| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa nu ma jigniti si sa nu imi dati raspunsuri la misto.am nevoie de ajutor.de niste sfaturi.Nu stiu ce e cu mine.Sunt zapacita.Nu stiu ce mai vreau.Sunt confuza. Uneori imi doresc sa fiu gravida alteori nu mai imi doresc acest lucru.Prietenul meu vrea un copil si eu. dar pana acum nu am ramas si am zis ca daca am ramas sa il dau afara fara sa stie el si sa nu mai fac copii niciodata (sa imi leg trompele uterine sau sterilet). Defapt nici nu mai sunt sigura daca il iubesc pe el (actualu) sau pe fostul meu prieten. dar cred ca cel mai mult il iubesc pe fostul chiar daca e de alta etnie (rasa), ne-am iubit din toata inima si stiu ca el inca ma mai iubeste de la prietenii lui. Aproape in fiecare zi, il visez pe fostul si recunosc ca ma gandesc la el, la tot ce a fost frumos intre noi si cand sunt in pat cu actualu.parca il vad pe fostul.Actualu meu prieten, m-a sunat mai devreme si nici la multi ani nu mi-a zis, ma sunase sa imi zica ca vrea sa ii fac salata cu peste si sa manac si eu peste cu el si i-am zis ca nu imi place pestele si mi-a spus sa sunt ciudata, ca m-am sculat cu fata la cearsaf, ca sunt nervoasa etc.Si m-a facut sa plang.Intr-un fel m-a ranit.Cateodata simt ca nu ma mai iubeste, ca la inceput, ca a disparut flacara. El spune ca ma iubeste mult, dar nu il cred.Nu stiu pe cine vrea inima mea.Ma gandeam, sa ma duc sa il caut pe fostul si sa vorbesc cu el.Gresesc? Mentionez ca am fost insarcinata, cu fostul.Cand a aflat mama ca sunt gravida a inceput sa imi dea fel si fel de pastile spunandu-mi ca au fost prescrise de doctor, iar eu ca proasta le-am luat.Pana intr-o zi, cand am descoperit ca a inceput sa imi puna in bautura (suc) somnifere si am luat dint toate pastilele cate o folie si m-am dus la farmacie si m-i-a spus sa nu iau asa ceva daca sunt gravida, deoarece afecteaza grav fatul.Si asa a fost. M-am dus la doctor, mi-a facut ecografie si mi-a spus ca e grav malformat si a trebuit sa imi faca chiuretaj.Can m-am intalnit cu fostul, m-a vazut suparata si asa mai departe si nu am putut sa ii spun ca am facut avort, pentru ca m-i se rupea sufletu si i-am spus unui prieten care i-a spus lui si fostul s-a suparat pe mine si am suferit si inca mai sufar.Cu actualu nu simt ca sunt fericita, chiar daca ma intretine si uneori imi face pe plac. El are 40 de ani si eu 22 ca fostul iubit.Ma tot gandesc, ce cadou sa ii iau lui fostul, fara sa stie actuala, pentru maine. Spuneti-mi ce sa fac? Nu stiu ce e in sufletul meu! Uneori vreau sa fiu singura pe o insula sa nu stie nimeni de mine.

10 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Nu cred ca are nimeni intentia sa te jigneasca aici si cred ca trebuie sa te gandesti foarte bine ce vrei sa faci in viitor.Cauta o cale de impacare cu fostul si vezi daca se mai poate face ceva.Nu sta intr-o relatie nesigura.

| kaya a răspuns:

Eu iti dau un sfat sa te reculegi caci ai timp pentru tot pentru casatorie mai ales pentru copii e bine sa mai astepti un an doi pentru a face un copil gandeste-te la tine si la fericirea ta si gandeste-te daca il iubesti pe acualu de 40 de ani. poate fostul te iubeste cauta-l vorbeste-i explica-i ce a facut mama ta si ca tu nu ai stiut, si daca te iubeste se va intoarce la tine.trebuie sa te maturizezi pentru ca in viata ti se pot intampla lucruri mult mai grave peste care trebuie sa treci asta e viata, fiecare avem greu de dus.trebuie sa iti aduni puterile si sa nu te lasi influentata de mama ta, fa ce simti tu.fiecare avem ganduri ca m-as duce sa nu mai stiu de nimeni si nimeni de mine, asta nu e solutie.trebuie sa il cauti pe fostul prieten si sa vorbesti cu el.cateodata parintii vor tot ce e mai bun pentru copilul lor, vor sa aiba totul de exemplu sa le bage pe gat persoane cu bani sau sa zica tu te mariti cu el caci nu iti va lipsi nimica e om bine are bani e imporant dar nu tin cont de sentimentele acestuia, de ce simte copilul lor vor doar sa faca din copil o marioneta sa o conduca ei in multe cazuri asta aduce nefericirea copiilor.asa ca sfatul meu e sa astepti in legatura amintirilor ca timpul sterge amintirile neplacute(acel avort)si sa faci ce iti spune inima si daca fostul inca te iubeste sa va impacati. daca vrei sa vorbesti cu cineva imi poti spune si iti voi lasa id-ul meu.pana atunci ai grija de tine si ai grija ce faci.

| julieta a răspuns:

Doamne ce mama ai?!?! mai lasat fara cuvinte, cum a putut sa-ti faca asa ceva? tu il iubesti pe ex-, ar fi cel mai bine pentru tine sa te desparti de actualu pentru ca iti faci mai mult rau, incearca sa vb ca ex- si spune-i cu s-a intamplat faza cu avortu s. a daca te iub cu adevarat ar trebui sa te inteleaga, gandeste-te de 2 inainte de a lua o decizie

| Silviu591 a răspuns:

Pai el normal ca se poarta asa cu tine deoarece tu ink te mai gandesti la fostul.chiar daca nu arati asta barbatii simt.nu suntem prosti.nu mai da vina aiurea pe el

| andalu a răspuns:

La 22 ani ar trebui sa dai dovada de mai multa maturitate si altele sa fie lucrurile la care sa meditezi.
1- Intoarce-te la fostul prieten mai ales ca inca va iubiti, diferenta de varsta se simte indiferent ce ar spune altii, si o stiu din proprie experienta -si nici nu era asa mare ca in cazul tau- ca nu merge o astfel de relatie, sau daca merge, "schioapata"
2- Chiar esti prea mica pentru a avea copii, si nu o spun neaparat prin prisma varstei ci datorita modului infantil de a gandi.Mai cresti!
In legatura cu ce cadou sa ii iei, ii poti lua parfumul lui preferat cu care venea la intalnirile voastre cu mentiunea ca vrei sa va impacati si ca il iubesti si tu f mult.Sunt simple lucrurile, tu singura le complici!

| Love4ever.EU a răspuns:

Fa ce-ti spune inima! Atat iti zic!

Inainte de a face un lucru gandeste-te de 10 ori inainte sa il faci!

| elamit a răspuns:

Eu cred ca il ibesti pe"fostul"cel mai bine ar fi sa te intorci la el si sa-i spui ca il iubesti, asta se vede din ce ai scris, du-te mult succes

| mikella a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa pleci cateva zile de langa amandoi (intr-o mini vacanta)dar sa nu iei legatura cu nici unu dintre ei si pe urma poate iti vei da seama pe cine doresti langa tine(practic sa faci o ordine in gandurile tale). succes

| danluvug a răspuns:

Avortul nu este solutia. Ai mai jos perspectiva medicala, sociala si crestina. O sa gasesti raspunsurile la intrebarile, si nelamuririle tale ascultand conferintele, dar si filmele documentare de mai jos.

Asculta, vezi in mod special conferintele cu pr Nicolae Tanase, sfaturile si experienta dansului cu tinerii si nu numai or sa te ajute mult.

- DEZVALUIRI SOCANTE despre doctorii Ginecologi, Endocrinologi... Avort, Metode Anticonceptionale, Contraceptive, Sterilet, Prezervativ, HPV. Sindromul Post-Avort.Consiliere pre si post avort - Dr. Christa Todea-Gross - Cluj 9 Dec. 2008, Oradea 27 Feb. 2009: http://www.adevaruldespreavort.ro/......odea-gross

- Cum se face avortul (ce NU se doreste sa se afle de promotorii pro-avort): http://www.adevaruldespreavort.ro/......spre-avort

- Strigatul mut (Omul este fiinta umana din momentul conceptiei? Simte copilul nenascut durerea in timpul avortului? gasesti raspunsul dupa vizualizarea filmului): http://www.adevaruldespreavort.ro/......ent-scream

- IN NOI ESTE VIATA - LA VIE EST EN NOUS - Despre copilul nenascut de la conceptie pana la nastere si efectele secundare pre si post-avort, sindromul post-avort, marturiile femeilor care au avortat: http://www.adevaruldespreavort.ro/......dromul-pos

- ULTRASUNETELE - O FEREASTRA SPRE INTERIOR (interiorul uterului, cum se dezvolta, cum se manifesta fatul, copilul nenascut): http://www.adevaruldespreavort.ro/......-in-romana

- Exista metode anticonceptionale, contraceptive sau totul este o manipulare a limbajului, o minciuna prin care sunt manipulate femeile, familiile?

- Anticonceptionale, contraceptive sau avortive, contragestive? http://www.adevaruldespreavort.ro/......dicamentos

Perspectiva crestina:
- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- Ce este iubirea? Dar dragostea? Cum trebuie sa se comporte baiatul, fata, tinerii ca sa aiba o relatie de iubire adevarata?
La ce trebuie sa se uite fata la un baiat dupa ce criterii sa-l aleaga, dar baiatul dupa ce criterii ar trebui sa aleaga o fata pentru o relatie? De ce tinerii nu mai siu sa iubeasca sa se indragosteasca?

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......etenia-lor

- Despre greseala avortului, dar si unde ajung sufletele copiilor avortati? (in rai nu pot ajunge cum nu au fost botezati) http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

- http://www.adevaruldespreavort.ro/......lae-tanase

Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat