| r2d2 a întrebat:

Am cateva intrebari la tema de la latina, la care chiar nu gasesc raspunsul in textul din carte. Help! =D
1. Prin "contemplatio", stoicii ajungeau la principii, adica la: a) origines b) decreta c) essentia d) fundamenta.

2. Pentru a indulci severitatea doctrinei in care omul accepta incercarile sortii, stoicismul ii propune acestuia sa traiasca fericit, in deplina bucurie interioara, impacat cu: a) maestitia b) odio c) gaudio d) tristitia.

3. "Summum bonum", din perspectiva stoica, este obligatoriu si "cinstit" (honestum); asadar, o componenta intriseca este: a) gaudium b) grandiloquentia c) tranquillitas d) virtus.

1 răspuns:
| noktambul a răspuns:

Raspunsuri; 1= decreta; 2 = gaudio; 3 = virtus