| Georgiana95 a întrebat:

Am cam uitat problemele astea... deci diferenta a doua numere este 14, iar produsul este -40.Aflati numerele. Daca nu imi spuneti cum se rezolva macar dati-mi un model de rezolvare...va roghappy

Răspuns Câştigător
| OnWeed a răspuns:

Parca era o formula de calcul la tipul asta de probleme dar nu o mai stiu... Dar poti rezolva in urmatorul fel:

- scoti din a-b=14 pe a si vine a = 14+b
- apoi inlocuiesti a-ul in a doua ecuatie adica a*b=-40 si o sa vina (14+b)*b=-40, dupa cateva calcule ajungi la: b patrat + 14b + 40 = 0 asta fiind o ecuatie de gradul II
- rezolvi ecuatia de gradul II folosind formula cu delta (acel triunghi), adica delta= b patrat -4ac (a fiind 1, b fiind 14 si c fiind 40) dupa care scoti b1 si b2 cu formula b1, 2= -b + radical din delta totul supra 2a, de aici ar trebui sa-ti dea b1= -4 si b2 = -10, inlocuiesti pe rand b1 si b2 in prima ecuatie (a-b=14) si ar trebui sa afli un a=10 care e bun (pentru ca a*b=-40 adica -4+10=-40) si un al doilea a=24 care nu este bun.

Sper ca ai inteles. Daca ai nevoie de ajutor iti fac rezolvarea completa pe o foaie si las aici o poza. Bafta.

4 răspunsuri:
| Mystique a răspuns:

Din diferenta il scoti pe a in functie de b(sau invers, cum vrei tu)si inlocuiesti in a doua, o sa ajungi la o ecuatie de gradul 2, calculezi delta, apoi radacinile si si asa afli care sunt numerele. Dace tot nu te descurci, da-mi un msj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il descompui pe 40 in factori, si cauti numere negative a caror diferenta sa fie 14. Nr sunt -10 si 4.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e simplu. deci cele 2 numere sunt a si b. a-b=14 si a*b=-40. din prima ecuatie=> a=14+b.si inlocuiesti in a2a ec. (14+b)*b=-40.desfaci paranteza. 14b+b_patrat=-40=>b_patrat+14b+40=0.si ai o ecuatie de gradul 2 pe care banuiesc ca stii sa o rezolvi.afli b si apoi afli a din prima ecuatie de sus.si gata happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

X=54
y=40