| anonim_4396 a întrebat:

1. Ce este globul geografic? 2. Ce este harta geografica? 3. Care sunt diferentele dintre ele?

8 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Globul gegrafic - http://www.cadouripentru.ro/......lazuli.jpg
Iar harta geografica este o foaie de hartie pe care e desenat globul pamantesc.

| zurick a răspuns:

Ambele reprezinta suprafete micsorate.

| WhiteLife a răspuns:

Buna!

Globul geografic este o reprezentare a planetei Pamant. Harta geografica este si ea o reprezentare, dar de obicei nu este reprezentata planeta in intregime, cum este pe glob. Iar apoi, globul este o sfera, deci in spatiu, iar harta este o coala, deci este in plan.

O zi frumoasa!

| Ibrahimovic a răspuns:

Buna!
Globul geografic:
- este o reprezentare micsorata, reala si exacta a Pamantului.
- tipuri: glob geografic politic; glob geografic fizic; glob geografic matematic(prezinta numai meridianele si paralelele)

Harta geografica
- este o modalitate de reprezentare micsorata, aproximativa, generalizata si conventionala a elementelor de pe suprafata terestra.
- elementele componente ale unei harti: titlul; scara; legenda; reteaua cartografica(meridianele si paralelele)
Clasificarea hartilor:
-dupa continut--->harti generale; harti tematice( pedagogica, hidrografica )
-dupa scara de proportie---> planuri (1:20000); de scara mare( sau topografice 1:200000); de scara mijlocie(1:1000000); de scara mica(peste 1:1000000)
-dupa marimea teritoriului reprezentat---> planigloburi; planisfere; harti ale continentelor si statelor
-dupa destinatie---> scolare; turistice; militare

Diferenta dintre glob geografic si harta geografica este ca pe harta suprafele apar deformate, iar pe glob apar exact cum sunt in realitate
Iti dau un exemplu: Groenlanda apare pe harta la fel de mare, ca suprafata, ca Australia(statul), ceea ce nu este normal deoarece in realitate Australia este aproximativ de doua ori mai mare decat Groenlanda.
Pe globul geografic aceasta deformare nu mai apare, Australia este mult mai mare decat Groenlanda.
Aceasta este diferenta dintre harta geografica si glob geografic!
Funda?

| DoctorChucky a răspuns:

Globul geografic - reprezinta o reprezentare a formei Pamantului.
Harta geografica - este o reperezentare a Pamantului in plan
Diferenta : Harta geografica este plata si in plan, spre deosebire de glob care are o forma...

| MaliRaisa a răspuns:

1.glob geografic: Obiect sferic pe a cărui suprafață exterioară este reprezentat aspectul continentelor, mărilor și oceanelor care alcătuiesc planeta noastră.
2.harta geografica: Reprezentarea grafică în plan orizontal a suprafeței pământului, micșorată conform unei anumite scări de proporție și întocmită pe baza unei proiecții cartografice.
3.globul geografic iti arata cum este vazuta Terra din spatiu, iar harta geografica iti arata totul in plan ca sa gasesti mai usor si sa iti dai seama cum recunosti anumite lucruri.

| maryaROz a răspuns:

Globul geografic este reprezentarea micsorata, dar reala a suprafetei pamantului.Acesta poate fi de doua tipuri:
-fizic (care cuprinde continente, oceane, ape)
-politic( care cuprinde continente, tari, capitale si orase mari)

Harta geografica este reprezentarea aproximativa, micsorata si conventionala a suprafetei pamantului.
Spunem ca aceasta este aproximativa deoarece suprafetele sferice se deformeaza când sunt transpuse in plan.
Suprafetele din natura trebuie micsorate pentru a se incadra in harta.Pentru asta folosim scara hartii, numerica sau grafica.

Cred ca te-ai prins de diferente... Sper ca te-am putut ajuta cumva!

| MihaiValentin300 a răspuns:

Harta este o reprezentare grafica, plana a Pământului/ Asiei/Africii, etc.

Globul este o reprezentare grafica, tridimensionala so în miniatură