| BlueDark a întrebat:

Viata bate filmul.M-am convins personal.As putea face o telenovela de succes din viata mea.Probabil ca cei care mi-au citit antrebarile anterioare stiu despre ce vorbesc(da, sunt profu' ala ciudat laughing ) Sunt impreuna cu o colega de serviciu.Planuim sa ne casatorim in curand(cu toate ca ea habar n-are ca eu vreau sa ne logodim de Craciun). Dar a aparut o problema.Oare este doar in mintea mea? A venit un tip nou in scoala,care preda aceeasi materie ca ea(va dati seama ca se vad zilnic deci). Respectivul ii cam face avansuri,adica ii face complimente,apare de dupa colturi in momente in care noi vorbim diferite lucruri personale(dupa care isi cere scuze,cica nu voia sa ne deranjeze).E un mototol vai de capul lui.E stilul ala de barbat parfumat si barbierit, pus la 4 ace(nu ca eu as fi alt fel,dar macar nu imi dau parul cu gel ca si cum m-as duce la bar,nu la serviciu).Pe deasupra, e si prost.Fix asa.Un incurca lume de bani gata,crescut in puf, cu aere de aristocrat.Am discutat cu iubita mea despre acest aspect,iar ea mi-a zis ca a sesizat un comportament dubios la omul ala.Mi-a mai spus sa nu imi fac eu probleme, ca are grija si il evita.Stiu ca ma iubeste si ca nu mi-ar "da papucii" pentru altcinev, dar nu ea este problema.Barbatul asta incepe sa fie insistent,adica o suna "pe motive profesionale" si deviaza usor subiectul pana ajunge la altele.El stie ca noi suntem impreuna si e vizibil iritat cand ne vede tinandu-ne de mana pe strada sau vorbind in cancelarie.Ea i-a spus in mod subtil sa inceteze.
Vreau sa va spun ca eu am incredere in femeia pe care o iubesc, pentru ca imi spune tot si le rezolvam pe toate impreuna.Nu ea este problema, ci acel individ care a inceput sa fie enervant.Imi este frica de faptul ca o voi pierde.Am incredere in ea, dar nu se stie niciodata.Omul ala chiar stie sa manipuleze oamenii.In plus,al sau frate lucreaza la Inspectorat, deci poate sa te influenteze sau sa te corupa usor.Ma roade gelozia de ceva vreme.Ma gandesc tot timpul sa nu ii faca ceva iubitei mele.Eu o duc si o aduc de la serviciu,sunt zile in care sta la mine sau stau eu la ea,deci majoritatea timpului suntem impreuna.Ce as putea face? Repet, nu ea este problema...Problema este tipul ala foarte insistent, care ii face curte si care are o mare influenta la Inspectorat.Amandoi incercam sa scapam de el.Pentru ea,reprezinta un mijloc de stres continuu...Iar pentru mine,mai rau- ma face sa fiu gelos, sa ma simt vulnerabil.As putea scapa de el? Nu sa ii dau in cap(Doamne fereste laughing ). Vreau sa ne lase in pace.Mai este varianta sa ne mutam din oras,deoarece la serviciu se tin toti de barfe pe seama relatiei noastre(stiti voi cum sunt "gurile rele").Va fi mai greu sa gasim alt loc de munca tot aici,in Bucuresti, deci ne orientam spre alte zone.Pana atunci,vrem sa stim ca am facut tot ce se poate si ca nu am renuntat cu una cu doua. Daca ati fi in locul meu(al nostru), cum ati proceda? Multumesc anticipat!

26 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Ai zis că tu ai încredere în prietena ta, dar problema e el. De fapt, persoana în care nu ai tu încredere, ești tu.
Te bagi doar dacă tipul insistă și ea e deranjată de el. Dacă ea îți spune că e deranjată de el, nu dacă crezi tu.
Și da, ești gelos. Și nesigur pe tine. Și pe freza ta comparativ cu aia a lui de că cat de care zici.

| sofisis a răspuns:

Ea este cheia rezolvarii. Ea trebuie sa i-o taie. Scurt. Ea trebuie sa evite discutiile cu el. Ea trebuie sa nu ii mai raspunda la telefon. Tu daca te duci sa ii spui, ii spui ce? Nu mai vorbi cu ea? Pe bune, pari un adolescent de 15 ani. Nu ii poti interzice omului sa vorbeasca cu colega lui de munca. Doar colega il poate face sa inteleaga ca e deplasat.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Simplu si eficient: la procuratura din sectorul unde este scoala facei o sesizare in care sa il acuzati de hartuire, amintind si atuul lui din inspectorat. un procuror inteligent o sa va monteze aparatura audio-video specifica, iar prcesul este 99, 99% castigat. puteti cere si daune morale. Succes!

| BlueDark explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Mai stau un pic...Mai vorbim face2face...Daca va continua, asa fac!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru BlueDark):

Ai grija; chiar si posturile de suplinitori sunt... precum bine stii. Succes!

| HazelEyes77 a răspuns:

Trebuie sa aveti incredere in iubita dvs si sa nu va indoiti de sentimentele ei. Sigur nu va cadea in bratele primului venit daca va iubeste sincer. Oportunisti din acestia se gasesc pretutindeni dar daca nu le lasam nici o portita deschisa dispar din viata noastra asa cum au aparut. Merita sa lupti pentru omul pe care il iubesti chiar daca trebuie sa te muti in alta parte si s o iei de la zero. Cantariti bine situatia si hotarati ce e mai bine pentru relatia dvs.

| Pool77 a răspuns:

Eu as vorbi personal cu el, s-o lase in pace.
Daca continua, in cap i-as da.
Dar mai intai, intrebare importanta, merita prietena ta acest lucru?

| BlueDark explică (pentru Pool77):

Iti spun simplu...da, merita! M-a sprijinit mereu, m-a inteles si mai mult decat atat, mi-a doedit ca ma iubeste.Nu as putea sa o las.In primul rand, tin la ea.In al doilea rand, da, merita sprijinul meu! De vorbit, am vorbit cu el mai discret...Cu subinteles.In cap nu-i dau, ca eu ajung la puscarie pentru 2 ani, iar el iese din spital dupa o saptamana.Si ce-am rezolvat cu asta?

| Pool77 a răspuns (pentru BlueDark):

Daca esti destept, nu faci puscarie.
Dar, uite o alta gandire mai ok, parerea mea.
Las-o sa faca totul de capul ei, pana la urma, n-o poti tine nici cu forta, asa-i?
Chiar si daca-i dai in cap la ala, daca ea vrea sa mearga cu el pe drumuri diferita, trebuie s-o lasi s-o mearga, asa e viata.
Daca chiar tine la tine, si chiar vrea ceva serios, atunci crede-ma, nu te va parasi pentru nimic.

| BlueDark explică (pentru Pool77):

Nu o tin cu forta! Ea nu il suporta si ma roaga sa stau prin preajma ei, ca ala sa n-apuce sa faca sau sa zice vreo prostie cat e ea pe acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau as avea o discutie cu el, in limita bunului-simt, incat sa nu imi pierd locul de munca. asta numai in cazul in care iubita ta chiar l-a evitat si el este insistent.
Desi stii ca femeia daca nu ridica coada... eu sunt de parere (sunt femeie) ca noi putem sa transmitem mesaje, daca suntem disponibile sau nu, asa ca vezi, problema sa nu fie la ea, sa nu cumva sa ii placa prea mult flirtul asta

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Nu-i place.Ea chiar evita.E insuportabil!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Ok, daca tu zici happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

In fine poti sa te superi pe mine daca vrei, eu inteleg ca o iubesti insa am impresia ca esti mult prea naiv, dar este doar parerea mea,

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Si ce sa fac ca sa nu mai fiu,, naiv''?

| ShamelessQboy a răspuns:

Dacă aveai cu adevărat încredere în iubita ta, nu ai fi reactionat asa!
Cred ca stii si tu ca gelozia este o boală psihică, deci calmeaza-te sunteti persoane măture stiti ce vreti si ce faceți. Faptul că esti gelos nu poate decât să o îndepărteze de tine, gelozia denotă neîncredere în tine însuți!
Trebuie să o lași sa aleaga singură, stii si tu ca dragostea cu forța nu se face.
Dacă pe ea chiar o tentează acel băiat, las-o sa faca ce vrea, sa-l încerce dacă e nevoie, poate după o aventură va fi sigura cu cine vrea sa rămână.
Nu câștigi nimic dacă fortezi lucrurile, dacă e în firea ei sa faca asta, mai devreme sau mai tarziu tot o va face, eu sunt de părere că e mai bine sa o faca mai devreme dacă o face, asta te-ar ajuta si pe tine sa decizi dacă chiar merita sa te stresezi atât.

| BlueDark explică (pentru ShamelessQboy):

Pe ea chiar o deranjeaza.Nu e stilul de persoana cu ''aventuri''... unul si bun sa fie.In plus, nu mai suntem la varsta aia...

| ShamelessQboy a răspuns (pentru BlueDark):

În cazul ăsta cred ca ar trebui să-i ceară sa înceteze si daca nu se potolește, plângere pentru hărțuire!

| BlueDark explică (pentru ShamelessQboy):

Hartuire este impropriu spus.E discret, nu il poti acuza cu una cu doua.Pluqs ca ti-am zis de pilele lui la Inspectorat...

| ShamelessQboy a răspuns (pentru BlueDark):

Iubita ta cred ca are prea mult bun simț, dar ar trebui să își ia inima in dinti si sa i-o taie, sa-i dea cu "flit" cum se zice, si daca vede ca-l respinge o sa plece si o sa cânte la alta masa.

| BlueDark explică (pentru ShamelessQboy):

Hai sa iti zic ce s-a intamplat.
Tipul a inceput sa ii bata apropouri referitor la relatia ei cu mine.Frate...Cand i-a spus vreo doua, omul ala a ramas tablou. Abia intrasem in cabinet, cand am vazut cum il da afara cu pene cu tot! Apoi n-a mai aparut.Momentan.A fost stanjenitor pentru el.In vazul tuturor, dat afara din cabinetul altei profesoare...Genial! De adta o admir, are personalitate! In gandul meu spuneam "Asta da femeie!" laughing Nu iti poti imagina cu cata satisfactie il priveam, acum ca nu mai putea sa zica sau sa faca nimic.

| ShamelessQboy a răspuns (pentru BlueDark):

Haha, pai asa-i trebuie dacă este măgar nesimțit si se baga aiurea in sufletul ei!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ShamelessQboy):

Cum ai putea sa ai prea mult bun-simt in conditiile in care tu stii f bine ca ai un iubit/sot si altul se da la tine? pai eu i-as spune direct ca nu are nicio sansa si daca mai insista l-as lua si la 13-14., nu exista asa ceva... Sau se poate incadra la hartuire?laughing

| xseven7 a răspuns:

Wow wow wow, dupa ce am citit asta, vreau sa citesc si celelalte intrebari. Ok, deci parerea mea, pardon domn' profesor, este ca exagerati un pic.
Daca nu va interesa de el, pur si simplu il ignorati si gata. Daca pe ea nu o interesa cu adevarat, nu mai o stresa. Daca dvs, domn profesor v-ati preface ca el nu exista ar fi perfect. Ati zis ca este un profesor nou, deci nici macar nu prea va cunoasteti bine. Zic sa o lasati mai moale. Sa va relaxati si sa aveti incredere in femeia dumneavoastra, oricat de mult ati incerca sa spuneti ca nu ea este problema, va inselati deorece sunteti gelos, domnule. Gelozia apare atunci cand nu aveti incredere in partenera de viata a dumneavoastra :k
Legat de gurile rele. Pana la urma voi ati ales sa fiti impreuna si ca doi oameni maturi eu cred ca ati constientizat urmarile, oricum oriunde ati merge, ori ce ati face, gurile rele mereu vor exista.
Deci, sfatul meu este sa va calmati.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru xseven7):

Tu tii cu ursul? WOW! Nici prin cap nu ti trece, ce pot face marlanii, atunci cand au pile sus puse. mai reflecteaza, sau, macar incearca sa iei contact cu realitatea pura

| BlueDark explică (pentru xseven7):

Ms. pentru sfat, dar te rog, nu imi mai spune ''domn' profesor''.Nu imi esti elev(sper laughing ) si nici nu suntem in asemenea circumstante, deci poti sa imi spui pe nume happy
Poate ca sunt si un pic gelos...Dar nu eu o stresez pe ea.Chiar dansa imi spune mereu cat de enervant este barbatul ala.Am inceput sa stau mai mult pe langa ea(la rugamintea ei, nu ca sa o terorizez).