| PetruTeaca a întrebat:

Am copilul care isi doreste sa faca facultatea de arhitectura. Acum intra in clasa a x-a si am inceput pregatirea la Iasi. Este buna la desen, dar din pacate, uraste geometria, fiind foarte grea pentru ea. Drept dovada, ca am mers pe filo. Cu toate astea, iubeste arhitectura. Din ce am citit, in anul 1 si 2 fac foarte multa geometrie. Credeti ca un student, care nu are legatura cu geometria, ar putea face fata?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Arhitectura fara geometrie nu poate exista, fiindca totul in arhitectura se bazeaza pe calcule matematice, pe fizica, chimie si matematica, calcule ale rezistentei diverselor materiale combinate (piloni de otel de exemplu, care trebuiesc arcuiti si bagati in ciment). Evidnet ca peste tot sunt calcule, matematica la grad inalt si este vital ca copilului sa-i placa geometria in spatiu, practic sa o viseze noaptea... ca fara ea, nu exista arhitectura.
Desenatul poate fii facut si de placere, la un club de la Casa Tineretului.

| MiereDeSalcam a răspuns:

Dacă uită de ură, se pregătește din greu și eventual mai face meditații.

| asdfghjkl1223 a răspuns:

Se face doar in anul 1 geometrie descriptiva care e total diferita de geometria de la scoala - nu exista calcule, formule, e doar de desenat vederi 2d si axonometrii, adica translatat puncte dintr-o parte in alta si construit cu teul si echerul diferite obiecte. Totusi, nu e usoara deloc, dar s-ar putea sa ii placa.