| amy10 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine va rog :*
a) Un poligon cu 5 laturi se numeste pentagon. O piramida cu baza pentagon se numeste...
b) Un poligon cu 7 laturi se numeste heptagon. O piramida cu baza heptagon se numeste...
c)un poligon cu 8 laturi se numeste octagon. O piramida cu baza octagon se numeste...
Ajutaima plsss am nevoie pentru maien :* >big grin

Răspuns Câştigător
| AleAnyo a răspuns:

Deci, piramida este un corp geometric, format din baza, care poate avea forma oricarei figuri geometrice, si din mai multe triunghiuri care se intalnesc la un anumit punct.
Asadar: a)piramida pentagonala (pe langa baza, este formata din 5 triunghiuri);
b)piramida heptagonala (pe langa baza, este formata din 7 triunghiuri);
c)piramida octogonala (pe langa baza, este formata din 8 triunghiuri).
Succes la teme!

4 răspunsuri:
| AleAnyo a răspuns:

Cu placere, imi :* big grin

| liladyna a răspuns:

Eerm...esti varza(scuze dar oricine stie asta!)

| amy10 explică:

Deci Habar n-am imi zici te rog?:-d ca eu nu am fost la ora si mi-am luat tema de la colegi...:-s

| amy10 explică:

Mersi bebelusa :* >big grin