| anonym000000 a întrebat:

Vreau sa-mi incep viata sexuala cu prietena mea, suntem virgini amn2 eu am 16 ani iar ea are 14 ani. e bine sa neo incepem asa devreme? vreau niste sfaturi despre cum sa o facem. uneori imi e cam frica sa o facem.

Răspuns Câştigător
| xibalba a răspuns:

Mai ai rabdare sa fie si ea majora. Hai ca se poate. Doar nu vrei sa aiba cine sa iti zica "tati" deja. ea e mult prea tanara, iar posibilitatea unei sarcini nu trebuie exclusa niciodata, pentru ca nu exista metoda contraceptiva care sa asigure protectie 100%. Si cu prezervativul exista o mica sansa de a se produce "minunea". Si oricum, pentru o domnisoara de 14 ani e mult prea devreme, cum spuneam.

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mai asteapta. In primul rand ea e prea mica si inceperea vietii sexuale la aceasta varsta o va expune la un risc foarte mare de cancer de col uterin. Daca iti pasa de ea cat de cat, nu ii face asta.
Apoi sa stii ca nu exista metoda contarceptiva 100% sigura, asa ca in orice clipa poate sa ramana insarcinata si o sarcina+nastere ar putea-o omori (nici nu se pune problema de avort la varsta asta).
Si, ca sa te mai intreb ceva: parintii ei ce zic? Dupa inceperea vietii sexuale, ea va trebui sa se duca la fiecare 6 luni la ginecolog, insotita de un parinte pana la 18 ani. Consider ca e mai bine sa vorbiti cu parintii ei dinainte, sa vedeti daca va sustin, nu sa-i puneti in fata faptului implinit.

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Tu, ca baiat, ti-o poti incepe la 16 ani, dar ea e prea mica pentru asa ceva!

| Bacemi a răspuns:

E mult prea devreme. Poate tu o sa poti trece mai usor peste asta, dar ea va suferi mult daca faceti asta. Iti spun ca nu e momentul. Mai asteapta 3-4 ani. Atunci o sa fiti amandoi siguri ca vreti sa faceti asta. Voi vreti de fapt sa faceti asta pentru a va dovedi ca sunteti impreuna si a nu simti ca sunteti mai prejos decat altii. Iubiti-va si va puteti demonstra iubirea in mii de alte moduri. Nu are rost sa va grabiti pentru ca amandoi veti regreta. Pe langa asta pot aparea si boli si complicatii. Ce te faci daca ramane insarcinata de exemplu? Trebuie sa te gandesti la mai multe lucruri.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ar fi bine să mai aşteptaţi sau cel puţin ca ea să aştepte. Corpul nu este suficient de dezvoltat pentru a avea o viaţă sexuală de la vârsta asta. Din altă ordine de idei nu o forţa şi mai bine nu face nimic pentru că e corupere de minori şi s-ar putea să ai probleme.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu e o varsta potrivita pentru asa ceva. Prietena ta e la o varsta foarte frageda si in felul acesta va fi predispusa la cancer de col uterin. Daca o iubesti cu adevarat nu face asta cred ca nu vrei sa pateasca asa ceva.Asteapta sa mai creasca sa fie pregatita pentru asa ceva, abia atunci fericirea voastra o sa fie deplina, e un test de maturitate pentru tine.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Nu cred ca e bine, riscati sa luati multe boli.Ati putea astepta, ea e inca mica, are doar 14 ani, crezi ca mai poti astepta? Daca o iubesti poti.
E riscant, nu cred ca vreti sa va imbolnaviti.

mira
| mira a răspuns:

Daca n-o lasi in pace pe fata poti face si inchisoare pentru corupere de minori.

| Paris a răspuns:

Stati linistiti, poate luati SIDA

| Catalion a răspuns:

Ce ar fi sa mai asteptati vreo 4 ani ca nu o sa muriti. Sunteti prea tineri pentru asa ceva, mai ales ea. Mai bine faceti o plimbare si jucati-va cu niste jucarii copii.

| BUBULINA a răspuns:

Mi-e rau ...frate graba strica treaba

| mylifeisforyou a răspuns:

Daca va iubiti cu adv faceti`owinking
si mai sunt fete care au inceput`o la 14 si in momentul de fata sunt cu acelasi baiat...si au facut chiar si nunta... iar fata nu a fost la ginecolog nimic si e complet sanatoasawinking

| →s ♥ ą← a răspuns:

Daca ai lasa'o insarcinata crezi ca ar rezista la asa ceva? http://www.youtube.com/watch?v=k3Vpdsi_JN8&feature=player_embedded si inca ceva.ai putea sa o lasi sa o faca? sper ca nu. Gandeste'te. daca facea asa ceva mama ta?

| duDu_8774 a răspuns:

Ma.1.Pt tine da e normal ok dar pentru ea nu cred ca e pregatita. din punctul meu de vedere
2. Da ar trebui sa mai asteptai.macar pentru ea vreo 2-3 ani.
By3 succes tongue:X

| buli a răspuns:

Sincer, tu ar trebui sa fii mai cu minte, sa iti dai seama ca este cam mica. Chiar daca ea vrea, tu incearca sa o refuzi, sa ii zici ca e cam mica, mai asteptati si voi un an. cam asa si dupa datii drumu la lucru.

| kukubau a răspuns:

De ce sa va grabiti? macar mai asteptati putin si vedeti cum decurg lucrurile, e prea devreme insa sa va "ingropati" copilaria tongue

| SlobodLaGura a răspuns:

Nu da vrabia din mana pe cioara de pa gard. Profita cat poti de situatie!

| ontyk a răspuns:

E pacat sa incepeti de acum...Mai bine asteaptasi u sa faca macar 16-17 ani ca atunci e varsta potrivita...Bafta

| babyblue_8473 a răspuns:

Aaaa, nu! nici sa nu te gandesti. E clar ca tu nu esti pregatit pentru asta, mai asteapta draga ai timp. Inca ti-e frica si, in caz de ceva nu o sa-ti poti asuma responsabilitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma...depinde de cand vi-s impreuna, daca stiti sa va protejati, daca crezi ca nu se schimba ea dupa faza asta, sau tu si puteti continua relatia.frecati-va,eu am inceput la 14 ani, am 17, in ca mi-s cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda daca va iubitit dc sa nu o faceti...in plus trebuie sa va protejati mereu, cunosc fete care au inceputo si la 10 ani si nu au nimic in momentul de fata au 14 sau chiar mai mult.si nu au patit nimic.deci e alegerea voastra nu trebuie sa cereti parerea nimanui. iar ea daca te iubeste o va face si invers.ai grija de ea :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inca 2-3 ani de asteptare. si nu uita de prezervativwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca ai tot timpul la dispozitie sa nu te grabesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti sigur pe tine. o poti incepe numai sai ai grija.baftawinking

| adelina_7242 a răspuns:

Mai aveti timp.Nu va grabiti!

| suteuionela a răspuns:

Am si eu o intrebaare. Am 17 ani, sunt fata, m-as bucura daca mi-ati spune tot ce trebuie sa folosesc pentru uun contact reusit(primul contact).

Multumesc anticipat!