| hope2destiny a întrebat:

1. in galati, la cuza se fac ore dupa`amiaza? dar racovita? lmk? dunarea? ma refer la cls a 9a.
2. care este diferenta intre filologie si stiinte sociale?

1 răspuns:
| LG_3455 a răspuns:

La stiinte sociale se face multa istorie si pe langa asta materiile umaniste la care se va da si teza la logica(clasa a9a) psihologie(clasa a10a) economie(clasa a11a) filosofie(clasa a12a).Plus ca din clasa a10a nu vei mai face biologie, chimie si fizica, iar matematica vei face doar 2 ore pe saptamana.
Filologia se bazeaza mult pe limbi,iar in urma terminarii unul liceu pe profil filologie poti ajunge jurnalist,actor, profesor etc.
Cat despre licee, din cate am auzit nu se invata dupa-amiaza la niciunul dintre ele.