| MuadDib a întrebat:

Am nevoie ne niste recomandari. Vreau sa pariticip la olimpiada de istorie si programa prevede lectiile:
Epoca luminilor
Organizarea statelor moderne (adica revolutia engleza, franceza si americana)
Ţările Române şi probleme orientală
Relaţiile internaţionale în secolul al XIX-lea
Anul 1848 în Europa
Statele naţionale şi multinaţionale în a doua jumătate a secolului XIX

Ideea e ca ce e in carte si ce ne preda la clasa nu e suficient, si informatile de pe internet... pf. sa spunem ca atunci cand articolele nu furnizeaza informatii incomplete, se contrazic unele pe altele si/sau pun accentul pe aspecte atat de diferite incat ar putea ajunge sa conteze pentru desfasurarea Revolutiei franceze si circumferinta medie a cercului de la baza crinolinelor ce se foloseau in vremea lui Ludovic al XVI-lea pentru rochile printeselor(exagerand, bineinteles). Daca va pricepeti ati putea sa imi recomandati niste carti care sa sustina niste perspective serios argumentate? E mai usor sa stii imaginea in ansamblu ca dupa sa poti face tu sinteze in functie de aspectele care te intereseaza, dar sa inveti direct sinteze e neplacut si ineficient.
Stiu ca exista o gramada de chestii in librari, dar v-as ruga sa faceti recomdari in baza lecturilor proprii sau a unor pareri avizate ca sa nu sfarsesc prin a avea revelatia ca nu circumferinta crinolinei, dar culoarea pantofilor ostasilor care pazeau portile Bastiliei este cea care a schimbat destinul Frantei. big grin Multumesc.
(am reluat intrebarea in categoria asta pentru ca aici pare sa fie mai mult trafic).

1 răspuns:
| Veverita219 a răspuns:

Revolutia Americana a avut loc in timpul domniei lui George III(1760-1820). Acesta a fost regele Marii Britanii si Irlandei. Pentru a echilibra scumpirile enorme generate de razboaiele imperiale si pentru a reduce imprumutul de stat, George III detine niste reguli adoptate de Parlament, reguli care prevad impozitarea marfurilor coloniale precum :zaharul sau ceaiul, documentele legale si publicatiile. Aceste acte (the Tea Act, the Stamp Act) au fost puse in practica fara aprobarea, consultarea colonistilor. Americanii s-au opus incepand astfel Revolutia Americana. Revolutia Americana (1775-1783) se refera la razboiul dintre America si Britania. In urma razboiului Statele Unite ale Americii au fost recunoscute in anul 1783.