| TeckTonik997 a întrebat:

VA ROG SA MA AJUTATI, STIU CA E MULT DE CITIT DAR... MULTUMESC ANTICIPAT DE AJUTOR! Sunt impreuna cu iubita mea de 2 ani, acum cateva luni am vrut sa intru pe FB ei deoarece de obicei avea multe meme pe prima pagina, am constat ca parola era schimbata, am intrat pe mailul ei, am schimbat-o si am intrat. Mi s-a parut suspect ca isi schimbase parola asa ca am verificat mesagerie si avea un fragment de discutie cu un tip din alta clasa pe care nu are de unde sa il cunoasca (doar din vedere, dar oricum il vedem ft rar). Si in acea discutie i-a spus ca e dragut, ca ii sta bine tricoul si ca ea nu are incredere in ea si ca el poate fi increzator la cum arata etc Discutii si la 2 noaptea iar in ziua urmatoare discutiei ea mi-a zis ca e obosita ca dormit prost (eu pe atunci nu stiam). De felul ei ea este ft geloasa si mi-a interzis multe. Cand a venit acasa de la... cumparaturi cred, i-am spus si a ajuns la spital (a facut infarct). Pana la urma, nu am avut ce face si a trebuit sa trec peste, nu puteam sa o las asa ca era intr-o stare ft rea si a spus de 1000 de ori ca se sinucide ca nu are pentru ce trai. Mi-a jurat de un milion de ori, chiar si pe biblie ca nu a facut niciodata nimic si ca numa pe mine ma vrea si ca ea nu a observat niciodata acele mesaje. A trecut asta, ea a mers la tara deoarece bunicul ei e grav bolnav si a stat aprox 3 saptamani, am vorbit destul de putin, apoi ca prin minune bunicul si-a revenit si a plecat cu restul familiei la mare si eu la fel (eu in strainatate). A spus ca nu a avut de ales pentru ca platise un avans considerabil iar el oricum era mai bine. La intoarcere (acum cateva zile) am reluat din nou subiectul si din nou s-a jurat pe toate ca ea nu ar face asa ceva dar daca nu am incredere in ea, asta e, pot sa imi vad de a le mele si sa o las (pana acum daca ziceam ceva de despartire izbucnea in plans si spunea ca face orice doar sa nu o las si ca se sinucide daca fac asa ceva). Mentionez ca i-a cazut ceva in cap si are dureri groaznice de o saptamana, trebuie sa faca un film la cap. Eu sincer nu stiu ce parere sa mai am. Voi ce spuneti? Nu ne-am mai vazut de aprox o luna (la o sap. de la incident, cand si-a revenit cat de cat la inima a plecat la tara si de acolo imi dadea 5-6 mesaje pe zi pe motiv ca are de facut curat, mancare etc dar cand am fost in vacanta amandoi si acum de cand a venit acasa vorbim mult mai des).

In concluzie: pareri? ce e de facut? noi pana acum eram nedespartiti fiind si colegi de clasa (avem 17 ani si suntem amandoi la prima relatie, in caz ca are vreo relevanta)

28 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Asa cum ti s-a mai spus si de catre altii. Las-o pe directia ei.

Ai nevoie de cineva care sa stea drept pe picioare si sa vada clar in fata. Nu ai nevoie sa faci pe armata salvarii.

O iubesti. Ok. S-a inteles ca asta era problema si ca din acest motiv nu treci mai departe.

Dar gandeste-te un pic: la un moment dat, tot se va intampla ceva si va veti desparti. Mai bine fa-o acum.

Poti sa o iei simplu si sa ii spui ca ai nevoie de un timp sa te poti concentra pe studiu. Ca vrei sa dai la nu stiu ce facultate si gata.

O sa doara o vreme, dar asa se intampla in general cu majoritatea primelor relatii.

Se pare ca a venit si randul tau, din pacate.

| mont a răspuns:

Ce e cu gelozia asta extrema? Ce ar fi putina libertate? Vezi ca gelozia duce la stricarea relatiilor. Cel mai bine ar fi sa va acordati reciproc mai multa libertate.

| TeckTonik997 explică:

COMPLETARE: A venit la un moment dat acasa, 2-3 zile, dar nu ne-am putut vedea si in acel timp a aparut un cont de FB cu numele ei mici si cu poza ei care m-a adaugat la prieteni, am intrebat-o ce e cu el si mi-a spus ca mama ei l-a facut cu o seara in urma si iar a luat-o scandalul de la inceput si din nou a inceput sa planga si sa se jure etc si i-a spus mamei ei sa stearga contul. Si rectific, nu a fost infacarct ci doar preinfarct si insuficienta cardiaca ridicata.

| mgtow a răspuns (pentru TeckTonik997):

Aia rade de tine, spune-i ca e o nesimtita pe langa altele care procedeaza ca ea si nu mai vrei sa auzi nimic de ea, asa sa invete minte ca cel putin cu tine nu poate sa se joace cum doreste si sa isi caute alt imbecil. Nu o mai cauta laso pe ea sa regrete si iti refaci viata cu alta

| ceaiuldetei a răspuns:

În concluzie, ești frustrat, violent și furios. Și cu ingredientele astea, n-ai să ai parte de prea multe relații normale și sănătoase, bazate pe încredere, respect, dragoste/sex și așa mai departe.

Înainte să se schimbe ea, trebuie să te schimbi tu, dacă o vrei pe ea. Dacă nu, caută-ți alta, dar dacă ai să ajungi la concluzia că te-a înșelat și că mai bine-i bușești un pumn în dantură, înseamnă că n-o meriți și că ești prost. Acum, să îți spun și de ce. Gelozia e o boală și e o tâmpenie. E frică. Cam cu asta echivalează gelozia. Cu frica. De a pierde. Și, te întreb: dacă ea ar primi tot ce are nevoie, ți-ar mai fi frică să o pierzi? Dacă lângă tine găsește ce îi trebuie, nu va pleca cu altul. Dacă nu găsește, se va duce cu altul, ca să umple golul lăsat de tine, iar dacă nu îți va spune, va fi pentru că i-ai inspirat frică. Și nu așa fac doi oameni care cică se iubesc și sunt nedespărțiți. Sau poate s-a plictisit de tine. Motive sunt o mulțime, dar nimeni de aici nu știe adevărul, în afara ei.

Iubirea depășește orice și când ai să fii prins în lanțurile ei cu adevărat, ai să te dai pe tine cu capul de perete, dar n-ai să atingi în sens negativ nici cu o floare, pe altcineva și ai să înghiți și ai să înduri tot infernul creat de mintea ta, de suspiciunile tale și ai să te confrunți cu fruntea sus, cu toate temerile tale. Vezi câte poate să facă? Nu ești nici la 1% încă.

Ești abia la început și aerele pe care ți le-ai dat într-un comentariu (că i-ai trage una în așa fel încât să te asiguri că îi dispare jumătate din dinți), nu fac altceva decât să spună mai multe despre tine și nu despre problema pe care crezi că o ai. Oamenii nu sunt cârpe pe care să le abuzezi cum îți vine, doar pentru că ești suspicios sau dormi prost într-o noapte. Femeile și fetele nu sunt pe post de saci de box într-o relație și nimeni nu este obligat să aibă o relație cu tine, să te respecte, să te iubească sau să îți fie prieten. Cântărește lucrurile astea și dacă nu ai înțeles mare lucru, mai aruncă o privire peste ele cam în vreo zece ani, în speranța că, poate până atunci, vei vedea lucrurile puse într-o altă lumină și vei fi trăit cu adevărat, lăsând deoparte filmele sau relațiile tovarășilor tăi care au femei care nu răspund la telefon și devin în mod automat niște „curve" numai bune de boxat și de dat faianța jos, „din dragoste". Nu așa „înveți" minte pe cineva pe care lași impresia că iubești. Violența nu e o soluția și nici verificatul/controlatul. Dacă tu n-ai încredere, nimeni n-are în locul tău. Lasă să crească încrederea în tine și pe urmă vei ști singur cam tot ce îți dorești.

Dacă ea te respinge, caută să afli de ce și fii blând și răbdător, pentru că n-ai să primești rezultate doar tunând și fulgerând. Dacă fata cu pricina nu te mai dorește în viața ei, las-o să fie liberă și caută să îți vezi de drum de unul singur, până te vei intersecta cu o persoană pe care să o iubești, cu care să ai gusturi în comun, cu care să suferi și să te bucuri, cot la cot. Mult succes.

| TeckTonik997 explică (pentru ceaiuldetei):

Ok, o iubesc dar daca se dovedeste oricum ii zbor dintii pentru ca minte si isi bate joc si merita. uite daca un vanzator te fraiereste si iti vinde pietricele in loc de... cine stie ce... cand descoperi nu ii faci nimic?

| ceaiuldetei a răspuns (pentru TeckTonik997):

Am remarcat că ești cu ghicitorile în fapt, dar mentalitatea asta n-o să îți producă decât probleme. Schimbă atitudinea. Ce simți tu, nu e iubire, pentru că tu o consideri pe ea ca fiind proprietatea și trofeul tău, or ești sărit de pe fix, dacă ai impresia că o ființă umană aparține cuiva. Fiecare stă cât se simte bine și dacă are motive, iar dacă nu, fiecare pleacă și se duce la mai bine sau pur și simplu mai schimbă menu-ul. Tu ai mânca jumătate de an doar orez sau fasole, dimineață, la prânz și la cină? Dacă ți-ar plăcea orezul și ai face exercițiul de mai sus, l-ai detesta și te-ai simți îngrețoșat doar când i-ai auzi numele alimentului respectiv pronunțat, darămite să-l mai și îngurgitezi cu poftă. Dacă nu te ține nimic în relație decât obsesia că cică o iubești, ai s-o pierzi. Asta dacă ai ce să pierzi. Dacă și-a bătut joc de tine, tu ai fost prostul care a stat, deci vina îți aparține ție și nu ei. Dacă minte, înseamnă că evită adevărul pentru că nu știe cum să ți-l dea pe tavă, în cazul în care fața adevărată a adevărului, nu îți convine. Și dacă te înșeală, înseamnă că tu n-ai ce caută ea, așa că, pentru ce să îi zbori dinții? Ca să arăți ce băiat inteligent ești, care își face, în numele "dragostei" false pe care crede că o simte, dreptate singur, că așa a auzit el în cartier că se procedează? Potolește-te. E plină lumea de femei și n-ai să fii fericit cu toate : ). Puțini sunt cei speciali și deosebiți, care merită timpul tău, atenția ta, dragostea ta, nopțile tale nedormite, lacrimile tale și gândurile tale. Stai cuminte și nu mai visa la Ilene Cosânzene și la perfecțiuni întruchipate în carne și oase date pe pământul ăsta în exclusivitate pentru tine. Ai ceea ce meriți. Știai?

| DeeaMarry a răspuns (pentru ceaiuldetei):

Excelent raspuns! Cam asta voiam sa ii transmit si eu, dar nu as fi reusit sa o fac atat de bine.

| TeckTonik997 explică (pentru ceaiuldetei):

Off topic: daca un barbat inseala e porc, nesimtit, isi bate joc de saraca fata iar daca o fata inseala. e ok. e alegere ei. cam asta spui tu...

| DeeaMarry a răspuns (pentru TeckTonik997):

Tu chiar nu ai inteles nimic din ce ti-a explicat "ceaiuldetei".
Sentimentele nu pot fi comparate cu o marfa.
Tu nu ai niciun drept sa o lovesti, indiferent de ceea ce face ea! Daca as fi in locul parintilor ei, te-as calca in picioare.
Nu stii sa te comporti, nu stii sa reactionezi rational si matur.
Dupa ce te maturizezi, cauta-ti alta prietena.

| ceaiuldetei a răspuns (pentru TeckTonik997):

Nu, istețule, nu asta spun, iar ce am spus, era complet diferit de ce afirmi tu. Dacă unul alege să mă înșele pe mine (de fapt, n-ajunge acolo, pentru că îi dau toată libertatea, dar să admitem că s-ar întâmpla), înseamnă că lângă mine a încetat să mai fie fericit, așa că, n-am de ce să mă supăr și să îi refuz dreptul de a se simți bine în altă parte, cu riscul să nu mai fie doi, ci fiecare să rămână așa cum l-a născut măsa și anume, singur. Dacă eu aleg să-l înșel pe unu (nu se pune problema, pentru că dacă nu am ce îmi trebuie, îmi fac bagajul și am plecat, nu mă apuc de înșelat, dar să admitem că n-ar fi exclusă posibilitatea), o fac pentru că ăla nu-i atent la nevoile mele. Așa că, fiecare vrea pe careva care să fie atent la nevoile ăluilalt.

Ce ți-e așa imposibil să pricepi? Tu te apuci de fărmat dinți și dai de lucru la stomatologi în plus, că ești frustrat și slab pregătit pentru viață. Viața nu vine la pachet cu ce vrei tu și iubirea nu vine la pachet doar cu ce ai tu chef și doar cu ceea ce îți face ție bine. A iubi nu înseamnă a ignora. Ce faci tu, se cheamă ignoranță, dar tot tu sari ca o meliță și nu vrei să accepți că ești imperfect și că inclusiv tu greșești.

Un bărbat e porc dacă se comportă slinos și e nesimțit, dacă e insensibil, nu dacă înșeală. Și dacă își bate joc de săraca fată, proasta în cauză e fata, că stă și nu schimbă macazul. Firește că e alegerea ei : ) Cum de altfel, e și alegerea ta să faci fix ce dorești. Important e să suporți singur consecințele și să nu pui ca riscurile să fie trase de alții. Din așa ceva, toată lumea iese șifonată, fie cu pumnul, fie cu batista pregătită pentru ștersul mucilor, sângelui și lacrimilor. Cam asta spun eu, mai precis.

| ceaiuldetei a răspuns (pentru DeeaMarry):

Mulțumesc pentru faptul că ai subscris.

| ceaiuldetei a răspuns:

Post Scriptum

Dacă încep șantajele și alte rahaturi de genul, fă-ți bagajul și cară-te din viața ei, pentru că e boală grea și nu reziști mult așa. Ajungi să te tâmpești complet și nu ți-ai făcut un bine nici ție și nici ei. Dacă face chestia asta și tu rămâi, o alimentezi și în loc să fie ceva constructiv pentru relație, va fi ceva destructiv. Și suntem vreo șapte miliarde de oameni și nu toți sau toate șantajează și se jură pe Biblie, morți, copii și mame. Dacă e deprimată, sugerează-i să tragă o fugă până la spital sau vreun cabinet și să își pună țiglele pe casă la loc, dacă vrea să fie bine. Dacă îi place cum e, las-o în lumea ei. Va ieși singură sau nu va mai ieși deloc, dacă n-are voință și motive.

| Psihedelic777 a răspuns:

Off...prietene.Am trecut si eu prin ceva cat de cat asemanator si crede-ma ca am suferit mult pentru chestia care am facut-o.Si ea mareu imi facea chestii de genul si cand o luam la rost sa zic asa, imi zicea la fel de chestia cu sinucisul (si avea si ea probleme cu inima si cu familia ma rog) si astfel treaceam peste.Adica ziceam in mintea mea: ''Ba si asa are probleme, macar eu sa fiu alaturi de ea''.Dar se pare ca tot eu am fost ala prost si tot eu am suferit mai mult.Ideea e urmatoarea. Spune-i intr-o zii ca trebuie sa va intalniti neaparat si sa vorbiti despre realatia voastra. Apoi, spune-i tot ce ne-ai spus si noua, incearca sa fii un pic rece sa zic asa dar totusi vorbeste-i calm. Spune-i tot si cere niste explicatii, ca si eu mi-am luat teapa la fel.De stateam ca prostu si asteptam cate 5 zile sa ma sune sa vorbim 5 minute iar cand o sunam eu nu raspundea si astea.Deci incearca sa tai problema de la radacina.Nu e prea ok sa nu vorbiti atata timp.Cum poate sa spuna ca te iubeste si ca tine la tine dar sa faca chestiile astea.Nu e prea ok dupa parerea mea.Inteleg ca are niste probleme, dar nu are rost sa stai cu ea din mila si astea.Pur si simplu vorbeste cu ea sincer si nu te lasa induplecat daca zice iar de sinucis sau incepe sa planga.Deocamdata purtati o conversatie si vedeti dupa aia.In rest ai grija si de tine si de ea si iti urez multa baftahappy

| TeckTonik997 explică (pentru Psihedelic777):

Pai niciodata nu mi-a trimis mai putin de 5 sms pe zi iar daca ii ziceam ca vreau sa vorbim normal mergea in gradina imediat ca sa scape de verisoara si vorbea... oricum nu stiu ce sa fac.

| Psihedelic777 a răspuns (pentru TeckTonik997):

Ok atunci...am inteles chestia cu telefonul gresit.Scuze.Ideea este sa te intalnesti cu ea si sa ii spui toate chestiile astea. Daca stai asa si tot amani si astea nu se rezolva nimic.Crede-ma asa e cel mai bine, pur si simplu porti o discutie cu ea si ii spui ca esti confuz si ca nu intelegi chestiile respective. Spune-ti oful sa zic asa.In rest stai fara griji ca o sa fie binehappy

| Torres92 a răspuns:

laughing))
Mai pe scurt se pregateste sa iti dea papucii
Deja place pe altcineva...
Fii mai inteligent,si loveste o tu primul
stiu ca tie greu ca tii la ea
Dar asculta la mine
Daca o vrei inapoi,
Asa am facut si eu,dupa o saptamana se ruga de mine sa o bag in seama
Tot ce ai tu de facut,sa i dai papucii direct fara alte discutii
O suni si ii zici ceva in genul:
Vreau sa ne despartim,motivul nu pot sa ti l spun si inchizi repede
Daca incearca sa te sune,ii dai ocupat

E exact cum zice soferul
Rade de tine,se foloseste de tine
Daca tine la tine v a veni ea la tine
Oferai spatiu
Du-te distreaza te,cauta alta fata, nu e ultima

Stiu exact ce simti, asa eram si eu
Dar eu sunt un tip, dintr o bucata
Daca ceva nu merge, ii zic paa
Sunt fete pe toate strazile...
Calm.

| Sweeeetyy a răspuns:

Uite parerea mea in calitate de fata. Daca acea fata te-ar iubi cu adevarat ar gasi si cel mai mic obiect de comunicare.ar da 1000 de mesaje chiar de nu i-ai raspunde. Itra-devar poatee ocupata in unele momente ale zilei,dar consider ca un mesaj te-ar face mult mai fericit mai ales daca ai iubio. Si eu ziceam ca ea ca ma omor ca ma sinucid etc. si uite ca sunt inca in viata. Crede-ma n-ar face asta niciodata. Desi nu o cunosc iti pot jura ca nu se va omori pentru nimic in lume. chiar daca v-ati culca amandoi,atunci o poti crede cat de cat,dar sa nu te sperii. Ea face asa doar ca sa nu renunti la ea ca se simte parasita. De acum cand iti zice "ma sinucid" spune-i si tu: fa-o daca ai curaj,dar daca ma iubesti te astamperi ca mai ai de trait o viata. crezi c amori cand vrei tu? exista un dumnezeu. si de te omori,dumnezeu daca vrea sa traiesti tu vei trai." Incearca sa fi indiferent chiar de va fi putin cam greu. Iti pot da un sfat pentru ca si eu faceam ca ea. si eu vorbeac cu alt baiat cand eram cu altul si pana la urma tot se afla. Vorba aia " fara foc nu iese fum". Gandeste-te bine si daca vei fi indiferent iti promit eu ca va veni dupa tine in genunchi s ao ierti si data viitoare nu va mai vorbi cu altul. Nu crede in prostii,iar daca fata are momente grele, sufera, e trista atunci sa actionezi si sa fi langa ea cu un sfat. Poate pe moment nu va aprecia gestul tau, dar dupa cei vei lipsi crede-ma o sa zica "ce proasta am fost, baiatul ala chiar ma iubea si era langa mine mereu. Imi oferea umarul sa plang". Si partea cu mama ei.si eu spuneam povesti din astea ca sa ma scot, dar adevarul MAI DEVREME SAU MAI TARZIU VA IESI LA IVEALA mult noroc si ai grija de tie. te pup pa

| TeckTonik997 explică (pentru Sweeeetyy):

Ok, merci mult ca mi-ai scris dar tu te-ai urcat cu un picior afara pe geamul deschis? si nu stiu cand naiba ar fi putut face ceva, parintii ei nu o lasa sa iasa nicaieri si la scoala, ea ma punea sa ma plimb non stop dupa ea sa nu mearga singura si eu o lasam acasa si vorbeam pana seara... ma rog... chiar nu stiu ce sa cred si ce sa fac, daca ai stii ca m-a inselat i-as da una sa ii zboare jumate din dinti.

| Sweeeetyy a răspuns (pentru TeckTonik997):

Si eu am vrut sa ma arunc...stateam pe balcon si pana la urma...dar nu m-a lasat inima ca stiu ca cineva ma iubeste pe lumea asta. N-o s-o faca daca te iubeste. Ea e mandra ca toti va ingrijorati de ea si va e frica, vei intelege mai tarziu

| TeckTonik997 explică (pentru Sweeeetyy):

Raspunde-mi la mesaj te rog.

| Sweeeetyy a răspuns (pentru TeckTonik997):

Nu-mi merge.iti rapsund aici

| TeckTonik997 explică (pentru Sweeeetyy):

Hai sa vorbim calumea: t3ckton1k1997@yahoo.com

| Sweeeetyy a răspuns (pentru TeckTonik997):

Eu una as proceda intr-un fel. Daca m-ar suna as intra tare in ea si i-as spune " am auzit ceva despre tine. Tu vorbesti cu baiatul ala si te feresti de mine, recunoaste ca eu stiu tot acum." Daca o s-o iei mai tare asa o sa se dea singura de gol.chit c anul va recunoaste din prima sau a doua oara dar pacaleteo spunandu-i ca tu stii totul. Mie asa imi facea prietenul meu si normal ca recunoasteam daca realizam ca el stie totul desi habarnavea! Iar daca va recunoaste tot si inca va continua cu el spune-i cu frumos si cu calm" scumpa mea eu nu ma supar pe tine. Accept sa vb si cu el si cu mine...dar voi plati cu aceeasi moneda, eu cu alta tu cu altu si atunci sa suferi si tu c amine... vei realiza cand iti voi lipsi ce ai pierdut cu adevarat.

| Sweeeetyy a răspuns (pentru TeckTonik997):

Imediat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sweeeetyy):

Teiubesc.oricum, tu dai sfaturi bune, pacat ca tu le ignori...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)))

| JanePinkPuf a răspuns:

Eu cred ca ea atunci te insela pune-o in fata ta si intreab-o daca te iubeste
Atunci daca zice da nu va despartiti si urmareste ce face pe FB