| Almássy a întrebat:

AJUTOR! nu stiu ce profil sa aleg! Dintre mate-info stiinte ale naturii si stiinte sociale pe care sa il aleg?laughing
Eu ma pricep la engleza,istorie,romana,geografie, biologie cel mai bine (10).La mate, chimie sunt de 8-9 dar daca invat pot sa am peste 9
dar nu stiu ce sa aleg! as alege stiinte sociale dar am auzit ca nu faci mare branza,avocat cica se intra pe pile si bani,profesor cred ca e mic salariul iar ca programator,doctor cred ca castigi bine dar nu stiu, daca nu ma descurc?
Ce sa fac? e URGENT

4 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

Eu zic sa te duci la mate-info sau stiinte ale naturii.Personal,prefer si am ales mate-info(trec a9-a) pentru ca deschide mai multe usi dupa terminarea liceului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te Duci la mate info si vrei sa lucrezi in domeniu trebuie sa termini o facultate tot in cadrul aceluiasi domeniu. Mai trebuie sa stii foarte bine limba engleza.
daca te derscurci la mate fizica si chimie ai putea sa te duci la tehnica pentru ca se cauta si se gaseste locuri de munca si pe parcursul anilor de liceu sa mai ei dictionarul de engleza ca sa-ti dezvolti vocabularul.
Eu m-as duce la turism

| miTzuliK93 a răspuns:

Un mare + pentru mate-info. Un avantaj major ar fi ca dupa ce absolvesti poti da la ORICE facultate doresti, in timp ce absolventii de stiinte sociale, de exemplu, sunt limitati din punctul asta de vedere.

Fa un mic sacrificiu si du-te la mate-info. E un castig enorm.

La biologie te descurci tu bine, dar medicina, dupa facultate, inseamna foarte mult timp acordat facultatii. 6 ani licenta pe care ai sa ti-i petreci tocind, tocind si iar tocind. Informatica, spre exemplu, e ceva mai logica. Nu trebuie sa inveti excesiv. Daca iti merge bibilica, atunci mate-info este profilul perfect pentru tine.

| Dxi a răspuns:

Eu sunt la profil de stiinte sociale si este foarte usor, in comparatie cu prietenii mei care sunt la stiinte ale naturii. si stiu foarte multi care in clasa a 12a se muta la sociale pentru ca nu pot lua bacul happy gandeste-te ca matematica, chimia si fizica din generala n-au nicio treaba cu ce vei face la liceu. nu compara, de asemenea, examenul cu bacul.