| NightCrawler919 a întrebat:

Salutare. Va rog sa ma ajutați cu niște sfaturi... Eu si prietena mea vrem sa ne începem viața sexuală, doar ca ei ii este frica de o hemoragie in urma penetrării. Câteva sfaturi? Amândoi suntem virgini

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Aparitia sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori, dintre care cel mai important este cel al ""gradului de vascularizare"" a pielitei himenale. Se stie foarte bine ca himenul poate avea o structura RIGIDA, sau dimpotriva himenul poate avea o constitutie elastica si din acest motiv acea perforatie/gaurica care exista in himen inca din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si penisul sa treaca prin himen fara sa-l rupa caz in care nu se produce deloc sangerarea. Pentru a nu exista discutii in privinta virginitatii, toti tinerii ar fi indicat sa citeasca cu atentie constatarile specialistilor rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema conform carora : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului nu este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintre fete/femei. De asemenea in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de a ajunge sa intretina sexul de dezvirginare din cauza faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire, de anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional si in termeni medicali in revista Descopera.ro din care este extras urmatorul fragment :
,, Adesea în trecut, dar chiar şi în zilele noastre, mai este cerută dovada virginităţi unei fete, astfel ca legat de acest aspect s-au dezvoltat numeroase obiceiuri legate de momentul deflorării. Situaţia a dus mai ales in trecut chiar si in zilele noastre la numeroase drame, cu atât mai mult cu cât conform studiilor medicale, doar 42% dintre femei se nasc cu un himen care poate sângera în momentul deflorării. Insa in cazul a circa 47 % dintre femeile lumii, himenul este foarte flexibil şi se rupe relativ greu, târziu mult după primul contact sexual, uneori abia in momentul nasterii primului copil, în schimb în cazul unui procent de 11 % dintre femeile rămase, himenul acestora este atât de subţire încât se poate rupe cu uşurinţă în timpul unor mişcări mai ample ale corpului, facand balet, spagat, gimnastica, la practicarea excaladei/a catararii sau alpinismului, la practicarea ciclismului, sau spre exemplu în timpul efortului intens depus la sport sau în urcarea unui munte." Tu te afli printre cele care pot fi acuzate pe nedrept de o fapta inexistenta fiindca multora le lipsesc cele mai elementare cunostinte si informatii in aceasta privinta. Ar fi indicat ca mai intai fiecare sa citeasca si sa se informeze corect si doar pe urma si doar daca au argmente clare, certe si corecte sa lansezi acuzatii mai mult sau mai putin fondate. Accesati si cititi materialul prezentat in link-ul prezentat. Multa sanatate!
http://realitateadamboviteana.ro/de-ce-nu-ne-mai-plac-virginele/

7 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ca de obicei, ati "uitat" sa spui ce varste aveti si ce ati facut pana acum!
Ideal si normal era sa faceti Petting, niste luni de zile! Sa va cunoasteti corpurile, senzatiile, reactiile specifice, etc.
Sexul / dezvirginarea fetei fara niste luni de practicare a Petting-ului, nu poate oferi placerea sexuala specifica, ci doar cea oferita de atingeri si mangaieri, pentru ca organismul nu si-a dezvoltat capacitatea de a exeperimenta si intelege ce se intampla!
In mod normal, membrana himenala cand se rupe, daca nu esti violent, nu genereaza decat cateva picaturi de sange! Dar nu si placere, cu rarrissime exceptii, cand partenerul este ff experimentat!
Tineti minte!
SEXUL NU E CIOCOLATA! ( adica sa poata placea instant! )

| Violleta2022 a răspuns:

O hemoragie la dezvirginare (deflorare) se poate intampla numai daca: actul sexual este facut cu violenta, sau se folosesc anumite ustensile care rup ori perforeaza membranele sau vaginul.
O dezvirginare normala, asa cum ni s-a intamplat tuturor, nu provoaca hemoragii, ci doar 2-3 picaturi de sange!
Ca sexul sa nu fie dureros, iar fata sa se simta bine, recomand:
- preludiul sa dureze minim 10-15 minute, timp in care fata sa fie mangaiata si atinsa pe corp, mangaiata pe clitoris, pana se simte bine si se umezeste complet, fiind abia atunci pregatita sa aiba sex cu penetrare.
- la baiat recomand sa-si puna prezrevativul inca dinainte de a incepe partida de sex, ca nu-l musca, nu doare, nu-l strange, nu-l manaca si nu lasa fata insarcinata.
Purtarea prezervatiului induce o stare de conform si siguranta la amandoi partnerii de sex, facand-o fara grija si teama, ca poate lasa fata insarcinata.

| alina2k18 a răspuns:

Mai bine incepeti cu petting, orale - anale, si lasati crapatura in pacewinking

| ywar a răspuns:

Ah, o sa curga sange ca la porci, ca la abator. Tu ia-ti viteza si baga in ea ca la mondiale, ca asa sunt barbatii adevarati!

| Necunoscut112 a răspuns:

Să nu îşi imagineze că o să curgă sânge ca la menstruatie. Mie mi-au curs vreo 2 picături.

| Rux04 a răspuns:

Partida să nu fie făcută brutal. Este foarte important preludiul. Apoi să folosiți lubrifiant și prezervativ, acesta reducând durerea fetei. Și te mai sfătuiesc s-o lași pe ea deasupra fiind prima partidă. Ca să-și controleze mișcările.

| Rux04 a răspuns:

Încă ceva: lubrifiantul să fie pe bază de apă.