| Josseph a întrebat:

Am 3 vase ce cantaresc 1 gram, 2 grame, respectiv 3 grame si un cantar. Identifica ce greutate are fiecare vas printr-o singura cantarire.

Cine poate rezolva problema corect ii dau funda!

9 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Nu inteleg de ce le-ai mai cantarii daca stii cat are fiecare. in fine, deci dintr-o singura cantarire este cam imposibil sa-ti dai seama cat cantareste fiecare, doar daca ai face 2 cantariri si ai stii greutatea unuia dintre vase. De exemplu primul vas are 1 gram, al doilea vas are x grame si al treilea are y grame. Prima data cantaresti vasul 1 cu vasul 2 si iti va da 3 grame de unde rezulta ca al 2lea va avea 2 grame. Apoi cantaresti unul dintre cele 2 vase cu al 3lea (de exemplu primul vas cu al 3lea si iti va da 4 grame => vasul 3 are 3 grame).

Dar dintr-o singura cantarire nu prea poti afla ce greutate are fiecare, doar daca stii greutatea a doua vase dintre ele si asa il aflii pe al 3lea.

| TheStory a răspuns:

Au 6 grame toate.
Sunt bun la mate nu?

| CryChristiAN a răspuns:

A da? Intrebarea ta este ceva de genul '' ce este mai greu: 1 Kg de faina sau 1 Kg de fier''? Ce zici? care este mai greu?hee hee

| Dolyta a răspuns:

Nu are rost sa fac nicio cantarire din moment ce stiu deja ce greutate are fiecare.

| xXxRadu a răspuns:

Pai e foarte simplu (cred eu) le pui pe toate 3 pe cantar la diferente de cateva secunde astfel afli care este prima greutate cu cat se mareste cand pui al 2-lea vas si cu cat se mareste cand pui al 3-lea vas si scazand greutatea primului vas din greutatea a 2 vase (inainte sa pui al 3-lea vas) afli al 2-lea vas si scazand greutatea primelor 2 vase din totalul greutatii a celor 3 vase afli ultimul vas...:d e corect nu?

| axel112 a răspuns:

Primul cantareste 1 gram al doilea 2 grame si al 3 lea 3 grame cred

| Ushhher a răspuns:

Dupa diametru, inaltime, etc.

| gsghdfhsdfhds a răspuns:

Cantaresti al doilea cu al treilea sau doua dintre ele.
daca de ex va da 5 grame ineamna ca unul dintre ele este de 3g si celalalt de 2g si ala care a ramas de 1 gbig grin funda?

| robertinio2 a răspuns:

Primul vas cantareste 1 gram al doilea cantareste 2 grame si al treilea cantareste 3 grame.