| Dcide5 a întrebat:

Ajutor! Am nevoie de o explicatie buna la capitolul,, Relatii metrice in triunghiul dreptunghic", ce contine:
1. Teorema inaltimii. Teorema catetei
2. Teorema lui Pitagora.
3. Elementele de trigonometrie in triunghiul dreptunghic

Nu o duc bine cu matematica, desi vreau a dau testele bine pentru ca imi place informatica si vreau sa ajung la mate-info.
Nu ma pricep cu limba de lemn deci explicati mai pe inteles tema.

As fi foarte fericit daca m-ati putea ajuta cu problema aceasta. Multumesc!
P.s. Sunt clasa a 8-a. Nu studiez pentru testele alea importante, alea sunt in a 9-a la noi, sunt din Republica Moldova.

1 răspuns:
| lloliasmyyy34 a răspuns:

Teorema lui Pitagora este cateta la patrat+ cateta la patrat=cu ipotenuza la patrat, elementele de trigonimetrie in triunghi sunt sin cos tg si ctg. Sin= cateta opusa supra ipotenuza cos= cateta alaturata supra ipotenuza tg=cateta opusa supra cateta alaturata si ctg= cateta alaturata supra cateta opusa. Sunt unele probleme in care ti se cere sin cos si alte elemente de trigonometrie dar nu ai unghiul drept atunci ti-l faci tu dar ai grija cum deoarece sa nu ti se imparta unghiul de 30 in doua. Teorema inaltimii este in felul urmator inaltime la patrat =BD ori DC iar AD este inaltimea aici iti vei da mai bine seama atunci cand desenezi triunghiul. Practic inmultesti cele doua segmente obtinute dupa ce ai tras inaltimea. Teorema catetei AB la patrat unde AB este cateta =BC ipotenuza ori segmentul BD care este format dupa ce ai tras inaltimea AD. Sper ca te-am ajutat ❤❤❤