| Anca_Ilinca_1998 a întrebat:

Am o mare dilema. Am fost admisa la Colegiul Economic V. Madgearu din Bucuresti. Miercuri trebuie sa merg sa completez fisa de inscriere. Am avut in generala 10 pe linie dar nu stiu de loc franeza, desi fac din clasa a 5-a. Profesorul nu ne preda nimic. La liceu acum am de ales intre franceza, germana si rusa. Ce sa fac? O boaba de franceza stiu pe acolo... Germana, de loc. Ori ca aleg una ori ca o aleg pe cealalta, de la capat tot o iau. Sa aleg germana care e grea si sa o invat de la capat sau sa aleg franceza si sa ii spun profesoarei ca vreau sa o iau de la capat impreuna cu cei care in generala au facut germana si la liceu au ales franceza? Va rog, putin ajutor! Vreau sa invat o limba straina in afara de engleza, dar nici sa imi ratez media...

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Părerea mea este că ar trebui să alegi Franceza deoarece este o limbă frumoasă şi melodioasă şi se poate învăţa mai repede decât Rusa şi Germană. Trebuie numai să vrei!
Vei vedea că profesorul va fi indulgent şi înţelegător cu tine dacă îi vei arăta că îţi dai silinţa să înveţi.
Nu îţi face atâtea griji deoarece te asigur că nu toţi ştiu perfect limbile străine.
Mult succes!

4 răspunsuri:
| kyttu a răspuns:

Buna! Nici eu n-am facut franceza in generala pentru ca sunt la un liceul cu profil bilingv germana. Iti recomand sa alegi germana deoarece regulile de pronuntie sunt simple adica nu te speria de cuvintele lungi ca se citesc usor. Iar dupa parerea mea gramatica e usoara [chiar mai usoara decat cea a limbii engleze].
Bafta happy

| GreenBubble a răspuns:

Germana e o limba foarte grea cu multe cuvinte luuuuungilaughing)).Ar trebuii sa alegi francezatongue si eu in 3-8 am facut germana si engleza si la liceu am intrat la intensiv franceza si am invatat-o incet, incet.....se poate invata mai ales ca se aseamana mai mult cu romana fata de germana sau rusa.

| FaraSareDoi a răspuns:

Mai bine alege franceza. E mult mai usor de invatat decat celelalte limbi enumerate. Franceza, zic eu, e o limba de care te lovesti mai des.
Acum am eu o intrebare: S-au facut deja repartizarile la licee?

| MsBeatrice a răspuns:

Scuze ca schimb subiectul..de unde ai aflat la ce liceu ai intrat?