| Cortex a întrebat:

Am doi de 3 si un 3 in teza.De ce nota/note am nevoie sa-mi iasa media 5? Nu stiu sa-mi fac media cu teza

Răspuns Câştigător
| FastAndFurious a răspuns:

Pana acum iti iese 3. Iti trebuie inca un 7 si un 8 sau doi de 7. Cu ultima varianta iti iese 4, 50 deci cu aproximatie 5. Cu prima iti iese peste 4, 50.
Repet, minim 2 de 7. ( sau un 9 si un 5, sa iasa totalul 14 intre ).

2 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Îți trebuie un 9, sau doi de 7 sau un 5, un 6 si un 8/ Media notelor trebuie să îți fie 5 in cap. 5*3+3=18/4=4.5(ca să îți iasă).

| Raul_Pop_1905 a răspuns:

Pai media de note o inmultesti cu 3 si aduni teza si imparti tot la 4