| anyia a întrebat:

Am citit recent cartea Codul lui da Vinci de Dan Brown, in care se vorbeste de anumite secte religioase. Am cautat si pe net si am gasit niste chestii...denumirile unor astfel de grupari existente si in ziua de azi. Voi ce parere aveti? Bineinteles, inteleg mai bine cei care au citit cartea dar pentru ceilalti este vorba de anumiti oameni care se autopedepsesc batandu-se, cei care ucid pentru religie sau cei care interpreteaza anumite sintagme si se ghideaza dupa ce spun "maestrii" lor.

3 răspunsuri:
| anyia explică:

@ellenna:tin neaparat sa te contrazic. Nu e doar fictiune, e un adevar. Daca te referi mai mult la ce scrie despre religie(casatoria Mariei Magdalena cu Isus, cele 80 de evanghelii nepublicate s.a) nimic nu e imposibil. Cred in Dumnezeu dar nu in religie, nicidecum in biserica. Totul e o porcarie.

| Ellenna a răspuns:

Am citit si eu cartea si am cautat si pe net cateva chestii legate si le-am gasit exact ca in carte big grin am avut momente in care am crezut ca ar fi adevarat, de ce nu? Dar big grin cred in Dumnezeu si in ceea ce scrie in Biblie happy. "Codul lui da Vinci" de Dan Brown e doar fictiune happy

| Ellenna a răspuns:

@anda, ai dreptate. dar atunci cand cresti stiind un anumit lucru e cam greu sa iti schimbi parerea. Oricum, "Codul lui daVinci" e una dintre cartile mele preferate. Am citit-o in liceu, la ore si profa de romana tot incerca sa ma faca sa o las, ca nu e buna de nimic. laughing