| anonim_4396 a întrebat:

Am luat 3 in teza la matematica si nu stiu cum sa ii zic mamei mele. Sunt clasa a 7a. Any ideas? Nu sunt atat de varza la materia asta, doar ca absolut nimeni nu intelege ce explica profesoara, in clasa a 4a eram olimpica, ajunsesem la faza pe municipiu. Acum... blank

Răspuns Câştigător
| liviu00 a răspuns:

Hai sa fim seriosi, daca ai ajuns la faza pe municipiu nu inseamna ca ai fost olimpica.
Ca nu explica bine profesoara e doar o parte a problemei. Alta ar fi ca nici nu lucrezi suficient. Exista culegeri cu exercitii rezolvate, exista exemple in manual. Ori spui ca nici pe alea nu le intelegi? Atunci chiar esti varza. Insa e putin probabil sa fii incapabila, eu sunt de parere ca esti doar delasatoare, probabil si atitudinea profesorului te descurajeaza.
Cum sa-i spui mamei tale? Pai fa-o direct, cerandu-ti scuze. Si sa dai impresia ca iti pare rau si ca vrei sa repari.

63 răspunsuri:
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ei, nu e asa de greu. Eu am avut 1 in teza. Bineinteles ca parintii au fost dezamagiti de progenitura lor, insa acum nici nu isi mai aduc aminte. Problema este ca sistemul la noi este unul bazat pe note, iar parintii tin la asta mai mult decat la orice. Cred ca ar trebui sa fii sincera cu tine si sa gasesti care este problema cu adevarat. In 3 ani de zile se pot schimba mult si, din cate imi aduc aminte, materia la matematica devenise destul de greoaie.
Identifica exact de ce ai ajuns sa iei 3 intr-o teza- nepasare, lene, nestiinta, calitatea proasta a profesorului, dar ma indoiesc ca toti au luat 3 in teza- si apoi comunica-i mamei tale nota si motivele pentru care s-a ajuns in aceasta situatie. Si nu lasa sa afle de la atii nota ta. Nu s-ar simti bine deloc si ar fi dezamagita de tine.

| Razvan a răspuns:

Gandeste-te ca mai ai inca 6 ani de luptat cu "monstrul' matematicii asa ca indiferent de cat de (in)competent e profesorul de la clasa tu trebuie sa incerci sa inveti singura materia pentru binele tauwinking

| EUSIATIT a răspuns:

In calasa 4. ha ha olimpiada hai lasa ma. cele 4 operatii ale matematicii. sa fim seriosi. hai mergi si spune-i mamei ce element esti ca esti Varza si dupa o bataie buna pe care o meriti probabil ca o sa ti puna un meditator sa te scoata din,,, prostie, macar sa termini 8 clase. PT cit muncesc ei [parintii] si sigur muncesc sa ti ofere tie ce ti trebuie asa cadou,,, hai la carte lasa calculatoru

| Elena1234456 a răspuns:

Lasa draga ca eu am luat 5 la matematica in teza.Nu cumva o cheama Anton? Stiu cum e.Eu i-am spus mamei mele verde in fata.

| Assassins a răspuns:

Na ho ma tra lala olimpiada sa munceasca mai mult bla bla bla voi ati fost mai buni la mate? Eu zic sa ii spui asa simplu.ca doar nu va lua cutitu sa te injunghie pentru in 3... e doar un 3 pfoaaii ma uit la data si e din 2010rolling on the floor)da ai trecut clasa?

| Laura_5858 a răspuns:

V-as da fundita la toti. nu stiu pe cine sa aleg laughing o sa fac putin din fiecare sfat sa vad ce iese big grin o sa aleg cu ochii inchisi raspunsul castigator

| Laura_5858 a răspuns:

EUSIATIT, idiotule sau idioato, ma scuzi ca te jignesc, nu sunt proasta daca nu inteleg ce preda profesoara de matematicawinking media generala in a 6a mi-a iesit 9, 63 si in a 5a 9, 73. Dar pentru cultura ta generala, notele sunt doar de fatada, ideea e sa stii materie, sa intelegi acolo ceva, acum se da 4 si daca iti uiti caietul acasa (eu am primit si 3 pentru asta). Si sa stii ca eu chiar am de gand sa termin 8 clase, sa fac liceu si facultate, nu mai da tu cu presupusul ca ma bate mama si lalala. Meditator o sa imi puna, logic. I-am zis de nota si a zis ca e bine ca nu raman corigenta si sa imi maresc media in semestrul urmator (mi-a iesit 6...). Pana la urma e doar o nota, ce pnm?

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Aoleu...si eu luam la 2, 3 in teza de la mate, chiar si la romanabig grindin simplu fapt ca nu imi place sa invat...Eu niciodata nu iau spus mamei, doar ai grija sa nu ramai corigent, daca vrei sai spui mamei spune-i si ai putea sa-i faci profesoarei un pachetel sa vezi cum iti mareste nota.Mult Succeshappy

| rapidista a răspuns:

Incearca sa pari suparata, chiar foarte trista, mama ta sigur te va intreba ce ai si atunci incerca sa-i explici ca nu intelegi nimic la matematica, ca profesoara este foarte exigenta si nu va explica indeajuns si asta te-a facut sa iei o nota mica... Putine lacrimi n-ar strica, la mine merge intotdeauna...Bafta cu mama!

| senorita.ro a răspuns:

O persoana capabila sa invete si sa ajunga la olimpiada, chiar nu are nevoie de meditatori. Tot-ul sta in tine! Ia frumos cartea si caietu de matematica, nu poate sa-ti predea altceva decat ceea ce este in carte. O iei, cauti ce si cum... si inveti. Invata si singura o sa vezi ca se poate! Si eu am trecut prin asta, doar ca era 4 laughing. Oricum ar fi, parintilor le poti spune ca a fost un BOOM mare pentru tine acea teza, erai pregatita pentru alte tipuri de exercitii, dar o sa inveti si o sa-ti refaci media. Oricine poate gresii, dar sa nu gresesti in mod repetat big grin Cat despre meditatii... daca chiar vrei sa scapi mai usor si stai bine cu banii, atunci intr-adevar poti sa-ti iei unul. Daca nu, crede-ma poti face tot-ul de una singura happy Trebuie doar sa ai vointa si sa crezi in propriile forte.
Succes

| FuCkMAn a răspuns:

Si eu am luat 1. 45 dar nu i-am zis mamei dar a aflat si mi-a zis sa invat mai mult laughing e...asta e daca nu ramai corigenta e bine...

| alinutzu7 a răspuns:

Spune-i ma odata ca va trece laughing sau poate nulaughing

| ray_1368 a răspuns:

Explicale parintilor tai care este problema si incearca sa iti maresti media, mai este timp.Si eu sunt cam in aceeasi situatie in legatura cu profesoara de mate. Daca ei te sustin o sa te inteleaga.
Succes

| amy_5949 a răspuns:

E cam rau dar daca nu ramai corigenta va fi bine, dar la celelalte obiecte ai note mai bune?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ti s-a ridicat la cap .olimpismul.si ai cazut din varf tocmai jos. bucuria dusmanilor. le-ai facut placerea.acum ridica-te si inaoi spre varf.si ramai acolo la naiba in puii mei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oau 3? si ai fost olimplica! explica-le parintilor ca anul trecut aiveai alte note dar anul asta nu intelegi nimic poate ai putea sa iei si cateva meditatii de la un profesor bun

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

3 in clasa a 7a? Asa de rau a ajuns scoala din Romania?
Nu stiu ce e de inteles, doar ca trebuie sa lucrezi acasa singura. Iar daca nu pricepi exista meditatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laura, spune-i mamei tale de nota. Stiu ca o sa iti fie greu, da macar te scapi. Eu ma numesc Alexandra si sunt in clasa a 5-a. Am fost in aceeasi situate ca a ta. Atunci am inspirat aer adanc si i-am zis tatei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sfatul meu. Sa muncesti mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laura si eu am luat 3 in teza si nici eu u stiu cum sa-i spun mamei intr-adevar ca avem o profa carea ar trebui sa se arunce marea negra cu o piatra legata de gat.si intodeauna in calasa este o galagie cum sa intelegi asa ceva ia explica pentru ia nu pentru noi si la teza ne-a dat subiecre cam grale ppentru noi daca cea mai mare nota a fost 5 va dati seama si is in lasa a7a

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hmm eus cls. a5-a si am luat un 3 in test nu in teza asta never! si noi avem inca o materie ca un fel de optional tot cu mate si am luat si aclo un 3crying...mama stie numa de un 3 si la optional imi iese media 7,. si la mate imi iese 9 acum c sa fac? dca la tine este numai un 3 nu conteaza asa mult dar refati media eu mi-am refacuto a da si EUSIATIT idiotule fata are dreptatelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nustyu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu sunt in aceiasi problema numai cu eu nu am luat 3 ci 5 la romana in teza si vreau sa spun ca ceea mai mare nota a fost 6:-

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca si eu am luat 3 in teza la mate dar nu i-am spus mamei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Laura daca ia o nota proasta munceste munceste invata si fa exerciti numa asa poti sa fii din nou ce ai fost (adica olimpik)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda si eu am probleme la mate dar daca nu intelegi ce spune doamna mai intrbabo sau spune-i sati mai arate si fa-ti curaji sai spui mamei ta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am luat i

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Naspa. Cel mai bun lucru ar fi sa ii spui diret si sa iticeri iertare.
Eu am venit anul trecut din spania si 3 la prima teza, dar in doua am facut meditatii si am luat 8. Dar ce e adevarat este ca e plictisitor sa inveti. R FI MAI BINE SA LE SPUI DIRECT FARA SA ITI INVENTI CEVA

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu la fel numa eu am 2. ZII SHI ai sa vezi cum o sa te inteleaga cum eu i-am zis mamei mele. eu tot sunt in clasa 7