| relativsausigur a întrebat:

Am o pisica pe care am luat-o de pe strada, la inceput cand am luat-o, parea durdulie, de greutate normala, insa dupa ce am luat-o de pe strada si am trecut-o pe boabe, adica mancare speciala pentru pisici deshidratata + carne de la noi cand gatim, a slabit foarte tare.
Imi pare anorexica...
La inceput n-am stiut ca whiskas-ul nu-i tocmai bun, si i-am dat whiskas cateva luni, ii placeau foarte mult, insa dupa ce am aflat ca nu e o mancare buna, i-am schimbat pe royal canin.
Ii placea si royal canin, manca cu pofta, desii greutatea dupa aproape un an de zile de cand o am, tot asa e, foarte foarte slaba.
Am aflat si de royal ca nu e chiar asa de super premium cum se scrie despre el, ca nu-i chiar asa de echilibrat si ca nu e bine ca, contine cereale.
I-am luat Orijen acum frate, care e facut din 85 % carne de pui, curcan si peste si 15 % legume si fructe, dar astea nu prea-i plac, se vede ca nu-i plac si pentru ca nu prea mananca, si ca se stramba cand mananca.
Deci nu stiu ce sa mai zic.
Mancare obisnuita nu mananca decat carne, foarte rar mananca aluat de clatite cand prinde, lapte mananca daca ii dau dar putin, legume nu mananca deloc.
Am intrebat-o pe veterinara ce-ar fi daca i-as da carne cruda, cum ar manca ea afara daca ar fi libera si n-a fost de acord, mi-a explicat ca ele afara nu mananca doar carne, ca mananca si blana si cartilagii si continutul gastric al animalelor care au fibre predigerate.
Eu am ajuns sa cred ca asta ar fi problema, ca poate chiar daca mancarea asta e predestinata special pentru animale, fiind procesata, deshidratata, poate corpul ei nu asimileaza bine.
Deci eu carne cruda as putea sa-i cumpar : pestisori, ficatei de pui, inimi de pui si gaturi de pui, deci as indeplinii treaba cu carnita, organele si cartilajele de care are nevoie, ca i-as da din toate in fiecare zi, in schimb nu as putea indeplinii cu ea partea de fibra, pentru ca nu mananca deloc legume.
Care aveti pisici si stiti despre ce vorbeste, puteti trage o concluzie din ce am scris, un sfat....sunteti invitatii mei.

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Draga Relativ, pisica nu manaca legume, este un animal carnivor, nu omnivor. Felinele sunt animalele carnivore prin excelenta. Mananca totusi putina iarba si foarte putin pepene galben, in general din familia cucurbitacee, dar foarte putin. Sistemul ei digestiv nu are nevoie de fibre. Asigura-te ca nu are paraziti si ca bea apa. Da-i mancare de pisici, si sa guste de la voi.
Ai adoptat o pisica de pe strada? Esti un boier demn de respect. Sa-ti traiasca toti ai tai, si pisica.

| Uxellodunon a răspuns:

Anorexia inseamna absenta poftei de mancare, multa lume foloseste termenul asta gresit. Termenul pe care il cauti este "cahexie".
Poate fi cahectica in primul rand din motive patologice. Din moment ce e de pe strada probabil nu e vaccinata/deparazitata. Sunt multe boli care ar putea provoca slabirea, e un simptom comun multor afectiuni. Mancarea de pisici, (nu aia cea mai ieftina de la obor) si umeda si uscata (impreuna) ar trebui sa asigure necesarul nutritiv, ca asa sunt facute ele. Daca ii dai tu si ceva pe langa, e un bonus, ca sa nu se plictiseasca. Nu ar avea cum sa slabeasca asa tare din cauza mancarii, atata timp cat o mananca. Pe veterinar trebuia sa il intrebi ce boala ar putea sa aiba, un examen coproparazitologic era cel mai bine de facut, ar putea sa aiba paraziti intestinali.

| Miksha a răspuns:

Ar putea fi o problema cu tiroida, du-te la un veterinar si el iti va spune cu siguranta. In acest caz ii va trebuii medicamente sau in caz grav chiar o operatie. De asemenea pisica ta vomita destul de des? A pierdut si din masa musculara sau doar din greutate?