| Siberiian a întrebat:

Aș avea și eu nevoie de niște materiale didactice, ce sa cuprinda diateza ( în mare ), diateza activă, verbele tranzitive și intranzitive. Aș dorii ca materialele să fie pentru gimnaziu și foarte bine explicate.
Din păcate, în clasa noastra au venit niste studente ce predau româna, in locul profesoarei normale, timp de câteva zile, eu nu prea înțeleg ce ne explică.

Mulțumesc. Ofer fundă răspunsului rapid și complet.

1 răspuns:
| Onyana a răspuns:

Diateza este categoria gramaticală a verbului care are rolul de a prezenta situaţia descrisă din diferite perspective. Verbul are trei diateze.
1) Diateza activă: descrie situaţia din punctul de vedere al subiectului: Columb a descoperit America.;
2) Diateza pasivă: descrie situaţia din punctul de vedere al subiectului: America a fost descoperită de Columb.;
3) Diateza impersonală: descrie situaţia din perspectivă dinamică, procesuală: În 1492 se descoperă America.
Tu probabil inveti despre primele doua.
1. Diateza activă a verbului nu are o marcă gramaticală proprie. Se vorbeşte în acest caz de o marcă zero: citeşte, citesc, construieşte, construiesc.
2. Diateza pasivă are următoarea structură:
verbul auxiliar a fi
+
participiul verbului de conjugat
este întrebat / întrebată
este construit / construită
Verbul auxiliar îşi schimbă forma după mod, timp, persoană şi număr: a fost / este / va fi căutat.
Participiu se acordă cu subiectul în număr şi gen: El este întrebat, Ea este întrebată, Ei sunt întrebaţi, Ele sunt întrebate.
1. În construcţia activă situaţia este descrisă din punctul de vedere al autorului acţiunii:
Elevul citeşte o carte. Muncitorii construiesc o casă.
2. În construcţia pasivă situaţia este descrisă de la obiectul acţiunii, care este trecut în poziţia subiectului gramatical, spre autorul acţiunii exprimat prin complementul de agent:
Cartea este citită de elev. Casa este construită de muncitori.