| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare cam stupida dar vreau sa aflu raspunsul: Daca inainte de Hristos anii se numarau invers de la ce an au inceput sa numere cei din perioada aceea?

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

De la asa-zisa facere a lumii, evident.

| Wehrmacht a răspuns:

N-aveau nici un punct de reper ca sa numere anii.Nu cred ca o faceau.Cred ca mai degraba spuneau ceva de genu' "perioada lu' x rege sau faraon" "dinastia nu stiu care" si zilele pe care le puteau numara din moment ce stiau cand a inceput asta.
Si cum putem sa aflam vechimea obiectelor atunci cred ca oamenii de stiinta au luat-o de la 0 incolo si au potrivit anii cu timpurile alora.

---E doar parerea mea---

| johnnny123 a răspuns:

Ai dreptate, este o intrebare foarte stupida.
Nu este evident ca numararea anilor in acest mod a fost introdusa ulterior nasterii lui Cristos?

Cum ar fi putut oamenii care traiau inainte de Cristos sa stie ca acesta se va naste?

| Roby669 a răspuns:

Poate raspunsul meu o sa ti se para cam stupid, dar poate il vei intelege. App. : asa mi s-a parut si mie la inceput.

In Biblie parca se zice ca unele lucruri nu pot fi intelese de mintea noastra umana, ca sunt prea complexe pentru mintea noastra.

Sau.....Istoricii au stabilit ca an de reper anul nasterii lui Iisus iar de atunci au inceput sa numere ( ei, istoricii) anii, nu cei din antichitate numarau laughing.

| coolalexa10 a răspuns:

Pai nu se stie... Oamenii de stiinta spun ca de cand au aparut oamenii si vietuitoarele pe pamant.