| mili25 a întrebat:

Am absolvit facultatea de Psihologie, si imi doresc sa intru in aceasta vara la master "psihologie medico-legala"
Am inteles ca pentru examenul de admitere trebuie sa fac o cercetare (pe care de fapt nu o aplic, una imaginara), trebuie sa fie din domeniul pe care il voi studia...
Nu prea stiu ce subiect sa aleg si cum sa procedez.
E ciudat sa imi imaginez o cercetare, daca nu o aplic de unde sa stiu ce va iesii? sad
Poate cineva a trecut prin asa ceva, astept un sfat, o idee.
Mersi!

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Trebuie sa realizezi designul cercetarii (ipoteze, esantion, probe, tipul de cercetare:experimental-nonexperimental, corelational, etc), probabil ca va trebui sa vorbesti si despre importanta temei si despre rezultatele pe care te astepti sa le ai, asteptari bazate pe cercetari anterioare.

Citeste cate ceva despre psihodiagnostic, medicina legala, cauta ce discipline vei mai face la master. Apoi cauta cercetari anterioare pe o tema ce te pasioneaza din ce ai citit.

Sunt sigura ca se va puncta si originalitatea lucrarii, deci e important sa fie ideea Ta! Spor!