| TraianIImperator a întrebat:

Voi de ce vă doriți iubite/iubiți? Am stat și m-am gândit mult și mi-am dat seama că, în parte, dorința mea vine din nevoia mea de a fi acceptat. Am prieteni, dar o iubită este mult mai mult de atât, când vorbesc cu prietenii, ei nu pot să îmi vadă personalitatea completă, adică inclusiv defectele. O iubită va face asta, vreau, nu vreau. Și, dacă mi-ar accepta defectele, continuând să fim împreună, m-aș simți și eu... om și aș vorbi cu oamenii noi, ca de la egal la egal, nu m-aș mai considera un subom. Ați putea spune că un coleg de apartament ar avea timp să îmi vadă și defectele, da, ați avea dreptate, dar dintre coleg de apartament și iubită alegerea mea este clară. Dacă ar fi să îmi sacrific intimitatea, să o fac cu o fată cu care am această conexiune specială. Nu înțeleg pe deplin de ce am nevoie de iubită, poate și componenta sexuală coroborată cu ideea societății că membrii acesteia ar trebui să își găsească pe cineva au un rol important. Am mai iubit fete, nu voi vrea o relație doar de formă.

6 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Suntem ființe sociale, nu putem trăi izolați. Ai presupus bine că nevoia de iubire vine și din dorința de a fi acceptat, de a simți că aparții. Ne naștem cu nevoia de a iubi și de a fi iubiți. Așa este construit creierul nostru. Știai că creierul bebelușilor nu se mai dezvoltă așa cum trebuie arunci când nu există o mamă care să-i țină în brațe, să-i legene și să-i iubească?

E normal ceea ce simți. Vei găsi și tu pe cineva alături de care să-ți construiești viața. Ieși, caută grupuri de oameni cu aceleași interese ca ale tale și sigur vei găsi și o fată așa cum vrei tu.

| SilentRain a răspuns:

Nu-mi doresc, dar din păcate nu m-am născut sociopată
Se întâmplă să simpatizez din întâmplare cate un leșinat

| TraianIImperator explică (pentru SilentRain):

De ce ar fi rău faptul că îți plac unii băieți?

| SilentRain a răspuns (pentru TraianIImperator):

Rău? Ieși în lume și ai să vezi de ce este rau sa simpatizez pe cineva când majoritatea sunt niște animale seci pe interior
Majoritatea băieților sunt falși și mincinoși, buni de nimic dar tot o dată se plâng și bârfesc mai rău că fetele
Cred că e mai bine sa nu îți placă de nimeni, ai liniște

| TraianIImperator explică (pentru SilentRain):

Îmi pare rău că ai avut experiențe de genul ăsta. Pot să empatizez bine cu tine, mai ales că pentru mine contează mult părerile celor din jur în ceea ce mă privește. Când mai vezi un băiat de tipul ăsta, spune-i în față ce crezi despre el. Sper să îți găsești pe cineva care chiar să țină la tine.
PS: Consider că persoanele care rănesc alte persoane ar merita ca Dumnezeu să îi pedepsească să își piardă toți prietenii, ba chiar să le și dea o anxietate socială generală de toată frumusețea, de abia să mai aibă curaj să iasă din casă, ca să nu mai spun de vorbitul la telefon, până când regretă ce au făcut.
PPS: Și eu am avut o perioadă în care nu m-am comportat cum trebuie cu o fată care mă iubea mult. Eram mândru, o consideram inferioară pentru că, ziceam eu, avea o gândire imatură... Oricum, acum îmi pare foarte rău pentru ce am făcut. Nu mi-am pierdut toți prietenii, dar o timiditate destul de mare, spre anxietate socială, am luat.

| LonelyGuy07 a răspuns:

Multi isi fac relatii din dorinta nebuna de a avea cu cine sa se foota asta e parerea mea nu stiu a altora