| ViseInCulori a întrebat:

Am nevoie de un rezumat al cartii "Zahir" de Paulo Coelho.Ma ajuta cineva?happy

1 răspuns:
| sibel19998 a răspuns:

Esther, o jurnalista de razboi care dispare fara urma. Tanara care il inspira pe scriitor sa isi urmeze vocatia si sa isi implineasca visul devine Obsesia (traducerea termenului arab 'Zahir') care declanseaza drama celui abandonat.

Barbatul pasionat de scris devine o umbra a celui care iubea aceasta arta, in urma disparitiei lui Esther, intrucat, in lipsa celei care l-a inspirat si i-a dat curaj, scriitorul isi pierde propria identitate. Zahir, obsesia, nu ii permite sa isi continue viata si sa urmeze drumul pe care l-a ales.

Dupa doi ani de chin, scriitorul il cunoaste pe acela care ar putea fi barbatul pentru care Esther l-a parasit. Ulterior, va afla ca, de fapt, sotia sa nu l-a abandonat pentru ca iubea pe altcineva, ci pentru a reusi sa se descopere pe sine, evadand din propria existenta - acum tese covoare si preda limba franceza.

Pentru a se elibera de trecut, scriitorul porneste pe urmele sotiei sale si parcurge un drum initiatic, luand contact cu obiceiuri si credinte diferite. Astfel, traverseaza Franta, Spania, Croatia si, in cele din urma, tinuturile exotice ale Asiei Centrale. Aceasta calatorie il determina sa paraseasca siguranta lumii cunoscute si sa faca fata unui drum necunoscut, care ii ofera o noua perspectiva asupra iubirii si a destinului. Intr-un final, isi regaseste sotia, insa revederea este trista - ea il anunta ca barbatul care l-a insotit pe scriitor in calatoria sa este iubitul ei si ca este insarcinata. Toate acestea sugereaza detasare si indiferenta fata zbuciumul si nelinistea sufleteasca pe care le-a starnit in sufletul sotului parasit timp de doi ani