| Munteanu_Emil_1998 a întrebat:

Am și eu o intrebare, după ce elevii au fost repartizați pe profile,ei pot alege ce clasă vor adică A, B sau C ori se repartizează în clase după medie?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Inteleg ce spui. Si la noi au fost la profilul real clasele A si B. Mai era si C, dar era stiinte ale naturii, deci era separat oarecum de primele 2. La A si B se intra in functie de medie, cei de la A erau cei mai buni. Bineinteles, erau separat si clasele de filologie si de stiinte sociale, dar astea se alegeau cand faceai optiunile pentru liceu. In concluzie, elevii isi aleg profilurile inainte de admitere, cand se fac fisele. Daca sunt 2 clase la acelasi profil, se intra in functie de medie.

2 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Depinde de politica fiecarui liceu.
La mine la liceu ai dreptul sa-ti alegi clasa in functie de ce profesori preferi dar daca sunt deja 30 care au optat pentru acea clasa si tu ai medie mai mica decat ei atunci esti pus sa alegi alta clasa.
Asa este la noi, de obicei sunteti pusi in clase in functie de medii.

| Marghy a răspuns:

Uite, nu exista clasele A, B, C... Clasele primesc initiala profilului. Exemplu: eu intru la filologie. Nu aleg in ce clasa merg! Toti copiii care merg la filologie vor fi in clasa a 9-a F ( de la Filologie ). Nu stiu ce sa zic in cazul liceelor care au mai multe clase la un profil, probabil ca o clasa primeste initiala iar cealalta clasa primeste litera urmatoare din alfabet. Asta e ce am auzit. Sper ca te-am ajutat.