| melynda a întrebat:

anul acesta la bac. am obtinut nota de trecere la toate materiile dar nu mi-a iesit media. la anul cum voi da? ca anul asta? sau o sa dau de la inceput la toate materiile si va trebui sa aleg intre bac profesional sau de facultate?

Răspuns Câştigător
| andreiuuutza a răspuns:

Nu,avand in vedere ca ai dat bacul anul asta, in cazul tau legislatia ramane aceeasi ca anul asta, fie ca vei da anul viitor sau peste 3 ani.Mai exact, avand in vedere ca ai dat deja competenetele, nu le vei mai da.In privinta probelor scrise,promovand toate probele, ai dreptul sa iti alegi o proba, una la care consideri tu ca vei putea lua o nota mai mare, astfel incat sa maresti media generala si sa treci de 6, implicit sa promovezi bacalaureatul, cum ar fi, limba romana. Poti sa alegi sa dai doua probe, sau chiar pe toate, daca nu crezi ca poti lua 8 la romana, sau cea pe care o alegi.Ideea e ca promovand toate probele, acum alegi pe care sa o dai.

2 răspunsuri:
| DannaK a răspuns:

Pai ai sa dai la toate materiile. inca nu am inteles faza cu bacul profesional si al' de facultate. si nu inteleg cum de ai luat nota de trecere, dar nu ti-a iesit media? inca se pune media din liceu?! parca stiam ca nu se mai pune...

| Mady2696 a răspuns:

O sa dai bac-ul la materia pe care tu o alegi si o sa dai bac pentru faculatte deoarece asa ai dat in primul an, adica anul acesta. fundita?!