| SunshineSunrise a întrebat:

Vreau sa ma ridicați puțin psihic cum vreți voi.
Asa haideți sa va spun ceva:
Am o relație de 1 an cu cineva și (probabil o sa ziceți "vai cine știe ce") având în vedere ca e prima relație serioasa din toate care au durat 1 luna înseamnă ceva și am legat clipe frumoase, am legat amintiri, am făcut planuri. O sa ziceți ca sunt naiba când o sa va spun cam tot ce s-a întâmplat în ultima vreme.
Am început sa ma cert cu el, cearta grava.
Ce se întâmplă? A început sa tragă iar pe nara după ce m-am chinuit sa îl fac sa se lase cică de "placere". crying
I-am făcut scandal, cum ar face orice om normal care ar auzi asta după ce s-ar chinui sa îl facă pe respectivul sa se lase, i-am zis chiar fără înjurături fără nimic (nu l-am făcut niciodată în fel si chip nu am avut tupeu pentru ca îl iubesc) și mi-a făcut un scandal monstru ca sunt mahalagioaica ca nu sunt genul de persoana cu care se poate trai, pai spuneți voi acum, ce ați fi zis dacă persoana iubita făcea asta? "Bravo iubire, te iubesc asa mult, continua"? nu cred.
NU recunoaște ca are defecte, da vina pe mine ca prin scandaluri l-am distrus psihic. Ca ce? Ca nu vreau ca persoana iubita sa consume ceva ce-l afecteaza fizic cat și psihic? Greșesc? Nu!
I-am zis azi sa ieșim pe la 00:00 afara ca trec la el în cartier cu prietena mea ca are permis, nuuuu! Ce face? Se duce sa bea cu tovaraștii. Ceva normal, nu? Nu.
Pur și simplu zice ca îl termin psihic și cred ca mai grav ma afectează ca el e cel care se victimizeaza in situația asta pentru ca în 1 an de relație el e cel care mi-a greșit mai grav (sunt conștientă ca și eu am greșit ca orice om, nimeni nu e perfect) eu măcar m-am lăsat de prafuri și de alte chestii pentru ca îl iubeam, iar el îmi da în fiecare zi mesaj ca face nu știu ce. Îmi dădea mesaje ca ma lasă și ca pune pe cineva pe mine ca am o poza cu un prieten din aprilie 2017?
Sincer, eu sunt distrusa psihic deoarece chestiile astea se întâmplă din Decembrie pana acum și am rezistat în relația asta, când nu eram cu el împreună n-am avut niciodată gânduri de sinucidere, de atunci încerc mereu sa o fac, nu știu ce sa fac. Spuneti-mi ce sa fac în situația asta ca sunt mai mult pe suflet decât pe raționament, da! crying jur ca sunt jos psihic, jos, și ma deranjează ca el e cel care zice chestiile astea ca e la pamant când eu fac ce fac din dragoste. Dar el de ce face scandal? Zice ca din cauza mea e în depresie când a văzut poza aia, selfie nu porno sau ceva. La fiecare cearta zice ca de asta vrea sa ma lase. Nici de făceam greseala sa ma pozez goala nu trebuia să facă asa și sa nu îmi reamintească de ce am consumat acum 1 an ca și eu ii pot aminti de ce face în momentul actual. Ce sa fac? crying Sufar, sufăr și iar sufar, îmi urăsc sufletul asta iubitor. crying Ce sa fac în situația asta? De câteva zile de la scandalul acesta puternic când ma trezesc adorm imediat la loc de parca nu as mai fi dormit de 24 de ore. De ce se manifesta asa corpul meu din cauza lui? Ce se întâmplă? Când încerc sa ies afara cu o prietena sau ceva, când merg pe strada cad în fund și leșin sau vomit. Ajutati-ma va rog, un om care în momentul de fata o duce normal, e în stare sa ajute un om sa se ridice moral. Funda! crying

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

La voi orgoliile sunt atata de puternice incat faceti crize de nervi sau caderi nervoase daca vedeti ca celalalt doar va contrazice.
Nu ai invatat pana acum ca intr-o relatie se fac compromisuri, ca intr-o relatie oameni se completeaza unul pe altul, ca intr-o relatie trebuie sa fi-ti si la bine si la greu, ca trebuie sa va scoateti din belele nu sa va bagati mai adanc? De ce mai stai cu el daca e drogalau? Nici tu nu esti de ocolit ca nici tu nu ai fost mai buna dar daca te-ai lasat pe cum spui, de ce mai stai langa unul ce te duce in spre rau?
Crezi ca merita batalia asta de orgolii si mancatul asta de nervi? Crezi ca s-au terminat barbatii?
Du-te si fa-ti viata nu mai sta si lesina pe strazi langa unul ce nu intelege ca si iubita inseamna ceva in viata lui si ca tovarasi ce ii vara pe gat si nas alcool si droguri nu sunt prieteni...Gasesteti pe cineva matur ce stie cu ce se mananca viata in doi, ce stie ca trebuie sa munceasca si sa lupte sa reuseasca in viata nu unul ce sta cu baietii la coltul blocului spart.Asta e viitorul hot, talhar sau criminal deoarece nevoia de droguri creste, bani ii trebuie iar de muncit nu cred ca o va face.

| Doja a răspuns:

Daca prin tras pe nas ne referim la altceva decat zahar praf, atunci am o veste f proasta... sunt doar 2 variante:

1) ori se lasa de sportul asta definitiv
2) ori pleci

Ideea e ca voi sunteti foarte atrase de cauze pierdute sau oameni pe care sa ii salvati. E partea buna a naturii voastre. Insa chestia asta trebuie inteleasa bine de tot, ca sa nu pierdeti mai mult decat doar cativa ani din viata.

Oamenii care folosesc droguri tari sunt foarte atractivi... dar sunt si extrem de periculosi, atat psihic, cat si fizic.

Psihic a fost destul de clar. daca face pe victima si da dupa aia vina pe tine din tot felul de alte motive, inseamna ca te manipuleaza.

Fizic... poti astepta pana incepe sa injecteze si poate iei niste chiriasi permanenti.

Sugestia mea e sa cantaresti f bine cele 2 variante, si sa fii foarte obiectiva in ceea ce va priveste, cu mentiunea ca nimic nu merita integritatea si sanatatea ta fizica.

| 90210 a răspuns:

Cineva care iubeste cocaina, n-o sa iubeasca pe nimeni niciodata mai mult decat iubeste cocaina. Lasa-l si fugi cat mai repede.

| Anabela777 a răspuns:

Ai contribuit prea mult in ceva ce nu va merge. Iar acum probabil asta te apasa pe suflet impreuna cu celelalte lucruri naspa ce ti se intampla. Dar nu-ti tin morala si in schimb trec la subiect. Lasa-l ceva timp sa-si faca de cap, orice ar face, nu-i zice nisi pss, apoi intr-o zi spune-i ca vreti sa va intalniti ca ti-e dor de el. De nu vrea, gasiti alta zi si tot asa. Iar cand vine ziua, îl imbratisezi si ii spui ca ti mult la el si ca-ti faci griji pentru el. Daca reactioneaza urat in ciuda tonului tau calm, roaga-l sa se calmeze pe acelasi ton calm. Dupa ce-l imblanzesti roaga-l sa te asculte cinci minute. In acele cinci minute nu-i spui cat de rau iti e tie de nepasarea lui, si-l intrebi daca e bine sau daca-l deranjeaza ceva, incearca sa afli ce se intampla de e suparat asa, si face scenele astea, dupa ce-ti povesteste incearca sa găsești o solutie. Discutati. IAR DACA NICI ASTA NU MERGE BAGA-TI PICIOARELE IN EA DE RELATIE CA N-AI NEVOIE DE ASA OM IN VIATA TA. O zi buna.

Răspuns utilizator avertizat