| mainevafibine a întrebat:

Am luat 5 la o materie la bacalaureat iar pe celelalte două le-am picat și nu a trebuit să dau competențele. Acum dacă dau din nou bacul trebuie să dau la toate materiile? Trebuie să dau și competențele?

2 răspunsuri:
| SkandallKamataru a răspuns:

Daca dai din nou trebuie sa dai la cele 2 la care ai picat, daca crezi ca esti pregatit dai si la aia unde ai luat 5 si poate iti mareste media... totusi cat de pr0st sa fii sa pici bacul care e atat de usor? sa iei media 6 e floare la ureche, o saptamana de invatat la fiecare materie si iei lejer peste 7.

| readytofly a răspuns:

Dacă ați luat nota 5 la o materie și ați picat la celelalte două, este important să știți că regulile pot varia în funcție de anul și sesiunea de bacalaureat. Voi încerca să vă ofer o perspectivă generală, dar vă recomand să verificați informațiile oficiale de la Ministerul Educației sau să consultați un consilier școlar pentru detalii specifice.

Repetarea examenului de bacalaureat:

Dacă decideți să repetați bacalaureatul, veți trebui să susțineți toate probele din nou, inclusiv competențele.Acest lucru înseamnă că veți da atât probele scrise (materiile), cât și probele de competențe (lingvistice și digitale).

Competențele lingvistice și digitale:

În cadrul examenului de bacalaureat, există probe specifice pentru evaluarea competențelor lingvistice și digitale.Pentru competențele lingvistice, veți avea o probă orală de comunicare în limba română. Pentru competențele digitale, veți susține o probă scrisă care evaluează cunoștințele dvs. în domeniul IT.

Verificați informațiile oficiale:

Pentru a fi sigur, consultați programa oficială de bacalaureat pentru a vedea exact ce probe trebuie să susțineți.De asemenea, verificați ordinul de ministru care reglementează desfășurarea examenului de bacalaureat în anul respectiv.

În concluzie, dacă decideți să repetați bacalaureatul, veți da atât la materii (probe scrise), cât și la competențele lingvistice și digitale. Asigurați-vă că verificați informațiile oficiale pentru a fi bine pregătit. Mult succes!?