| BrokenAndDark a întrebat:

Well. Acum știu că par puțin tâmpită(puțin. să nu exagerăm) dar am și eu o întrebare. Nu am făcut-o cu prietenul meu dar totuși am fost aproape. Vreau să știu dacă se poate să rămâi însărcinată doar de la lichidul acela. Sunt curioasă având în vedere faptul că nu și-a băgat-o în mine doar s-a frecat. Apoi a ejaculat dar la baie. Deci?. big grin

10 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Nu ai nimic...

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă lichidul seminal ( sperma ) sau lichidul preseminal intră în contact cu secreţia ta vaginală, atunci EXISTĂ risc de sarcină!

Secreţia vaginală facilitează pătrunderea spermatozoizilor în vagin!

"Este important de retinut faptul ca o femeie poate ramane insarcinata cu un himen intact si fara un contact sexual direct (penetrare)!
Contactul dintre sperma si zona genitala poate facilita patrunderea spermei in vagin si instalarea unei sarcini.
Un himen intact nu trebuie considerat metoda contraceptiva!"
- SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Vezi alte DETALII la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Vezi alte detalii despre lichidul preseminal la linkul :
http://www.clopotel.ro/......r-141.html

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Acel lichid a carei existenta este de fapt una incerta are alt rol de lubrefiere a glandului penisului in vederea penetrarii mai usoare, incazul unui vagin insuficient umezit. Deci nu contine spermatozoizi. Teoretic s-ar putea contamina cu niste spermatozoizi ramasi in uretra de la o ejaculare anterioara daca nu sa urinat intre timp barbatul deci este obligatorie sa se fi produs o ejaculare anterior actului sexual. Dupa parerea mea o asemenea posibilitate de a lasa pe cineva gravida tinde spre 0 (zero absolut)De asemenea pentru a ramane insarcinata femeia trebuie sa fie obligatoriu in perioada fertila a ciclului menstrual.Tu nu esti in nici un caz intro situatie incat sa-ti faci probleme, mai ales ca zici ca a ejaculat dupa/ulterior si practic nu ai fost penetrata.Deci nu exista nicio sansa de a ramane insarcinata.

| SkyPilot a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Corbule, mai citeste si tu. Sau si mai bine trimite-i o intrebare pe privat lui Brigaela care este medic. Ai sa afli ca "lichidul acela" este mult mai al naibii decat crezi tu! Cat despre "existenta incerta", te asigur ca nu e chiar asa, este cat se poate de certa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru InquireWithin, Fiecare cu parerea lui. Mie unuia nu mi-a curs asa ceva niciodata, poate ca sufar eu de vreo boala dar nu cred ca si alti prieteni de ai mei pe care i-am intrebat si care mi-au spus ca nici ei nu au acel lichid sa suferim cu totii de exact aceeasi maladie.Sunt activ sexual de cca 20 de ani, oare in toti acesti ani de ce nu am avut niciodata o surpriza neplacuta? Te informez ca am doi copii pe care i-am facut exact atunci cand i-am planificat. Fii sigur ca m-am ciondanit pe tema asta si cu D-na Brigaela si nu odata.Nu ii dau deloc dreptate in multe cazuri, tu crezi ca eu vorbesc asa din burta doar ca sa ma aflu in treaba? Te inseli dragul meu.

| Emilian65 a răspuns:

Au fost foarte multe cazuri cand fetele au ramas gravide de la lichidul preejaculator. Tu crezi ca faci exceptie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, sa nu scriem romane.
Stai liniștită, însărcinată nu ești.
Doar ca, atunci când o veți face, protejați va! Este sfânt.
:*

Răspuns utilizator avertizat
| corhaz a răspuns:

Diana e pe drum

| alexblackk a răspuns:

happy copil venim ^_^