| anonimvaleria a întrebat:

1-pentena si 2-pentena sunt izomeri de pozitie sau de catena?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca scrie in cartea de chimie!

Din pacate, nici daca vrem nu te putem ajuta, deoarece este interzis efectuarea temelor pe forumul TPU!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut. Presupun ca de pozitie.
De ce? Pai asa vad pe aici:
https://www.slideshare.net/AlexandruDumbraveanu/izomerie

Dar oare asa sa fie? :-?

| LPCTSTR a răspuns:

Cred ca de catena, ca nu are grupa functionala sa poata fi mutata incat sa fie izomeri de pozitie.

| Nirvanaaa a răspuns:

De poziție, se muta dubla legătura. De catena erau dacă se ramifica compasul.

| WhiteLife a răspuns:

Sunt de pozitie, pentru ca se muta pozitia legaturei duble de la primii 2 atomi de carbon, intre al doilea si al treilea. Pentru izomeria de catena, s-ar scurta catena si s-ar mai pune carboni in jos, nu pe orizontala (deci de la n pentena s-ar ajunge la izo butena).