu cu ce gresesc..Nu stiu daca eu sunt de vina, ma doare si chiar nu stiu ce trebuie sa fac, cum sa procedez sa nu se supere sau sa spuna ca sunt impotriva mamei lui. Vreau sa vada ca si eu ma pot supara..doar ca ma tem sa nu stric totul.Sunt zodia Rac si sunt o fire foarte sensibila si chiar ma doare.

10 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Uimitor, cum ai reusit ca intr-un timp asa de scurt sa treci de la 23 de ani, la 18 ani? Parca erai si casatorita si gravida, dar si virgina. Doamne, ce inseamna progresul! Acum te impiedici de un ciot?

| Ellaabcd explică (pentru neutrino):

Nu intru doar eu pe contul asta, am mai spus

| Felys a răspuns:

Daca nu se poate dezlipi de fusta mamei insemna ca nu e pregatit sa isi intemeieze propria-i familie, am o verisoara in aceeasi situatie cu tine si dupa o relatie de 7 ani cu un tip la fel de nehotarat a ajuns sa ii puna punct relatiei, ea isi dorea stabilitate, un copil dar el vroia sa mai copilareasca desi avea deja 30 ani, eu nu cred ca faci nimic cu baiatul asta, daca vrei sa te complaci in situatia respectiva nu ai decat dar poate nu faci si tu ca verisoara-mea sa stai sa il astepti si el tot pe langa masa sa stea

| Alcyon a răspuns (pentru Felys):

Sa-si intemeieze familie la 18 ani?! Nu mai suntem totusi pe vremea bunicii, cand se maritau fetele de la 16 ani si pe urma nu faceau decat sa toarne plozi!

| Felys a răspuns (pentru Alcyon):

Tinerii nu se mai casatoresc repede in ziua de azi pentru ca nu au unde locui impreuna cu perechea,decat sa plece cu chirie,sa se chinuie,prefera sa stea fiecare la parintii lui,dar fata asta are exact ceea ce ii trebuie pentru a sta linistita in aceasta privinta,dupa cum spune ea,bineteles,ce il opreste pe baiatul respectiv sa se mute cu ea,sa vada cum este convietuirea in doi,nu doar asa cand si cand intaliniri,se iubesc si fiecare la casa lui,faptul ca el baga motivul ca nu ii vine sa isi lase mama singura imi indica clar ca el de fapt nu se indura sa isi ia un asa angajament fața de fata respectiva,el isi doreste si ceva libertate,pana la urma e de inteles,e prea tanar pentru a se lega la cap, cat priveste intretinerea lor nu a specificat nimic, probabil ca exista si un venit sigur daca tot vrea sa se marite, oricum baiatul se poate razgandii oricand, daca o iubea cu adevarat si isi dorea foarte mult sa se insoare nu mai tinea cont de parerea nimanui

| Alcyon a răspuns (pentru Felys):

Nu stiu, mie mi se pare mult prea devreme pentru un asemenea pas. E o treaba serioasa asta... Pe urma ce faci. La 19 ani te mariti, la 20 faci plodul si la 25 esti deja divortata si cu un copil mic in spinare. E de inteles de ce el nu vrea sa treaca la acest pas.

| Felys a răspuns (pentru Alcyon):

Sincer nici eu nu sunt de acord cu casatoria atat de devreme, am si eu o fiica de 20 ani studenta pe care o indemn intai sa isi termine studiile si sa isi faca o cariera apoi casatorie si toate cele dar daca fata asta care a pus intrebarea vrea musai sa se marite, cine suntem noi sa ii oprim elanul

| Alcyon a răspuns:

Stai putin, ca eu-s oleaca nedumerita. Cu ce va intretineti voi la 18-19 ani? Aveti un job stabil, un salariu decent, sa va permiteti sa va intretineti singuri?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu are legatura cu zodia.
Daca ar fi vrut sa se mute cu tine ar fi facut-o pana acum de 249404803409 ori, nu vrea asta e problema.Nu-l mai stresa cu chestia asta.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

''Problema e ca el nu vrea sa se mute impreuna cu mine, la mine acasa pentru ca mama lui se va supara ca-i pleaca singurul ei fiu si o lasa.''
O Doamne, dar el are oleaca de barbatie in el? Adica pe bune vrea sa stea cu mama lui pana in adanci batraneti?
Trebuie sa se rupa la un moment dat.
Oare de ce nu am avut eu norocul asta ca la 19 ani sa gasesc o fata ca tine?
Pai vorbim aici despre 4 ani de relatie de aici rezulta ca lucrurile sunt destul de serioase,deci pe bune m-as fi mutat si in Groelanda numai sa fiu cu tine.
Adica sper ca ai inteles ideea.
Scutura-l oleaca mai tare.
Pai ce e asta?
Mama lui presupun ca mai are si un sot, un frate, o sora, o nepoata, etc care sa mai aiba grija de ea.
Adica nu stiu cum vine asta. Dupa 4 ani de relatie in care femeia e pregatita sa-ti fie alaturi toata viata presupun din cate observ, sa-ti fie si sotie si mama la copii si sunt planuri serioase si tu bagi motive de aiurea.
Trebuie sa aiba taria sa-si ia viata in piept si cu cat e mai devreme cu atat e mai bine.
Mie nu-mi place ce vad.Sincer.Eu unul nu as fi stat pe ganduri o secunda.