| pit2y a întrebat:

Vreau sa-mi extind intrebarea mea pusa acu cateva zile pentru a mi se putea da un raspuns cat mai sincer si fara interpretari gresite. Deci sa incep cu inceputul am o prietena de 2 ani si 3 luni. Dupa cum ziceam in perioada asta totul a fost bine (cu mici certuri ce durau mai 2 ore). Ok toate au fost bune si frumoase pana cand au inceput intre noi un conflict ce a durat aproape 2 saptamana. In perioada aceea ea se impacase cu fosta prietena a iei si isi facuse un nou prieten. Bun... si intr-o seara obisnuita bineinteles ca eram certati vine la mine si-mi spune ca nu ma mai iubeste ca nu mai simte nimic pentru mine etc etc si ca vrea sa ne despartim. Eu pe ea o stiam foarte bine si stiam ca cineva era intre mine si ea, si asa si a fost. Ea in perioada cand am fost certati prietena mea isi gasise alinare la el si imi zicea ca vrea ceva mai bun, ca ea este de ceva mai bun si ca merita ceva mai bun. Dupa 3 zile dupa ce ne-am despartit ne-am reimpacat deoarece ii demonstrasem ca el are o prietena de 3 ani si nu o lasa pentru ea... si in final tot la mine a ajuns numai ca un pic schimbata. La inceput nu simtea nimic pentru mine si nu prea vroia sa ne impacam. Dupa un timp a inceput sa-i revina sentimentele involuntar fata de mine si a inceput sa tina foarte mult la mine numai ca singura problema este zice ea ca nu ma iubeste si nu stie daca sentimentul asta o sa revina, chit ca sunt zile bune cum este si ziua de azi cand imi arata ca ma iubeste mai mult ca niciodata si se vede numai ca atunci cand o intreb daca ma iubeste neaga. Doresc sa precizez ca prietena mea nu este una cu nasul pe sus, este o fata de casa, draguta, simplista si harnica. Deci dupa ce v-am pus sa cititi atata (si imi pare rau daca am fost prea deschis cu voi) doresc sa va intreb voi ce faceati in aceasta situatie si daca faceati ca mine ce urmeaza sa faceti. Doresc niste pareri sincere si bine ganditite si va rog frumos fara jicniri fata de ea. Inca o iubesc si nu accept sa o jicneasca nimeni (nu inca). Multumesc

Răspuns Câştigător
| monyk a răspuns:

Buna, ma bucur ca inca exista baieti care stiu sa iubeasca cu adevarat, sincere felicitari! E normal sa nu iti doresti ca persoana iubita sa fie jignita, nici mie nu imi place cand cineva imi vorbeste rau de prietenul meu.Ok...deci parerea mea e ca ea ori e confuza si nu stie ce simte, ori te iubeste foarte mult insa nu vrea sa iti spuna acest lucru. Poate are ea vreo retinere sau vrea sa iti dovedeasca nu sa iti spuna prin vorbe. TU o cunosti mai bine si sti ce fel de persoana e si daca tu simti ca ea te iubeste atunci e ok.Trebuie sa observi asta in privirea ei, in gesturile ei, daca e tandra si dulce cu tinewinking. Nu stiu, m-a cam pus pe ganduri faptul ca ea a fost cu acel baiar de la putin timp dupa despartirea de tine, apoi cand a vazut ca acela avea prietena, s-a intors la tine.Sti cum e.omul se mai schimba. Poate acel baiat a fost doar o escapada, sau poate ca o greseala, sau a fost influintata de alta persoana, orice e posibil. Din moment ce e cu tine ma gandesc ca te iubeste, ca altfel nu ar mai fi cu tine.Eu zic sa vorbesti mereu deschis cu ea, sa ii spui tot ce simti, e alegerea ta in legatura cu relatia voastra, pentru ca oricat ne-am da noi cu parerea, tu sti mai bine ce e intre voi, ce simti pentru ea si daca vrei sa continui cu ea sau nu... fa ceea ce iti spune inima!

6 răspunsuri:
| gheorghita a răspuns:

Buna. si eu sunt intr-o relatie de lunga durata dar nu stiu daca eu l-as fi iertat. poate ca da nu stiu. dar sa revenim la tine. Nu o mai intreba daca te iubeste. nu ii mai adu vorba de asta. poarta-te normal cu ea frumos cum te-ai purtat si pana acum. poate se simte presata de intrebarea asta ' ma iubesti?' Daca ti cu adeavrat la ea incearca sa ii dai o sansa desi stii vorba aia cine a gresit odata va gresii si a doua oara. dar oricine merita o a doua sansa. Nu ii mai arata ca esti " disperat " dupa ea. si ca nu poti traii fara ea. te-ai gandit ca poate toate lucrurile acestea o fac pe ea sa fie indiferenta cateodata ea stiind ca tu esti mereu acolo si ca o vei ierta pentru ca o iubesti prea mult. Sper ca totul intre voi sa revina la normal si chiar sa fie mai bine MULTA BAFTA!

| Ruxyana a răspuns:

Ceau:*:*
hee heedaca ar fi toti baietii asa:X:X
ea te iubeste dar nu stie sigur ce face
este confuza si indecisa.desi in subcontientu ei stie foarte bine ce vrea si cat de mult te iubestehee hee incerca sa o intelegi si pe ea.si las-o un pic sa se acomodeze din nou cu tinehee hee:X:Xpff ce frumoasa este iubirea, se vede ca tii la ea si ca o iubesti mult sunt sigura ca stie ce are langa ea si stie cat de mult tii la ea
sa ai grija de ea si va doresc sa fiti impreuna pana la adanci batranetii!:X:X

| vykkusor a răspuns:

Te inteleg foarte bine...nu vreau sa vb mult, dar as vrea sa-ti spun ca uneori cind avem probleme in dragoste ne pare ca oricare baiat e mai bun decit al nostru nu...si cautam alinarea in alta parte, dar dupa ce ne calmam vedem ca nimeni nu e mai bun ca iubirea noastra. uneori gresim, dar e bine sa ne dam seama la timp.Asa a fost si la prietena ta:ea a gresit dar a realizat la timp acest lucru si asta e bine.bafta pa.

| dynasmile21 a răspuns:

O inteleg perfect pe prietena ta, dar si pe tine. Ai un curaj extraordinar ca te aventurezi intr-o relatie unde tu dai tot din tine si ce primesti in schimb? Dar la fel as face si eu, deoarece pentru mine dragostea este sfanta. Sincer eu te sfatuiesc sa face-ti o mica pauza, sa va ganditi ce doriti de la relatia asta, dar si de la partener. Este foarte important sa nu va jucati cu sentimentele celuilalt. Tu spui ca ea te iubeste, insa eu sunt sigura ca ea nu se va putea preda niciodata in totalitate relatiei voastre, deoarece este foarte confuza. Nu te-ai gandit de ce a cautat alinare la celalalt? Nu este multumita de relatia voastra sau poate nu stie ce vrea. Si varsta joaca un rol major. Vorbiti deschis unul cu altul! Incercati sa spuneti totul asa cum este, nu va ganditi ca celalalt va interpreta gresit, cel mai important lucru acum este sa va salvati relatia, daca intr-adevar va mai iubiti reciproc.
Mult succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa, deci prietena ta probabil ca nu stie ce vrea, dupa 2 ani de zile de cand e cu tine ea o tine sus si tare ca nu te iubeste, nu cred ca este normal...probabil prietena aceea a ei o influenteaza intr-un mod negativ sau poate ca se simte in siguranta, ocrotita, iubita de tine si profita de acest lucru.Noi fetele cand ne suparam putin pe iubitul nostru gasim imediat defecte si spunem ca daca am fi fost cu X acesta nu ar fi facut la fel.Cred ca ar trebui sa o intrebi ce vrea de la tine, daca te iubeste bine si daca nu sa nu te mai tulbure, daca o presezi putin e posibil sa constientizeze cat de importanta este pentru tine...sau poate ca ea este obisnuita cu tine si de aceea sunteti inca impreuna.Iti urez succes si sa fi iubit de cine vrei tu big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu doar atat comentez : mi se pare o prostie sa intrebi pe cineva daca te iubeste. daca ma intelegi ce vreau sa zic happy