| Mizu a întrebat:

Va rog frumos sa ma ajutati...sunt foarte panicata. Mie imi vine ciclul neregulat, de cele mai multe ori mai devreme... ultima oara mi s-a terminat pe 21 decembrie. Am intretinut contact sexual neprotejat pe 23 si pe 24, dar fara sa-si dea drumul in mine. De 3 zile ma dor putin sanii cand ii strang, mi s-a mai intamplat asa sa ma doara in timpul lunii, dar acum sunt foarte ingrijorata. Alte semne nu am. Greturi nu am, de urinat oricum urinam destul de des si inainte, mirosul nu mi s-a schimbat, n-am pofte, n-am febra, secretii oricum aveam, mameloanele nu mi s-au schimbat, dar totusi sunt foarte ingrijorata. As face un test dar am auzit ca e putin prea devreme si ar trebui sa-l fac in caz ca-mi intarzie menstra. Stau ca pe ace, sunt foarte ingrijorata. Va rog sa-mi spuneti ce credeti, din propria experienta.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o sansa de sarcina de cam 15%. Nu poti avea nici un semn de sarcina, nici macar sensibilitatea sanilor mai repede de 4-5 saptamani de sarcina, asa ca durerea de sani nu are directa legatura cu asta.

17 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Așa cum este devreme să faci testul de sarcină, e devreme și să ai simptome.
Ele apar de la 3 săptămâni în sus de la concepție, începând cu absența menstruației.
Fă un test de sarcină peste o săptămână, cu urina de dimineață pentru concludență/claritate.
Baftă!

| MititiCa a răspuns:

Buna:*,
poti sa iti faci un test de sarcina, pentru ca au trecut mai mult de 10 zile de la actul sexual. acum in perioada in care ai avut tu contactele sexuale, aveai un risc redus de sarcina, deoarece contactele au avut loc dupa trecerea CM. Totusi, pentru linistea ta ai putea sa iti iei un test de sarcina. Dar, eu cred ca nu esti insarcinata, sensibilitatea sanilor o poti avea datorita CM, daca iti vine mai devreme, sh de obicei la mine semnele ciclului apar inainte cu vreo 15 zile, ma dor sani, imi apar cosuri sh am niste secretii mai abundente.
deci, du-te ia un test de sarcina, sh apoi o sa afli, il iei azi, sh il faci maine dimineata.
nu te mai ingrijora! dupa ce faci testul, revino cu rezultatele, sh ai mai multa grija de tine data viitoare!
[ si eu patesc la fel cand am contacte sexuale, imediat dupa aia, ma apuca tot felul de intrebari si de stari, sh imi fac singura unele stari ca ma gandesc tot acolo.]
ai grija de tine:*

| Mizu explică (pentru MititiCa):

Merci mult, da, ma gandesc si eu ca singura imi fac starile astea, am 17 ani, e normal sa-mi fac griji in halul asta si sa ma panichez legat de o eventuala sarcina, merci de sfat:*

| MititiCa a răspuns (pentru Mizu):

Atatia, am si eu, si am patit la fl ca si tine de 2 sau 3 orilaughing). deci nu`ti face griji erau sanse minime. ia un test sh ai sa vezi c anul e nimic:*

| Mizu explică (pentru MititiCa):

MititiCa, problema mea e ca mi-e frica rau de tot de testul ala...eu ma gandesc la ce-i mai rausad

| didiDia a răspuns (pentru Mizu):

Mizu, ti-e frica, nu ti-e frica, n-ai ce face. Acum iti asumi un risc in urma actelor sexuale neprotejate. Cumpara-ti doua teste de la firme diferite si vezi ce rezultat obtii. Sa ne spui si noua ca sa ne bucuram daca ai scapat cu bine si alta data fa mai cu grija dragoste, bine?

| whoocares a răspuns:

Cumpara-ti 2 teste. de la firme diferite. rezultatul o sa fie mai sigur.

| didiDia a răspuns:

Nu pot sa va inteleg nicicum pe voi, pustoaicele ce au mai putin de 19 ani. Va mananca in dos sa faceti sex, dar habar n-aveti ce implica asta.(sarcina, boli cu transmitere sexuala) De ce nu stati cuminti pana la o varsta decenta cand va puteti asuma riscul unei sarcini? Din punctul meu de vedere, nu aveti absolut nici o scuza pentru sex la varsta asa mica.

| Mizu explică (pentru didiDia):

Din punctul meu de vedere intrebare era alta, nu ce parere are didiDia despre fetele care nu asteapta pana la varsta de 28 de ani sa se dezvirgineze.Multumesc!

| didiDia a răspuns (pentru Mizu):

Am zis 19, nu 28, fetito.

| Mizu explică (pentru didiDia):

DidiDia iti multumesc pana la urma de raspuns...ce am vrut eu sa spun prin raspunsul de mai sus este ca simpla trecere de la minoritate la adulta nu o sa ma faca enciclopedie si nu o sa stiu totul despre sex, sercini si boli.Iti trebuiesc ani de sex, experienta, sarcini, si intamplari de astea ca sa poti sa spune ca le cunosti

| KiTTyDoLL a răspuns:

Este mult prea devreme sa ai semne sanu te pot dure oricand din alte motive...dar testul il poti face eu greturi am inceput sa am dabea pe la jumatatea saptamana. a 5a...si saptamana 3 si 4 am avut dureri de burta si de sani oricum este posibilitatea sa fi ramas sau sa nu fi ramas dar cel mai probabil nu, ai si ciclul neregulat dar depinde de corpul tau mai bine fa testul ala, mai bine aflii mai devreme decat mai tarziu cand nu mai poti face nimic

| adelayda a răspuns:

Simptomele astea apar din cauza ca...tea dezzvirginat aceleasi simptome le.a avut si pr mea si nu era insarcinata

| Mizu explică (pentru adelayda):

Nu m-a dezvirginat...nu am mentionat ca eram virgina inainte

| Mizu explică:

Gata! Azi dimineata mi-a venit menstruatia!:X:X:X
La 21 de zile de la ultima menstruatie:X
Nu cred ca mai e nevoie sa mai fac vreun test nu?

| lovethebest a răspuns:

Proprie experienta.nu,dar stiu cazuri asemanatoare.
Fetito ia-ti un test, cel mai sigur si asa scapi de toate ingrijorarile nu-i prea devreme, daca esti insarcinata iti va spune testul... :*

| Simoniks a răspuns:

Orice contact neprotezat. poate duce inevitabil la o sarcina.dar pentru a scapa de orice banuiala du-te la farmacie si cumparati un test de sarcina:X