| Alexandrutza_5396 a întrebat:

Am o intrebare, sunt pe clasa a 8a si trebuie sa imi aleg liceu si profil,la stiinte sociale cate ore si ce ore se fac si trebuie sa mai dau un examen din logica?
Si pe a 10, a 11a, si a 12a din ce mai dau teze si ce se da la Bac?
Daca imi puteti da mai multe detalii
Mersihappy, Funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale deci iti zic din experienta.
In a 9-a aveam pe saptamana 4 ore de romana, 3 de engleza, 3 de geografie, 2 de franceza, 2 de istorie si 2 de logica. Astea sunt materiile pe care se pune accent.

Teze se dau la: romana, limba straina la care clasa sau majoritatea e avansata (de obicei engleza), de ales intre istorie sau geografie si logica. Asta in a 9-a. In celelalte clase la fel numai ca in log de logica vei face psihologie, economie si filosofie.

Bacul se da la romana, istorie si de ales intre geografie/logica/psihologie/economie/filosofie.
O seara buna.

1 răspuns:
| Neaţu_Gaßriel_1994 a răspuns:

Stiintele Sociale sunt incadrate in profilul uman, impreuna cu Filologia. Vei face mai multe ore de Romana, Istorie, Geografie decat cei de la profilul Real, dar in schimb Fizica, Chimia, si Matematica vor fi cu un grad scazut. Gandeste-te bine unde vrei sa intri, pentru ca te va ajuta mai tarziu, decizia de acum. Bacul se va da la 3 materii(scris) Romana, Istorie, Geografie, asta daca nu se va schimba din nou. happy