| HoneyBooBoo a întrebat:

Am nevoie de poezii pentru profesori de sfârşit de clasa a 8 a. Mulţumesc!

4 răspunsuri:
| Vichtory a răspuns:

ULTIMUL SUNET
Ultimul sunet… Ultimul careu…
Azi absolvenţi sîntem şi noi…
E vesel, dar totodată e atît de greu,
Căci deacum ne despărţim de voi…

Împreună acelaşi drum noi am parcurs,
Un drum prin care multe am învăţat.
Şi acum privim în urmă – patru ani s-au scurs…
Cind? Că nici nu i-am observat…

Au fost ani frumoşi de paradis,
Care nu se vor repeta niciodată.
Dar dacă nouă ne-ar fi permis,
I-am trăi din nou şi nu numai o dată.

Am avut şi lacrimi, am avut şi bucurii…
Un univers enigmatic am descoperit.
Şi printre lecţii, practici şi stagii
O viaţă de colegiu am trăit

Am avut şi soare, am avut şi nori,
Dar peste toate am trecut.
Alături de voi, scumpi profesori,
Planuri mari noi am făcut.

Astăzi cu toţii vă mulţumim
Şi pînă la pămînt ne închinăm,
Căci ne-aţi învăţat oameni să fim
Şi-n toate să ne descurcăm.

Vor mai trece ani de-a rîndul
Şi noi departe ne vom afla,
Dar să stiţi că noi cu gîndul
Aici, lîngă voi ne vom afla.

Azi încă o amintire se adună
În buchetul ce-l vom răscoli mereu –
E clopoţelul care sună...
E ultimul sunet... e ultimul careu...

| Lovius a răspuns:

Si eu sunt la sfarsit de clasa a VIII-a si mie imi trebuie poezi dar uite ce am gasit:
Acesta este un discurs facut de mine (o fapta buna!) la rugamintea unui mic absolvent…:

"Dragii mei colegi, stimaţi profesori,

Ne-am întâlnit în acest cadru festiv pentru a mai simţi bucuria de a fi împreună şi de a ne împărtăşi sentimentele, pentru a încerca să mai învăţăm ceva unii de la alţii, înainte a porni fiecare într-o nouă încercare.

Ţin să mulţumesc tuturor nu numai pentru că mă ascultaţi acum, ci şi pentru faptul că am fost ascultat şi înţeles încă de la primul pas pe care l-am făcut în această şcoală.

Una din prezenţele deosebite, care ne-au marcat şi luminat drumul copilăriei şi care ne-a arătat calea spre maturizare sunteţi dumneavoastră, doamnă profesoară ….

Aţi avut grijă şi înţelegere, umor şi căldură sufletească, reuşind nu numai să ne lărgiţi vocabularul şi să ne îmbunătăţiţi sintaxa, ci şi să ne susţineţi în timida noastră încercare de a desluşi „corola de minuni a lumii".

De asemenea, aţi avut suficientă sinceritate şi tărie sufletească pentru a ne ţine pe drumul cel drept, lucru foarte dificil ţinând cont de zburdălniciile noastre, mai mult sau mai puţin amuzante.

Deşi ar putea fi considerată severitate, înţelegem că totul a fost numai pentru binele nostru, căci disciplina şi lupta perseverentă ne vor ajuta în continuare pe toţi.

Acum, în acest moment al despărţirii, simţim nevoia de a vă mulţumi pentru toate eforturile, toată energia şi toată dragostea pe care ni le-aţi dăruit.

Sperăm că bucuria clipelor trăite împreună şi tristeţea efemeră a despărţirii să ne rămână tuturor în suflet…

Şi dumneavoastră stimaţi profesori şi noi, elevii dumneavoastră, ştim că această despărţire nu este ultimul act al unei piese, ci doar primul.

Căci noi păşim în viaţă, cu bucurii şi cu mai puţină frică, întăriţi şi poate mai pregătiţi pentru ce va urma, datorită faptului că v-am cunoscut, mai mult şi mai mult, în fiecare oră petrecută împreună.

Vă mulţumim, Domna diriginte/domnul diriginte!"* Sper sa primesc fundasmug

| Vataman_Andra_1982 a răspuns:

Iecare dintre noi a avut, are sau va avea învăţători care îi vor schimba viaţa, felul de trai şi capacităţile intelectuale. Datorită învăţătorilor noştri suntem ceea ce suntem. Astăzi este ziua profesorilor şi cu această ocazie vreau să multumesc tuturor profesorilor şi tuturor celor ce au contribuit la dezvoltarea mea. Le doresc mult succes în toate multă bucurie şi Domnul să fie cu ei în tot ceea ce fac.